Wpis z mikrobloga

Mam 28 lat i we wszystkich zębach od czwórek do siódemek mam plomby i zero kanałówek. Staram się chodzić do dentysty raz na 6 miesięcy i zawsze pojawia się jakiś kolejny ubytek albo dwa. Czy ja mam zęby z plasteliny czy nie potrafię ich dobrze domyć? Szczotkuje 2 razy dziennie i używam nici. Co mogę jeszcze zrobić żeby nie łatać tych zębów tak często?
#dentysta
  • 13
  • Odpowiedz
@RecycleMe: Wiele czynników może mieć na to wpływ - poczynając od diety a kończąc na tym jak często nitkujesz zęby, oraz czy technika mycia jest prawidłowa
  • Odpowiedz
@RecycleMe: o kurde mógłbym napisać identyczny post jak miałem 28 lat XD zgadza się wszystko kropka w kropkę. sprawa zapewne jest wielowymiarowa. przeczytaj tę książkę:
https://online.flippingbook.com/view/331642/
+ z rzeczy których tam nie ma to zęby diagnozuj zawsze z RTG (samo badanie kliniczne jest niewiele warte, jak masz już wypełnienia) i lecz zawsze w izolacji koferdamu (i najlepiej również w powiększeniu). jak lekarz nie używa izolacji to zmień lekarza. kolejne aspekty to
  • Odpowiedz
@Bad_Wolf: słowo klucz: pełne ziarno. bardzo dużo rzeczy można dzisiaj kupić pełnoziarnistych (chlebek, makaron), takie produkty nie są tożsame z cukrem, a nawet nie brak opinii, że:

Mleko, ale także świeże warzywa i owoce, jaja, pieczywo pełnoziarniste czy zielona herbata to tzw. produkty kariostatyczne, czyli chroniące zęby przed próchnicą. Nabiał dostarcza do organizmu wapń i fluor, które podnoszą pH jamy ustnej i działają bakteriobójczo.

(z bloga stomatologa Scandinavian Clinic)
  • Odpowiedz
@RecycleMe: to oznacza, że nie miałeś jeszcze w pełni wyleczonej jamy ustnej lub źle ją pielęgnujesz. Gdy to nastąpi, to przez kilka lat będziesz miał spokój. Natomiast wypełnienia się zużywają i co kilka-kilkanaście lat wymagają wymiany.

1. Masz robione RTG co roku?
2. Miałeś robione wypełnienia w koferdamie?
3. Miałeś kontrolowany zgryz pod kątem wady zgryzu czy problemów z okluzją?
4. Chodzisz regularnie co 6 miesięcy na higienizację?
5. Nitkujesz zęby
  • Odpowiedz
Jak na któryś punkt odpowiedź brzmi nie, to masz odpowiedź czemu tak się dzieje


@SkrytyZolw: Taaaaaa
U mnie odpowiedź na wszystkie pięć punktów brzmi nie, jestem 4 lata starszy od @RecycleMe i mam wszystkie szóstki i jedną piątkę po leczeniu więc 5 zębów łącznie, OP już 16 zębów po leczeniu. I co teraz?
  • Odpowiedz
@SkrytyZolw @Pieniek1991 to mnie czasem ciekawi, że są ludzie którzy myją tylko zęby wieczorem na szybkensa i to wszytko, a mimo to mają kilka wypełnień i nic im nie dolega (tylko bólowo mam na myśli oczywiście), są przed 50 rokiem życia. Więc o co tu chodzi w takich przypadkach xd?
  • Odpowiedz
@hurrdurr221: to są przypadki, na które jeszcze nie ma jednoznacznej odpowiedzi xD Ale zdarzają się niezwykle rzadko i zazwyczaj są to osoby, które w dzieciństwie nie miały żadnych problemów z uzębieniem i w dorosłość wchodzili z jednym czy dwoma wypełnieniami (albo żadnymi). Obstawiam bardzo niski poziom bakterii próchnicotwórczych i takie ustawienie zębów, że dają radę się same oczyszczać. Ale to jest naprawdę jeden przypadek na milion.

Większość osób, która tak mówi
  • Odpowiedz