Wpis z mikrobloga

Jeśli elfy są Francuzami, krasnoludy są ewidentnie Niemcami. Wtedy ich nieco komiczna wrogość i rywalizacja między sobą jest zrozumiała. Francuska arogancja i poczucie wyższości wobec innych ludów Śródziemia. Krasnoludy ze swoimi kopalniami, ich pragnienie klejnotów, pierścieni, złota Renu są również odczytywane dość wyraźnie.
To, że Anglicy są hobbitami, wiedzą wszyscy. Mały lud, który z jakiegoś powodu dwukrotnie decyduje o losach świata. Wszyscy Anglicy są równi, ale z jakiegoś powodu Frodo ma sługę, wiernego Sama. Bilbo, na przykład, nie miał służącego z początku, ale podróżował do dalekich krain, wzbogacił się w koloniach, a po powrocie do Shire żył jako emerytowany major.
Kim więc są ludzie? Rozumiem pokusę powiedzenia, że to Polacy bohatersko powstrzymujący hordy ze Wschodu. Ale dla Polaków to z pewnością będzie za dużo, maksymalnie jeźdźcy Rohanu. Generalnie ludzie to Słowianie, a jeśli już mówić tak szczerze, to Rosjanie. Moskwa-Mordor to dobra kpina tylko dla prymitywnej zachodniej prasy. Tak naprawdę nie ma wątpliwości, kogo autor miał na myśli, mówiąc o niezliczonych armijach potworów Mrocznego Władcy.

na zdjęciu: pomnik Aragorna i Gandalfa w pobliżu Leningradu (Isengardu).
#fantasy #lotr #wladcapierscieni #geopolityka #literatura
Pobierz mobutu2 - Jeśli elfy są Francuzami, krasnoludy są ewidentnie Niemcami. Wtedy ich niec...
źródło: rurik
  • 15
@mobutu2 a które państwo na wschodzie na życia Tolkiena oficjalnie głosiło że chce podbić całą Europę?
A jednocześnie żołdacy czyjego państwa mordowali, gwałcili i rabowali wszystko po drodze w zwycięskim marszu i radosnym "wyzwalaniu" innych narodów?
Tolkien sam pisał o tym, że w jego powieści nie ma miejsca na odniesienia do współczesnego świata.
@mobutu2 mój dziadek został postrzelony za zegarek. To, plus opowieści sąsiadów Mazurów wyrobiły mi światopogląd. Dodatkowo śledzę co się dzieje podczas trzydniowej specjalnej operacji wojskowej na Ukrainie.
Miano orków przystoi do tych istot.
@kartofel: Jest taki specialny gatunek rodzinnych legend w każdej żydowskiej rodzinie o babcie która zagineła w tym holocauście. Ostatnio w Polsce pojawiają się tendencje do interpretowania podobnych baśni w taki sposób, że pewne narody są im dłużne. Ja tego nie rozumiem. A co mam do powiedzienia, to że się mylisz w tym światopoglądzie, że rosyjscy żołnierzy to są jakieś orkowie. Chociaż rozumiem, że tak naucza się w polskiej podstawówce.
Pobierz mobutu2 - @kartofel: Jest taki specialny gatunek rodzinnych legend w każdej żydowskie...
źródło: wiki
@Marek_Kodrat: Może otworzę ci oczy, ale we Władcy Pierścienia nie ma ani Amerykanów, ani Hiszpanów. Ci dwaj poważni wrogowie angielskiego ludu w różnych epokach jego istnienia połączyli się w obraz Numenoru, równie wielkiej potęgi na skalę światową, która jednakże zagineła, dzięki bogom.
Pobierz mobutu2 - @Marek_Kodrat: Może otworzę ci oczy, ale we Władcy Pierścienia nie ma ani A...
źródło: las1
@mobutu2 zobacz jak upadalają się twoi ziomkowie na Ukrainie. Jak kradną wszystko co zobaczą. Jakiekolwiek przejawy cywilizacji są im obce i dziwne, więc kradną.
Dołóż do tego gwałty których się dopuszczają i tortury nad ludnością cywilną. Barbarzyńskie bombardowanie budynków które wyraźnie są oznaczone jako miejsca przebywania cywili. Jesteście gorsi jak orkowie.
Jeśli chodzi o moją opinię o was, to wystarczyły mi opowieści dziadka który dostał medal od rządu na uchodźctwie za strzelanie