Wpis z mikrobloga

#polityka Śmieszą mnie te wszystkie wyliczenia w liberalnych mediach że wg sondaży wynik jest na włosku i pis może nie utrzymać władzy, bo może nie mieć 230 mandatów. Tymczasem nikt tego nie mówi głośno ale to że Pis będzie rządzić kolejną kadencję jest niemal pewne:
1. Jest duża szansa, że trzecia droga nie przekroczy progu wyborczego. Wtedy dzięki regule d'Hondta pis zagaranie samodzielnie większość sejmową.
2. Pisowi zabraknie kilku mandatów do większości. Wtedy zwyczajnie podkupują kilku posłów konfederacji. Nawet nie wchodzą w koalicję, tylko prostu biorą sobie posłów obiecując im różne stanowiska ministerialne (podsekretarze w ministerstwach itd.) i posady dla członków ich rodzin. Dla takich posłów to jak wygrać los na loterii.
3. Mało proadopodobna opcja, że pis + konfederacja nie będą miały razem większości - wtedy będzie koalicja pis + konfederacja (po pewnym czasie pis wchłania konfederację) i pis podkupi brakujących posłów z innych ugrupowań (z KO lub trzeciej drogi) na tej samej zasadzie co wyżej.
WIęcej scenariuszy nie ma, zrozumcie to wreszcie. Nie ma w sumie nawet znaczenia na kogo się zagłosuje. Pis wprowadził bardzo wiele osób na wysoki standard życia dając dobrze płątne posady i władzę albo pozycję w mediach. Nie można ot tak im tego zabrać i niestety będziemy musieli w podatkach płacić na ich utrzymanie jeszcze przez długie lata - aż popadną w niełaskę w partii albo sami odejdą.
  • 21
Jest duża szansa, że trzecia droga nie przekroczy progu wyborczego. Wtedy dzięki regule d'Hondta pis zagaranie samodzielnie większość sejmową.


@dr_minorek: jest minimalna szansa ze trzecia droga nie przekroczy progu wyborczego, a dzieki dontowi pis i tak nie zgarnie samodzielnie samodzielnie większości sejmowej

poprosze o zawołanie po wyborach
@NLatifundium w życiu nie przegrają ,oni mają opanowane wszystko poza dużymi miastami. Z systemu wyborczego wynika ,że tam zdobędą większość posłów. Resztę brakujących sobie dokupią. I tak nic się nie zrobi ,trzeba żyć dalej z tym tałatajstwem. Trzeba było wcześniej emigrować ,a teraz będzie jak będzie ¯_(ツ)_/¯
@oraczNieDobrocz: Podobno Tusk do ostaniej chwili chciał namówić Trzecią Drogę do udzuału w marszu tylko dlatego, że sen spędza mu z powiek nieprzekroczenie progu wyborczego przez nich, co daje kolejną kadencję samodzielnych rządów pis.
@hansschrodinger: No trochę już wszystko przepadło. Polacy przespali moment kiedy można to było zablokować. Były olbrzymie protesty związane z ustawami o trybunale, ogromne protesty o zmianie prawa aborcyjnego, protesty nauczycieli itd. Co tydzień wychodzi na jaw kolejna afera pisu. I co? Nic. Poparcie pisu nie spada i nie spadnie. To że nie będzie kolejnych 4 lat rządów pisu to myślenie życzeniowe. Prawda jest taka, że pis zawładnął wszelkimi instytucjami państwa i
@dr_minorek: No, po ostatnim marszu w czerwcu, na ktorym trzecia droga poszła to im rekordowo spadło poparcie, teraz na bank byłoby inaczej.

pierwszy sondaż z weekendu tj sobota i niedziela gdzie nie poszli na marsz " badaniu preferencji partyjnych najwyższy wzrost względem sondażu sprzed tygodnia odnotowała Trzecia Droga. " - 12%

- https://tvn24.pl/wybory-parlamentarne-2023/wybory-parlamentarne-2023-sondaz-pis-bez-wiekszosci-7371279

nie każdy sondaż gdy trzecia droga nie wchodzi to pis ma samodzielne rzady, tam sie rozchodzi o paru
@oraczNieDobrocz: Tak, ale należy się spodizewać, że pis będzie miał więcej posłów niż to pozornie wynika to z wyników wyborów. Proste przeliczenie procentów głosów na liczbę posłów, którą się stosuje w mediach jest myląca, bo nie uwzględnia wyników w okręgach gdzie do wzięcia jest określona liczba mandatów. A liczba mandatów jest ustalona tak, że faworyzowane jest pis.
@hansschrodinger: A kto powiedział, że jestem pisowcem. Jestem rzetelnym publicystą, który nie ogląda się na programy partii politycznych. Jestem komentatorem politycznym, więc symapatyzowanie z którąkolwiek z opcji politycznych byłoby dla mnie kom promitujące.
Tak, ale należy się spodizewać, że pis będzie miał więcej posłów niż to pozornie wynika to z wyników wyborów.


@dr_minorek: nie, trzeba sie spodziewac wręcz przeciwnie - pis miał w 2019 w wyborach mniejszy wynik niż w sondażach - https://www.rmf24.pl/raporty/raport-wybory-parlamentarne-2019-fakty/sondaze/news-sondaz-dla-rmf-fm-i-dgp-pis-z-samodzielna-wiekszoscia-psl-z-,nId,3265502#crp_state=1 pierwszy z brzegu IBRIS dla RMF FM i "Dziennika Gazety Prawnej 5 dni przed wyborami dawał pisowi 45%, pis uzyskal 43%
@oraczNieDobrocz: Nie mówiłem o tym jak się miały wyniki sondaży przedwyborczych do wyniku wyborczego. Mówiłem o tym, że sposób przeliczania estymowanego w sondażu ogólnopolskiego wyniku pis na miejsca w sejmie jest mylący, bo nie uwględnia podziału Polski na okręgi wyborcze i liczbę mandatów do zdobycia w tych okręgach. Proszę czytać ze zrozumieniem, bo łatwo się można skompromitować. A to niepotrzebne zupełnie.