Wpis z mikrobloga

@tomasz-kalucki: A co znaczy prawdziwy katolik? Chodzenie do kościoła? Obrzędy typu kolęda, chrzest dzieci, komunia dziecka czy co? Moim zdaniem żyjących według Pisma św. w Polsce jest z 2 %, może być nawet mniej. 10 przykazań tak często łamiemy, że hej i o tym doskonale wiemy, od tego się zaczyna. Na świecie podobne proporcje. W tych 2 % są tacy co pomagali różnym ludziom, nie patrząc, czy rząd da te
  • Odpowiedz
@Sylwiusz89 około 17 % katolików regularnie przystępuje do komunii i myślę, że podobna jest liczba rzeczywiście wierzących i żyjących pobożnie. Co do tych co mieli kościelny pogrzeb i pochwalali zabójstwo Popiełuszki masz chyba na myśli towarzysza generała? Cóż facet przed wojną był gorliwym katolikiem był ochrzczony, był do Pierwszej Komunii i bierzmowania, pod koniec życia wyspowiadał się i przyjął ostatnie namaszczenie, a o to chodzi w religii, masz szansę na zbawienie
  • Odpowiedz
A co znaczy prawdziwy katolik?


@Sylwiusz89: Prawdziwy prawdziwy oznacza taki, który żyje w zgodzie z 10cioma przykazaniami. Te 30% o których mówię, to właśnie tacy co do kościoła chodzą ale poza tym raczej ze słowem bożym za wiele wspólnego nie mają.
  • Odpowiedz
@tomasz-kalucki: @Sylwiusz89 @galicjanin
Takich 100%katolików jest jakieś 8 % wg tego badania:

Okazuje się, że odsetek katolików, którzy wierzą (mniej lub bardziej zdecydowanie) we wszystkie mawiane elementy wiary katolickiej, a więc w to, że Bóg wysł#!$%@? modlitwy, w istnienie grzechu pierworodnego, zmartwychwstanie, życie pozagrobowe, nieśmiertelną duszę, sąd ostateczny, niebo, piekło oraz w cuda, stanowią aktualnie 37% spośród wszystkich pełnoletnich wyznawców tej religii, którzy wzięli udział w naszym badaniu.
  • Odpowiedz
@galicjanin: Ten co wymieniłeś przykład to najbardziej skrajny, choć było dużo, dużo więcej podobnych i jeszcze gorszych, on tylko swoją gębą w czarnych okularach to sygnował, ale ile karier zostało złamanych, bo partii przeszkadzał x,y,z, ale szanuję, że tak to rozumiesz. Nie chcę wchodzić w literę przepisów kościelnych, bo pewnie ten żal to domniemany itd., tak jak w sONdzie zamiast 2 lat da się dostać rok, bo nagle rękę się
  • Odpowiedz
Moim zdaniem żyjących według Pisma św. w Polsce jest z 2 %, może być nawet mniej


@Sylwiusz89: Dokładnie tak. Jak się zbierze do kupy tych co żyją czymś więcej niż nawykowym odklepaniem mszy w niedziele - jakimiś spotkaniami, inicjatywami, misjami, sprawami medialnymi itd to będzie ich ledwo jakieś 100-300 tysięcy. Maksymalnie.

Wystarczy sobie zobaczyć ile ostatnio ludzi przychodzi na Lednicę 2000. 20 tysięcy. To jest jedno wielkie nic w porównaniu
  • Odpowiedz
@tomasz-kalucki: Ona myśli, że jest gorliwa, i katoliczka, ani jedno, ani drugie. @eeehhh Właśnie te 2 % pewnie z naszych wyliczeń wyjdzie. Szukaniu Boga, poszerzaniu wiary itd. czy nawet znajomości katechizmu KK. Pamiętam jak przed Bierzmowaniem po 40 złotych ksiądz z jakiegoś wydawnictwa go sprzedawał, moja matka mi kupiła, ale większość olała temat i powiem, że tam dużo było ciekawych rzeczy. Nawet kwestia nieomylności papieża. Mega ciekawe informacje, bo
  • Odpowiedz
żyjących według Pisma św. w Polsce jest z 2 %


@Sylwiusz89: co to znaczy żyć według pisma św? Czy jak ktoś jest handlarzem niewolników to żyje zgodnie z pismem czy nie? xD
Bo niewolnictwo jest OK zarówno w starym jak i nowym testamencie. W sumie w nowym nawet bardziej xD

To co teraz? To nie wina starożytnej książki, że przez 2000 lat się na świecie troszkę pozmieniało a aktualizacji tj.
  • Odpowiedz
@siepan: Mówisz o jednym fragmencie. Właśnie siłą jest nieaktualizowanie. Może nam się to podobać czy nie, ale taka Fagata co ogląda ją miliony, jest jawnogrzesznicą. Koran też nie został poddany aktualizacji, a żyjący według niego ludzie w Polsce, mówią mądrzejszej księgi nie ma, czy nam się podoba czy nie. Ja tam takiej Fagaty nie potępiam, ładna jest, ale niestety nie chciałbyś mieć jej za koleżankę/żonę/dziewczynę, o Linkiewicz nie wspomnę, bo
  • Odpowiedz
@Klimbert

- dane z 2021
- często spis był uzupełniany przez jedną osobę w rodzinie, która wpisywała wszystkim katolicyzm
- dużo osób woli zaznaczyc katolicyzm dla spokoju, bo myśli, że będzie potem mięć gdzieś problemy

Realnie katolików w Polsce jest około 50%
  • Odpowiedz
@tomasz-kalucki: A czy za prawdziwego katolika nie należałoby uznać po prostu tego, kto zgadza się ze wszystkim, co jest napisane w Katechizmie Kościoła Katolickiego i z tym wszystkim, co oficjalnie głosi magisterium KK? Włączając kwestie bioetyczne traktowane jako nieodłącznie powiązane z prawdami wiary?
Katolicyzm to konkretny światopogląd i zestaw przekonań. Który trzeba znać i go w pełni podzielać, żeby uznawać się za katolika.
Życie wg tego to już trochę co
  • Odpowiedz
@Trojden: Ja nawet nie wiem co jest w katechizmie kościoła. Jedynym "oficjalnym" dokumentem danym nam niby przez bogą jest "10 przykazań" i według tego powinien żyć katolik, a nie według tego co tam jeszcze księża później wymyślili. Przy czym w samych 10ciu przykazaniach jest większość, według których powinien żyć każdy, nie tylko katolicy.
  • Odpowiedz
@tomasz-kalucki: Nie myl katolicyzmu z chrześcijaństwem.
To chrześcijan (oraz judaistów) obowiązuje 10 przykazań i inne zawarte w Biblii.
Katolików dodatkowo obowiązuje zasada posłuszeństwa wiary. Katolicy muszą twierdzić, że Kościół Katolicki jest mistycznym ciałem Chrystusa i nadprzyrodzoną organizacją kontynuującą zbawcze dzieło Jezusa. I muszą podporządkowywać się temu, co oficjalnie głosi Watykan, co naucza magisterium Kościoła. Muszą słuchać Kościoła i twierdzić, że monopol na interpretowanie Biblii ma właśnie magisterium Kościoła.

A jeśli ktoś nie zna lub się nie zgadza w jakiejś części z oficjalną doktryną KK, to niech nie nazywa się katolikiem. Bo w istocie wyznaje raczej religię, którą sam sobie sporządził/a. Albo jest chrześcijaninem bez denominacji.
Katolik musi twierdzić, że in vitro jest złe. Musi popierać zakaz aborcji i uznawać aborcję za zło w każdym przypadku. Musi twierdzić, że grzechem jest stosowanie antykoncepcji, masturbacja i seks przedmałżeński. Inaczej nie
  • Odpowiedz