Wpis z mikrobloga

@Gdybykozkanieskakala: beke mam z

Dzięki tym decyzjom, Polacy nadal będą mogli elastycznie lokować swoje środki w długim horyzoncie czasowym


tak jakby to kiedykolwiek chodziło o oszczędzających Polaków, pozdro inflacyjne świry
  • Odpowiedz
@majkel88: COI ma 7% przez pierwszy rok a potem inflacja+1,25%, wystarczy odczyt inflacji powyżej 5,60% na wrzesień 2024r i pobije TOS bo ma taki sam koszt przedwczesnego wykupu

A tarcze inflacyjne razem to 3% inflacji r/r jak zlikwidują w styczniu

Chyba kupie TOS i COI fifty fifty
  • Odpowiedz
@majkel88: COI ma 7% przez pierwszy rok a potem inflacja+1,25%, wystarczy odczyt inflacji powyżej 5,60% na wrzesień 2024r i pobije TOS bo ma taki sam koszt przedwczesnego wykupu


@dzem_z_rzodkiewki: Inflacja musiałaby być powyżej ~6% przez najbliższe 3 lata, żeby COI wyszły lepiej. Możesz sprawdzić na: kalkulatorobligacji.pl. Również dlatego że TOS mają kapitalizowane odsetki i wydaje mi się że belka jest naliczany dopiero przy sprzedaży, a nie co roku.

Samą inflację
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki: A właśnie niekoniecznie, polecam kalkulator obligacji Iwucia, możesz sobie sprawdzić różne scenariusze. Podejrzewam, że przy końcu 2 roku już EDO będą wychodziły na prowadzenie w porównaniu do COI. Przy EDO odsetki będą fajnie kapitalizowane więc odpada ci rozkmina co z nimi zrobić, a jeżeli nie doczekasz się spadków na mieszkaniowym (co jest bardzo prawdopodobne ( ͡° ͜ʖ ͡°)) możesz trzymać je dużo dłużej
  • Odpowiedz
Podejrzewam, że przy końcu 2 roku już EDO będą wychodziły na prowadzenie w porównaniu do COI


@RecycleMe: no właśnie nie, teraz sprawdziłem. W docsu jest błąd źle wpisana marża. Jak wpiszesz poprawną to na 4 lata COI wygrywa
W Ministerstwie finansów musieli sie skapnąć że to był bezsens robić COI które nie opłacają się w 4 lata
  • Odpowiedz
@dzem_z_rzodkiewki:

@Reevo: ten kalkulator nie ma zaktualizowanej marży COI. TOS kapitalizuje odsetki bez belki ale to jest kwestia 0.05% oprocentowania bo to tylko 3 lata


Zakładając 3-4 lata inflacji na poziomie ~6%. W przyszłym roku wystrzeli po zdjęciu tarcz i podwyżkach minimalnej i budżetówce, potem powinno się (miejmy nadzieję) uspokoić.
  • Odpowiedz
Niezła gafa przy okazji z tą marżą, że nikt tego nie poprawił po takim czasie ( ͡° ͜ʖ ͡°)


@RecycleMe: Nie wiem czym to otwieracie ale jest tam poprawnie wszystko wpisane. Co prawda jest tam w komórce COI wartość 0.01 ale jest to wartość liczbowa a nie procentowa co jest równoważne z wartością 1%, także wszystko liczy się poprawnie. I faktycznie przy inflacji 6% i niższej COI
  • Odpowiedz