Wpis z mikrobloga

Amatorski rysunek amatora z amatorskim problemem. (Te odcinki zakończone kropką to u mnie wkręty)

Jaka jest różnica między takimi dwoma połączeniami desek? Czy wytrzymałość takiego połączenia się różni? Jeśli tak to przy oddziaływaniu jakich sił będzie różnica?

Nie hejtujcie, to takie kompletne początki z drewnem, pytanie pewnie dotyczy jakiejś stolarskiej oczywistości, ale na moim etapie nie uważam żeby było głupie.

#drewno #stolarstwo #dom #kiciochpyta #diy #hobby #majsterkowanie #zrobtosam #drzewo
BaZyL4 - Amatorski rysunek amatora z amatorskim problemem. (Te odcinki zakończone kro...

źródło: temp_file378506109856299325

Pobierz
  • 7
Jaka jest różnica między takimi dwoma połączeniami desek?


@BaZyL4: zasadnicza sprawa: tak jak je narysowałeś, oba są złe, bo wkręty są zbyt krótkie. Żelazna zasada ich użycia: 1/3 wkręta w trzymanej stronie, 2/3 w materiale pod spodem. U Ciebie jest odwrotnie, a "trzyma" nawet nie 1/3 a gdzieś 1/4 na oko.
A co do meritum: różnica jest głównie wizualna. Łączenie dwóch desek w taki sposób nigdy nie będzie zbyt wytrzymałe, więc
@BaZyL4: przy takim wkręceniu jak na pierwszym obrazku skrajny wkręt w poziimej belce praktycznie nie ma się czego trzymać i mógłby ją uszkodzić nawet. Musiałbyś wkręcać wkręty pod kątem, żeby równomiernie zagłębiły się w obu belkach
Pierwsze rozwiązanie to lipa, bo dokręcając wkręty będziesz przesuwał deski względem siebie. Moim zdaniem wkręty powinny być prostopadle do linii łączenia desek.
O długości już przeczytałeś.