Wpis z mikrobloga

Ciekawostki ze Wschodu (821)

Rosja
Federacja Rosyjska planuje bezprecedensowy wzrost wydatków na obronność. Według projektu budżetu koszty obronności przewyższą koszty społeczne kraju agresora. Będą one stanowić 6% produktu krajowego brutto kraju w 2024 roku. Dlatego zgodnie z projektem budżetu, który rosyjski rząd będzie musiał wkrótce omówić, wydatki na obronność w 2024 roku wzrosną do 10,8 biliona rubli (112 miliardów dolarów). W tym roku wyniosły one 6,4 biliona rubli. Przewidywany budżet obronny będzie trzykrotnie większy niż w 2021 roku (3,6 bln rubli). Jednocześnie wydatki na pozycje tajne lub nieokreślone wzrosną z 6,5 bln rubli w 2023 r. do 11,1 bln rubli i będą już stanowić 30% całkowitych wydatków budżetu.
Źródło

Ukraina
Spotkanie Platformy Koordynacyjnej ds. Eksportu Ukraińskiego Zboża, składającej się z Ukrainy, pięciu krajów sąsiadujących i innych państw członkowskich UE zainteresowanych rozwiązaniem problemu „zboża”, odbędzie się w najbliższy czwartek w celu przyjęcia planu działania zaproponowanego przez Ukrainę. Oświadczyła rzeczniczka Komisji Europejskiej Miriam Garcia Ferrer podczas dzisiejszej konferencji prasowej w Brukseli. Głównym elementem przedstawionego planu jest wprowadzenie autoryzacji i weryfikacji, czyli licencjonowania działalności eksportowej produktów rolnych, które wcześniej były objęte środkami ochronnymi handlu z UE, m.in. pszenicą, kukurydzą, nasionami słonecznika i rzepakiem. „Ten plan działania, który przedstawiła Ukraina, dotyczy pięciu krajów: Polski, Węgier, Słowacji, Rumunii i Bułgarii<...> Udział wszystkich stron jest bardzo konstruktywny. Ciężko pracowaliśmy przez cały tydzień i mamy nadzieję, że uda nam się bardzo szybko rozwiązać tę sytuację” – podkreśliła Ferrer.
Źródło

Realny produkt krajowy brutto Ukrainy w drugim kwartale tego roku wzrósł o 19,5% w porównaniu do drugiego kwartału ubiegłego roku. Gabinet Ministrów spodziewa się w tym roku wzrostu PKB Ukrainy na poziomie 3-4% i zauważa poprawę sytuacji w przemyśle. Narodowy Bank oszacował, że w drugim kwartale roku gospodarka Ukrainy wzrosła o 18,1%.
Źródło

Ukraina jest zagrożona epidemią odry - ostrzega ukraińskie ministerstwo zdrowia. W ciagu ośmiu miesięcy 2023 roku na odrę zachorowało czterokrotnie więcej osób niż w całym roku 2022. W bieżącym roku lekarze odkryli odrę w 11 obwodach Ukrainy. Ostatni przypadek miał miejsce w Kijowie u 13-letniego nieszczepionego dziecka. Ze względu na niski poziom szczepień Ukraina jest zagrożona epidemią odry. Ostatni raz ognisko odnotowano w latach 2017-2019. Zmarło wówczas 41 osób, w tym 25 dzieci.Ogniska choroby mają charakter cykliczny i powtarzają się mniej więcej raz na pięć lat.
Źródło

Białoruś
Przy piąteczku: W Rosji poszukują sobowtórów Swiatłany Cichanouskiej i Łukaszenki do „fabularnego serialu o znaczeniu narodowym” . Sobowtór Cichanouskiej powinien być do niej podobny pod względem twarzy, sylwetki i włosów. Do roli Łukaszenki szukają dużego, silnego mężczyzny, podobnego do niego twarzą, figurą i włosami. Są gotowi zapłacić „Cichanouskiej” 6 tys. rubli rosyjskich, „Łukaszence” – 10 tys.
Źródło

Litwa
21-22 września spotkał się z ministrem obrony narodowej Arvydasem Anušauskasem. Junu Miura, dyrektor generalny ds. współpracy międzynarodowej Ministerstwa Obrony Japonii, odwiedził Litwę. Jak wynika z komunikatu MON, w celu zacieśnienia współpracy obu krajów Ministerstwo Obrony Narodowej już drugi rok z rzędu przeprowadziło konsultacje litewskich i japońskich ekspertów ds. obronności. Ministerstwa obrony Litwy i Japonii uzgodniły także oficjalny tekst memorandum o współpracy. Ma zostać podpisany podczas najbliższego spotkania stron. Warto dodać, że w Estonii i Polsce przebywał niedawno szef sztabu Japońskich Sił Samoobrony.
Źródło

Łotwa
Ministerstwo Sprawiedliwości Łotwy przedstawi w Saeimie projekt ustawy zabraniający przebywania na terenie kraju pojazdom zarejestrowanym w Rosji i na Białorusi, umożliwiając jednocześnie konfiskatę tych pojazdów – poinformowało w oświadczeniu ministerstwo. Zmiany przewidywałyby, że właściciele samochodów zarejestrowanymi w Rosji i na Białorusi, wjeżdżający na Łotwę mieliby obowiązek w określonym terminie przerejestrować te pojazdy na Łotwie.
Źródło

Estonia
Rząd planuje podwyższenie stawek kar w nadchodzących latach, aby nakłonić ludzi do bardziej zgodnych z prawem zachowań. Aby w przyszłości nie musieć pojedynczo podnosić stawek kar, Ministerstwo Sprawiedliwości powiązałoby je także np. z płacą minimalną lub płacą średnią. W ten sposób państwo z roku na rok uzyskałoby prawie 16 mln euro dodatkowego dochodu. Według początkowych założeń rządu jednostka grzywny zostanie zwiększona z obecnych czterech euro do ośmiu euro. Podobnie stawka grzywny za wpływ również ulegnie podwojeniu z pięciu do dziesięciu euro. Oznacza to, że np. kara za przekroczenie prędkości będzie w przyszłości dwukrotnie wyższa.
Źródło

Polecam:
W systemie bezpieczeństwa narodowego Białorusi ważną rolę, oprócz sił zbrojnych, pełnią wojska obrony terytorialnej. Ta formacja zwiększa zdolność obronną państwa oraz nadaje jej charakter narodowy. Z kolei w przypadku konfliktu zbrojnego powołana do życia w 2023 r. milicja ludowa ma pełnić rolę ruchu partyzanckiego.

Komentarz dr Krzysztofa Fedorowicza (IEŚ)
Wojska obrony terytorialnej i milicja ludowa jako uzupełniający komponent sił zbrojnych Białorusi

Więcej informacji na stronie -> www.czaswschodni.pl

Twitter

Tag -> #ciekawostkizewschodu

#bialorus #estonia #litwa #lotwa #ukraina #rosja