Wpis z mikrobloga

czytaj: Ukraina nic nie ugra na takiej skardze - no chyba że walczą o nałożenie kar na członków UE poprzez KE bo embarga w ten sposób nie odblokują, w mojej opinii to jest bardzo głupie działanie ukraińskiego rządu niweczące wysiłek wojenny setek tysięcy dzielnych Ukraińców w imię interesów oligarchów. De facto po zaskarżeniu 3 członków UE w WTO (jeszcze może zaskarżą Rumunię na dniach jak też wprowadzą embargo) Ukraina pożegnała się z akcesją do UE, o NATO już chyba sami przestali marzyć, nasuwa się pytanie po co ta wojna? Żeby oligarchowie i skorumpowani urzędnicy jeszcze bardziej się utuczyli na tragedii wojny? Czy żeby forsować fałszywą wizję historii gdzie nazistowscy kolaboranci to byli tak naprawdę bohaterowie? Mi się wydawało że Ukraina walczy o przyszłość poprzez dołączenie do zachodnich struktur ale patrząc na działania ich rządu w ostatnim czasie coraz bardziej wydaje mi się że wcale im na tym nie zależy.

#ukraina #rolnictwo #geopolityka #polityka #polska
FENOMENALNY_CZARODZIEJ - czytaj: Ukraina nic nie ugra na takiej skardze - no chyba że...

źródło: obraz_2023-09-19_072747325

Pobierz

skarga Ukrainy na trzy państwa graniczące z nimi:

 • nie przeszkodzi Ukrainie w akcesji do UE 7.7% (6)
 • zatrzyma na wiele lat akcesję do UE 61.5% (48)
 • nie ma wpływu na ewentualną akcesję do UE 30.8% (24)

Oddanych głosów: 78

 • 19
 • Odpowiedz
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ: Przecież przed akcesją do UE Ukraina i tak będzie musiała się dogadać m.in z Polską w tej sprawie bo przecież Ukraina dostanie dostęp do wspólnego rynku i wtedy tym bardziej Polska nie będzie mogła stosować żadnych zakazów. Co z tego co czytałem np. z Rumunami Ukraińcy prowadzą rozmowy i dlatego nie mają problemu z tym, ze przedłużyli zakaz o 30 dni. Ciekawe dlaczego Polska takich rozmów nie przeprowadza...
 • Odpowiedz
@Dawixo: Ukraina będzie się musiała przed akcesją dogadać z każdym państwem UE bo każde państwo UE posiada prawo weta przy głosowaniu nad akcesją w ramach Rady Europejskiej - właśnie taką skargą oddalili swoją akcesję o lata, to co wojna i tragedia jej towarzysząca mogła przyspieszyć takimi działaniami będą niweczyć.
 • Odpowiedz
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ: Przesadzasz, gdyby skarżyli całą Unie to pewnie tak by było, tymczasem najwięksi rozdający czyli Niemcy i Francja żadnych zakazów nie stosują. Trzeba jeszcze poczekać co zrobi Komisja Europejska, ale dziwne by były gdyby poparła nas.
 • Odpowiedz
@Dawixo: no właśnie skarżąc nawet jedną malutką i niewiele znaczącą Słowację odsuwają akcesję, każde państwo posiada prawo weta, teraz są już 3 które nie będą chciały Ukrainy w UE niezależnie od wybranego rządu na czele. Głupie działanie które nic nie da bo embargo będzie utrzymywane a jedynie odsuwa w odleglejszą przyszłość akcesję do UE.
 • Odpowiedz
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ ta akcesja do UE to ogólnie jest deklaracja bez pokrycia. Ukraina przed wojną to było biedne, skorumpowane do granic możliwości i zoligarchizowane państwo pozbawione infrastruktury i potencjału demograficznego. Obecnie Ukraina to państwo hipotetyczne utrzymywane przez zachodnią kroplówkę, a stare problemy wcale nie zostały rozwiązane. Więc jaka UE, jakie NATO. Dobrze będzie, jak Ukraina wyjdzie z tego konfliktu z okrojonym terytorium, ale z suwerennością i możliwością wybierania bloków.
 • Odpowiedz
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ: Węgry tak czy siak nie chciały Ukrainy w Unii, na Słowacji bardzo możliwe że zaraz wygra w wyborach partia jawnie prorosyjska więc akcesji też nie będzie, a Polska po za tą sprawą i tak domagała się rozwiązania kwestii wołyńskiej przed pozwoleniem na akcesje, więc i tak nie ma szans w najbliżej przyszłości na Ukrainę w UE. Ta kwestia handlowa to naprawdę jest tylko cześć spraw do rozwiązania więc nie ma
 • Odpowiedz
@camelinthejungle: nie zgadzam się, zwycięska wojna obronna mogła Ukrainie wydatnie przyspieszyć proces akcesji do UE ale takimi działaniami niweczą własny wysiłek wojenny

@Aster1981: czyli nic nie ugra dla siebie bo embargo Polska i tak utrzyma za to ugra kary dla Polski, Węgier i Słowacji? To po co to robią? Żeby zaszkodzić sąsiadowi?

@Dawixo: ja się wcale nie przejmuję bo prostu prowadzę dyskusję dlaczego Ukraina robi tak idiotyczne ruchy?
 • Odpowiedz
@Aster1981: kara dla Polski musiałaby być naprawdę bezprecedensowa żeby Polsce opłacało się zdjąć już wprowadzone embargo - to się zwyczajnie nie wydarzy, prędzej UE się rozpadnie niż Polska dostanie tak wysokie kary - musiałyby być wielomilardowe, nie wielomilionowe żeby się "opłacało" niszczyć własne rolnictwo poprzez zdjęcie embarga.
 • Odpowiedz
@FENOMENALNY_CZARODZIEJ: nikt nie che niszczyc rolnictwa xD Kurcze jaki poziom odklejenia.
Zobaczysz po wyborach, bo krajom zachodniej i poludniowej UE bardzo zalezy na tym zbozu. W 2022 import zboz ukrainskich wzrosl z 7 do 15 mln ton, dzieki zniesieni cel i kontyngentow.

A presja ze storny UE to nie beda tylko kary.
 • Odpowiedz
@Aster1981: to że Niemcy i Francuzi chcą w ten sposób dopiec Polsce, która postawiła im się okoniem w sprawie Ukrainy oraz zakupów sprzętu u Anglosasów a nie Niemców i Francuzów to jest oczywiste, jednak Ukraina operuje tym eksportem w ramach rozporządzenie wewnętrznego UE odnośnie tymczasowej liberalizacji niektórych produktów z UA, nie jest specjalnie władna żeby cokolwiek w ramach UE egzekwować ponieważ nie jest członkiem Unii Europejskiej, tranzyt jest i będzie realizowany
 • Odpowiedz