Wpis z mikrobloga

#komputery #skladamkomputer

Dobra pany, ze względu że pada mi dysk chyba plus mam leciwy sprzęt to muszę złożyć coś nowszego ale używanego.

Na chwilę obecną mam:
Asus B85M-G
I7 4770k -nie kręcony
GTX 970
12 GB ram DDR3
2ssd i 1hdd
Endorfy 650W

To co zostaje narazie to GTX 970 i dyski. I tutaj nie wiem czy wybrać stronę tańsza czyli jakieś mobo z obsługą dysku M2 czy całkowita nowa konstrukcja.

Nie wiem co za bardzo wychodziło później ale mam wymagania takie jak:
-Obsługa dysku M2(staniały i planuje 1Tb kupić)
-DDR4
-Ryzen (kompletnie nie wiem jaki, ale socket do którego włożę w każdej chwili coś nowszego) lub zostanie na aktualnym procki.

Da radę coś złożyć do 1000zl? Jaki jest sens upgradu z taka kwotę, oczywiście wszystko używane.

Gram sporadycznie raczej, ale nie chcę zostać w czasach dinozaurów i baśni.
  • 14
. I tutaj nie wiem czy wybrać stronę tańsza czyli jakieś mobo z obsługą dysku M2 czy całkowita nowa konstrukcja.

nie rozumiem tego zdania w sumie

(kompletnie nie wiem jaki, ale socket do którego włożę w każdej chwili coś nowszego)

DDR4

Da radę coś złożyć do 1000zl?

amd zrezygnowało już z ddr4, więc kupujesz na martwy socket.

zostaje ryzen 3600/5600 i tanie mobo. tego ryzena możesz kiedyś wymienić na 5800x3d, powinno wystarczyć
@AVATARKUBA122 bez problemu się zmieścisz, kup sobie najtańsze mobo na chipsecie b450 jakie znajdziesz, 32gb ramu ( idzie znaleźć w okolicach 200 zł nawet takie 3000-3200 mhz, ddr4 są śmiesznie tanie) i do tego za całą resztę kup ryzena. Minimum to 3600, idealnie 5600, możesz równie dobrze 3700/3800 znaleźć ale dużo ciężej je schłodzić więc często 5600 będzie szybszy. Jak dorwiesz bez chłodzenia to możesz za 30 zł kupić fabryczne amd wraith
@AVATARKUBA122: możesz upgrade zrobić na i5-11400F, można je poniżej 400 zł wyrwać, do tego płyta i ramy też nie są drogie. Skok wydajności w stosunku do starego setupu to jakieś 70-80%.
@AVATARKUBA122 tak sie zawsze kończy xD nie zapomnij się chwilę pobawić zegarami, ja swojego 3700x przestawilem z 4 ghz na wszystkich rdzeniach na 4.2 jednocześnie obniżając napięcie na tyle dużo że procek zużywa 70W zamiast 88W pod pełnym obciążeniem xd standardowe ustawienia są bardzo szczodre
@AVATARKUBA122 ściągasz sobie program amd ryzen master i tam sobie przesuwasz suwaczki, jak przegniesz to ci się komp zawiesi i zresetuje. Dodajesz małymi kroczkami i testujesz jakimś programem do obciążania procesora, niektórzy używają prime ale on jest takim potworem że nie symuluje rzeczywistych warunków. To jest opcjonalne, nie musisz tego robić ale jak ci się będzie nudzić to możesz wycisnąć dodatkowe 10-15% z procesora
@coo84 i mam pierwszy problem ()

Złożyłem, smigało i wszedłem do biosu ogarnąć wentylatory i przy okazji zmieniłem taktowania ramu na 3600 MHz. Po restarcie świeci się tylko dioda od CPU i nic nie wstaje. Co radzić na to? ()
@AVATARKUBA122 reset biosu, albo masz od tego zworkę na płycie albo guzik albo niestety musisz wyciągnąć baterie cr2032 która siedzi w płycie
do przestawiania ramu trzeba zaczytac profil zapisany w ramie tam są wszystkie opóźnienia napięcia etc