Wpis z mikrobloga

Zamówiłem siłownik do zaworu 3-drogowego ASTIBI STZ-120T. Do sterowania zaworem mam 3 przewody. Czas obrotu to 120s.
Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić przez niewłaściwe podłączenie przewodów? Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik? Czy może będzie stał w miejscu i wyświetli błąd (w tym sterowniku jest dioda obok z czerwonym wykrzyknikiem, która zaświeca się w razie błędu)?
Sterownik też ma 2 krańcówki, które odłączają, by się "nie przekręcił".

#dom #ogrzewanie #arduino #elektryka #elektronika #centralneogrzewanie #mikrokontrolery @RobBobb #hydraulika
MisiekD - Zamówiłem siłownik do zaworu 3-drogowego ASTIBI STZ-120T. Do sterowania zaw...

źródło: temp_file6882540217997540706

Pobierz
  • 23
Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik? Czy może będzie stał w miejscu i wyświetli błąd (w tym sterowniku jest dioda obok z czerwonym wykrzyknikiem, która zaświeca się w razie błędu)?


@MisiekD: Obstawiem ze nikt nie ma szklanej kuli a instrukcje masz Ty :PP

Odpowiedz jest prosta - albo dupnie albo ma wbudowane
via Android
  • 0
@gorzki99 Kurcze, no w instrukcji niestety nic nie ma o zabezpieczeniu poza tym schematem co wysłałem. Co do stycznika, chyba rozumiem Cię o co Ci chodzi. Ja bym to chciał zrobić na przekaźnikach elekteonicznych. Z czego na przekaźnikach mechanicznych jest opcja zmiany typu NC i NO, ale zawsze musi działać jedna z dwóch. Natomiast ja bym chciał na elektronicznych, bo one będą działać dłużej, a przełączeń prawo/lewo może być ogrom ;) No,
Natomiast ja bym chciał na elektronicznych, bo one będą działać dłużej, a przełączeń prawo/lewo może być ogrom ;) No, a w elektronicznych nie ma raczej NC i NO, raczej tylko jest obwód zamknięty albo otwarty.


@MisiekD: SSR?

Ale to zaden problem. Pytanie tylko czy Che Ci sie zbudowac uklad (no i wiecej przekaznikow by trza uzyc)
via Android
  • 0
@gorzki99 tak, SSR, wiem też, że można zrobić to 3 SSR-ami (2 do sterowania prawo/lewo i jede by włączał obwód do tych 2).
A jak Ty byś to rozwiązał SSR-ami? Może mnie zainspirujesz :p

PS. Dzwoniłem przed chwilą na serwis, powiedzieli, że raczej się nie uszkodzi, ale nie jest to wskazane (czasami się tak zdarza i będzie "brzęczał" (będzie próbował się otworzyć i zamknąć w tym samym czasie)).
A jak Ty byś to rozwiązał SSR-ami? Może mnie zainspirujesz :p


@MisiekD: Po robocie jestem :PP Ale moge sie jutro pobawic w male projektowanie. Jednak 3 to moze byc ciut malo.

Idea jest taka zeby wykorzystac przekaznik i zrobic z niego styk pomocniczy przekaznika sterujacego.

Niestety w tym wypadku mamy tyko mozliwosc NO. A tu by sie bardziej przydal NC. Jak przekaznik "w lewo" klapnie to styk NC sie otwiera. A
via Android
  • 0
@gorzki99 Haha, no dobrze :p

Z tym sterowaniem ja Cie rozumiem, wiem o tym. Jednak ja mogę również programowo zrobić, że nie może uruchomić aię przekaźnik jeśli drugi ma stan np. "WYSOKI"
Jednak ja mogę również programowo zrobić, że nie może uruchomić aię przekaźnik jeśli drugi ma stan np. WYSOKI ????

@MisiekD:

Ja jestem elektryk a nie automatyk. Jedyne co potrafie programowac to sterowniki siemensa (S7-1200, S7-1500) uzywajac Tia portal.

Nie wiem jakie tam masz mozliwosci. Ale jesli programowo w uklad sterowania "prawo" jestes w stanie dodac jakiegos "markera" ktory jest otwarty jesli "w lewo" jest 1 (i vice versa) to powinno zadzialac.
via Android
  • 0
@gorzki99 Rozumiem :D I tak, taki właśnie mam póki co zamiar zrobić, że na jeden z przekaźników puszczam stan WYSOKI (czyli włączony) to wtedy drugi przekaźnik przy choćby włączeniu zawsze sprawdza czy ten pierwszy przekaźnik ma stan WYSOKI. Jeśli ma - to nie może go włączyć :)

Jak zmodernizuję kotłownię to będę się wtedy bawił w programowanie.
Rozumiem :D I tak, taki właśnie mam póki co zamiar zrobić, że na jeden z przekaźników puszczam stan WYSOKI (czyli włączony) to wtedy drugi przekaźnik przy choćby włączeniu zawsze sprawdza czy ten pierwszy przekaźnik ma stan WYSOKI. Jeśli ma - to nie może go włączyć :)


@MisiekD: Za to ja nie rozumiem jak przekaznik moze cokolwiek sprawdzac :D

Prekazniki SSR to nie wiedzialem ze sa programowalne :)

Dla mnie to bylo
via Android
  • 0
@gorzki99 Ah, źle ująłem! Miałem na myśli, że mikrokontroler, który wysyła stan WYSOKI może również sprawdzać czy na innym przekaźniku również idzie stan WYSOKI. Stan WYSOKI to np. obwód zamknięty, a stan NISKI to obwód otwarty ;)

Namieszałem Ci, wszystko będzie sterowane przez mikrokontroler, coś jak sterownik PLC :P
wszystko będzie sterowane przez mikrokontroler, coś jak sterownik PLC :P

@MisiekD: A tak to ok. Jak po drodze dolozysz kontroler to nie ma problema. Ale ja i tak jutro sie pobawie czy i jak da sie to zrobic na samych SSR :)

W kontrolerze odwracasz logike i "magicznie" z NO robi sie NC :P Tu tak nie ma :)

Trza bedzie z SSR bramki logiczne porobic. Az jestem ciekaw ile SSR
via Android
  • 0
@gorzki99 Mozesz pomyslec :d
Ja mam na pewno pomysł, że dać choćby 2 SSR-y (pod fazy prawo/lewo) i włączasz jeden, potem wyłaczasz i włączasz drugi, itd.
A mikrokontrolerem tylko sterujesz logiką :p
Mozesz pomyslec :d


@MisiekD: Najprostsze co mi przychodzi na szybko do glowy to skoro nie da sie miec styku NC na przekazniku to trza go przeniesc na guzik zal-wyl.

Guzik ma 2 styki. Jeden NO a drugi NC. NO zalacza prawo i jednoczesnie NC rozlacza mozliwosc sterowania lewo.

Wtedy wystarcza Ci 2 przekazniki i 2 bistabilne guziki.
@MisiekD: Mam praktycznie taki sam sterownik, jedynie chyba wcześniejsza wersja. Ja to podłączyłem pod sterownik rolet. Zaprogramowałem czas otwarcia i mogę sobie sterować % otwarcia zaworu.
@MisiekD: Takie coś https://www.zigbee2mqtt.io/devices/QS-Zigbee-C01.html#lonsonho-qs-zigbee-c01 . To jest proste urządzenie, po prostu podłącza się te 3 przewody od siłownika i on podaje napięcie tak aby kręcił w jedną, albo w drugą(analogicznie do silnika w roletach). Można mu zaprogramować czas w którym powinno nastąpić pełne otwarcie i tak ustawiać sobie dowolną pozycję. Zakładam, że czasami czas może się różnić i co jakiś czas wykonują kalibrację w postaci dojechania do pozycji krańcowych poprzez jechanie
@MisiekD:

Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić przez niewłaściwe podłączenie przewodów? Zastanawia mnie głównie czy jeśli podepnę oba przewody fazowe do sterowania prawo/lewo (choćby przez przypadek sterownik je uruchomi na raz) to czy uszkodzę tym sterownik?


Ciężko wypowiadać się za producenta. Tak jak pisałeś, uniknij takiej sytuacji stosując odpowiednie warunki w programie i to powinno wystarczyć. Jak bardzo chcesz użyć przekaźniki półprzewodnikowe (obciążenie 1,5W), to pamiętaj że
RobBobb - @MisiekD: 
Zastanawia mnie natomiast kwestia, czy ja go mogę jakoś spalić p...

źródło: 220px-Triac_funktion

Pobierz