Wpis z mikrobloga

Moc umowna – czyli jak wiele firm przepłaca za prąd?

W odniesieniu do tego wpisu

Moc umowna jest maksymalną ilością energii jaką możemy pobrać z sieci w danym momencie. Żeby dobrze dobrać ten parametr, trzeba zmierzyć maksymalny pobór energii wszystkich urządzeń i je zsumować. Sęk w tym, że handlowiec od prądu przychodzący do firmy żeby przedstawić ofertę i podpisać umowę, nie ma ani czasu ani narzędzi do prawidłowego zmierzenia tej wartości. Coś jednak w tej umowie trzeba wpisać, więc nasz handlowiec rozgląda się po zakładzie i sobie myśli – kilka żarówek, dwie lodówki, jeden komputer. Wpisuję 10 kW.

Za każdy kilowat mocy umownej płacicie określoną w umowie (oraz widniejącą na fakturze) stawkę. Jeżeli moc umowna wynosi 10kW, a wy maksymalnie zużywacie 7kW – niepotrzebnie płacicie 3kW za niewykorzystaną moc. Z drugiej strony, jeżeli przekroczycie tą wartość, czekają was dotkliwe kary umowne. Istotnym jest, aby moc umowną dobrać jak najbliżej górnej wartości. Można to zrobić za pomocą specjalistycznych urządzeń i otrzymać dokładny pomiar, ale są prostsze metody.

Wystarczy zerknąć na fakturę. Jeżeli nie płacicie regularnie kar umownych związanych z przekroczeniem mocy umownej, najważniejsze za nami. Parametr „moc maksymalna” (zestawienie mocy maksymalnych) lub „moc pobrana” powie ile wynosił maksymalny pobór energii w danym okresie. Jeżeli wartości są mocno rozbieżne, należy zmienić parametry. Moc umowną można zmienić na wniosek.

Jeżeli macie jakieś pytania lub potrzebujecie pomocy (np. z dobraniem mocy umownej), piszcie.

Tag do obserwowania/czarnolistowania - #ekspertenergetyk

#energetyka #energia #prad #wlasnafirma #dzialalnoscgospodarcza
EkspertEnergetyk - Moc umowna – czyli jak wiele firm przepłaca za prąd?

W odniesieni...

źródło: Image-FB-Ad-Eversource-lighter-panel

Pobierz
  • 1