Wpis z mikrobloga

@Mozolny_Szturm12: Sprawa polityczna? Co masz na myśli? Jak scena polityczna wyglada? Dużo więcej partii niż u nas. W sensie realnych partii, a że np. Ziobryści, którzy w sumie to są PiS-em.

W aktualnych wyborach można głosować (jeśli jest się z EOG) już po trzech latach pobytu w Norwegii (liczy się chyba rejestracja w w spisie ludności).

Ja wybrałem partię w ten sposób, że zapoznałem się w programami i porobiłem kilka "valgomatów",
@Mozolny_Szturm12: Partie polityczne w Norwegii az tak sie nie roznia programem. Nawet jak sa prawicowymi partiami, to wspieraja duzo postulatow lewicy. Partie roznia się spojrzeniem na emigrantow
i uchodzcow(choc tez nie zawsze), prywatyzacja(tu już najbardzidj jest roznica)
kosztami jazdy autem i aspektem miasto vs. Wieś.

Najwieksza partia w Norwegii(historycznie, bo już nie poparciem) to partia pracy. Taka centrum-lewica. Druga najwieksza partia to prawica, która w sumie jest taka tez taka partia
Nawet jak sa prawicowymi partiami, to wspieraja duzo postulatow lewicy.


@kaminami: Coś czuję, że norweskie partie prawicowe by były w Polsce określone jako "totalnie lewackie".
@Zashi: no dokladnie xd jedynie to może Sylvi Listhaug z FRP by się wybiła w prawicowych grupach w Polsce. Pamiętam jak wykopki przeżywały, że AP wygrało wybory w Norwegii, a ja czytałem i myślałem jakby wygrala prawica to I tak panowalaby lewica w Norwegii xD