Wpis z mikrobloga

@MikeR: odwróć nowy "do góry nogami" i będziesz miał identycznie a dwa kabelki można do jednej śrubki podłączyć. No i czytałem że niebieski (zero) łączysz do bolca i dopiero do styku zerowego bo jak ci się kabelek poluzuje to nie będziesz miał napięcia na bolcu
@MikeR: niebieski do lewego brązowy do prawego zielono żółty do środkowego, ale bez zielono żółtego też normalnie gniazdko działa, to uziemienie jest, tego nie musi być chociaż pewnie wykopki będą twierdzić inaczej
z fartem
brązowy to stary a morski to nowy. Jak mam na morskim podłączyć ten brązowy przewód. Zwróćcie uwagę że na brązowym są aż cztery śruby prowadzące do miejsca gdzie wchodzą bolce natomiast nowym morskim są tylko dwa. Jakieś podpowiedzi?


@MikeR: Wcale.

Jak juz to powinien byc Zolto-zielony.

Ale jak juz bardzo chcesz to normalnie.

Tylko zebys urla czasem fazy na bolec nie zapodal :DD
Pobierz gorzki99 - >brązowy to stary a morski to nowy. Jak mam na morskim podłączyć ten brązo...
źródło: Screenshot_1470
@darek-jg @Hissis @gorzki99 dalej nie czaję tego, bo ze ściany wychodzi brązowy i niebieski :/ ... Ale dzięki. nie ma żadnego żółtego ani zielonego ani tym bardziej żółto zielonego. Całkiem się już pogubiłem
@MikeR: brązowy to najczęściej faza możesz to zweryfikować dotykająć probówką (taki śrubokręt z neonówką do wykrywania przewodu pod napięciem) za to w niebieskim nie ma napięcia oczywiście jak ktoś podłączył go zgodnie z zasadami
dalej nie czaję tego, bo ze ściany wychodzi brązowy i niebieski :/ ... Ale dzięki. nie ma żadnego żółtego ani zielonego ani tym bardziej żółto zielonego. Całkiem się już pogubiłem


@MikeR: Bez paniki :)
Ze sciany wychodzi brazowy (L) i niebieski (N). Nie masz przewodu ochronnego i chcesz zastosowac zerowanie zeby sie zabezpieczyc przed tym ze w razie awarii urzadzenie cie zabije. No i ok.

Laczysz jak narysowalem - brazowy po
@MikeR: niebieski do oczek po prawej stronie, brązowy do oczek po lewej stronie, przykręcasz do puszki, montujesz plastik i masz typie sprawne gniazdko, to jest minuta roboty bez wyłączania bezpiecznika, bądź dużym chłopcem już, serio
z fartem
niebieski do oczek po prawej stronie, brązowy do oczek po lewej stronie,


@Hissis:

pomyliło mi się, ale to i tak nie ma żadnego znaczenia przecież,


I znow Ci sie pomylilo. Cos duzo tych pomylek, a ma to znaczenie. Robi sie albo dobrze albo wcale.

NIebieski na bolec a dopiero potem mostek do "dziury"

Zawsze sie zastanawialem...dlaczego ludzie sie wypowiadaja w tematach o ktorych nie maja pojecia? I to jeszcze w takich
@gorzki99: no faktycznie podłączenie gniazdka elektrycznego to jest bardzo skomplikowana sprawa, to trzeba mieć wykształcenie kierunkowe i kilka lat doświadczenia w zawodzie, żeby się tak odpowiedzialnego i poważnego projektu podjąć xD
Ja se takie gniazdko podłączam w minutę elegancko wszystko działa i pozdrawiam konsumenta, a Ty czytaj dalej spis treści podręcznika
z fartem
@Hissis: No i podlaczasz niebieski do dziurki a potem mostek na bolec. Po czasie uzytkowania polaczenia moga sie luzowac. Bolec nie ma zerowania i konsumenta zabija awaria. - gratulacje.

Z fartem (ale juz nie konsument)

Spis tresci to czytalem 25 lat temu - jak zaczalem przygode z elektryka. Teraz po prawie 20 latach praktyki (na roznych pozimach elektryki) moge conieco powiedziec.

Bez spiny ale zrozum jedno - prad zabija. Pradu nie
@gorzki99: typie, ja normalnie takie operacje to z zamkniętymi oczami wykonuję i nic mnie nigdy nie zabiło, ja w ogóle i tak śmierci się nie boję, także nie robi to na mnie wrażenia
z fartem
@Hissis: Typie - rob sobie co chcesz. Ile razy przywitales sie z 500AC? Ile z 1000AC? ile z 280DC? No mi sie zdazylo. I dalej zyje (jak widac)

Ale Co ja to ja. Piszesz w internetach - "radzisz" komus cos co go moze zabic (no bo skoro Ciebie nie zabilo to nie zabije nikogo co nie?). Fajnie :/ Obawiam sie ze "z fartem" moze niewystarczyc.
@MikeR: podstawowa zasada, nigdy nie ufaj kolorom, jeśli nie zakładałeś tego Ty, zgodnie ze sztuką. Miernik (polecam zakup Fazer777, koszt niewielki a pieruńsko przydatne urządzenie) pokaże gdzie jest faza.

Zgodnie ze sztuką najpierw przewód PEN (ten zerowy przy instalacji TN-C) do bolca, potem mostkiem do złącza.
Odrotnie też "będzie prąd", ale w razie poluzowania/spalenia/itp. mostka nie będzie działać żadna ochrona przed napięciem na obudowie urządzenia.

Fazę zwyczajowo daje się z lewej
@gorzki99: ja to najwięcej to siłę, poza jednym jakimś niefortunnym młodzieńczym wybrykiem jak z ziomkami nieczynną linię energetyczną chcieliśmy spieniężyć, wywróciliśmy słup i światła co w oddali się świeciły w domach to wtedy nagle zgasły i ogólnie ciemno się zrobiło, ale to można powiedzieć, że nieporozumienie takie zaszło po prostu, no i oczywiście nikt nie umarł, ale też wtedy nie zarobiliśmy bo szybko energetyka przyjechała i trzeba było porzucić plany zarobkowe
podstawowa zasada, nigdy nie ufaj kolorom, jeśli nie zakładałeś tego Ty, zgodnie ze sztuką.


@hiperchimera: I dlatego napisalem:

A jeszcze wazniejsze jest to zebys najpierw sprawdzil czy "probowka" (nienawidze tego okreslenia ale tak to polapiesz o czym mowie) swieci na brazowym a nie niebieskim (rozne czary juz widzialem). Cloue jest takie - bolec nie moze swiecic :PP

Fazę zwyczajowo daje się z lewej strony, chociaż jeśli dobrze pamiętam, nie ma tego
@gorzki99: niebieski i brązowy to są kolory. To nie jest jakaś tajemna wiedzą elektryczna. Jeden z przewodów to ochronno-neutralny (PEN) - takie dwa w jednym "odbiera" prąd i chroni bo jest połączony z bólem (mostek). Drugi to faza - ten co kopie, gryzie a czasem zabija.
Rozpoznanie robimy miernikiem,

Moim zdaniem jak już ktoś się zabiera za rozbiórkę gniazdka to wypada mieć te minimum wiedzy, zwłaszcza, że woda wybacza błędy, gaz
@Hissis: "jak z ziomkami nieczynną linię energetyczną chcieliśmy spieniężyć"

Ładnie określone - jak chcielismy bezczelnie ukraść mienie, uszkadzając linie energetyczną, narażając ludzi na szkody.