Wpis z mikrobloga

#elektryka #budownictwo Pytanka dwa
1.Czy ktoś mi wytłumaczy jak trzeba podłączyć kable do podwójnego gniazdka z bolcem w instalacji dwużyłowej w przypadku jak wychodzą 4 żyły? (2x czarna faza, 2x niebieski neutral)? (bo było zrobione tak jak na fotce niżej, ale nie wiem czy ok)
2. Co oznacza, że próbnik na bolcu świeci się, a jak sprawdzam multimetrem miedzy bolcem a neutralem jest 0V
Secla - #elektryka #budownictwo Pytanka dwa 
1.Czy ktoś mi wytłumaczy jak trzeba podł...

źródło: hmm

Pobierz
  • 16
@Secla: a co do tego gniazda podłączasz jak potrzebujesz aż 2 fazy ? :D wez 1 niebieski i 1 czarny z napieciem 230, pozniej zrob mostek z niebieskiego 0 do bolca. bo nie masz przewodu ochronnego. i odlacz te 2 czarne, 1 ma być :)
Co oznacza, że próbnik na bolcu świeci się, ale jak multimetrem sprawdzam napięcie między bolcem, a neutralem(niebieski) jest 0, a między czarnym a niebieskich normlanie 230V, w gniazdku jest podłączone jak na fotce poniżej:


@Secla: oznacza to tyle że gniazdo jest #!$%@? po całości i tak go nie mogło działac ktoś coś popiedolil

A 4 druty są bo 2 idą do kolejnego gniazda i kolorami powinny być połączone tak samo niebieskie
@Przemek755: nie wiem czy to nie jest jakies polaczenie do drugiego gniazdka w pokoju, bardziej mi chodzi czy to co widac na fotce jest bezpieczne, czy cos bolec daje w takim przypadku, czemu probnik na nim sie swieci i czy mozna tego uzywac na listwe z PC/monitorem/drukarka i ewentualnie jak zrobic lepiej
@Secla: 1. rozłącz wszystkie przewody
2. zmierz miernikiem (fazówką w ostateczności, pomiar fazówką niepewny) pomiędzy którymi przewodami jest 230V
3. te przewody (powinny być jeden czarny i jeden niebieski) to tzw "dopływy"
4. jeżeli jest jak wyżej to wyłącz zasilanie
5. podłacz 2 x czarny przewód na jednej stronie gniazda, 2 x niebieski przewów na drugiej stronie gniazda oraz połącz stronę z niebieskimi krótkim przewodem z bolcem
6. załącz zasilanie
7.
@Secla: musisz zrozumieć jedną rzecz, w taki najprostszy sposób. Wyobraź sobie, że tam nie ma żadnego gniazdka, a te 4 przewody to tak naprawdę dwa przecięte. I teraz brązowy połączyłeś, a niebieski jest dalej przecięty. I tyle, ja się już poddaję
( ͡° ͜ʖ ͡°)
@Secla mostek niebieskiego na bolec, czy podłączysz pierw do bolca czy pierw na śrubkę do N to i tak bez różnicy, kiedy upali sie N przy bezpiecznikach to nawet Otwierając lodówkę możesz zrobić to po raz ostatni w swoim życiu.
@Secla: taka jak przedmówcy, prawidłowe podłączenie to 2 czarne razem, 2 niebieskie razem i mostek na bolec z neutralnego. Jeżeli ta 2 para jest dodatkowa, a nie dzieli się z innym gniazdkiem to możesz zaizolować i podłączyć parę 1