Wpis z mikrobloga

Nie wiem, czy zdajesz sobie sprawę z tego, że Twoim życiem rządzi rachunek prawdopodobieństwa. Ja wiem, że wielu zaraz się oburzy, że go nie znajo, a żyjo. Jedno nie przeczy drugiemu. To, że nie potrafisz matematycznie wyniku takiego rachunku wyliczyć, nie znaczy, że on Twoim życiem nie rządzi.

Spróbuję wyjaśnić. Czy nie bardziej prawdopodobnym jest, że do domu bezpiecznie wrócisz w pełni sprawnym samochodem i prowadzonym przez trzeźwego kierowcę, niż nie w pełni sprawnym i prowadzonym przez pijanego? Nawet jeśli nie potrafisz wyliczyć, o ile bardziej jest prawdopodobny sukces w pierwszym przypadku, to podświadomie kalkulujesz jednak ryzyko i wybierasz lepsze rozwiązanie. I tak jest ze wszystkimi aspektami Twojego życia.

Jeśli więc zastanawiasz się, dlaczego coś Ci się cały czas nie udaje, odpowiedź — jeśli jeszcze na nią nie wpadłeś — jest prosta. Albo pomimo powtarzania tych samych błędów naiwnie liczysz, że kolejnym razem się już uda. Albo nie masz wiedzy pozwalającej Ci podjąć lepsze decyzje. Albo nie robisz nic, aby ten sukces osiągnąć. Bo to jest z jednej strony jak w dowcipie o Janie, który prosi boga przez 10 lat o wygraną na loterii, mimo że nie kupuje na niej losu, a z drugiej nie masz szans zostać np. profesjonalnym graczem NBA ze wzrostem 160 cm.

I oczywiście, możesz się z powyższym nie zgadzać. Tak samo, jak możesz nie wierzyć w grawitację, co nie sprawi przecież, że zaczniesz nagle samoistnie lewitować. W żaden sposób nie jesteś w stanie zmienić zasad tej gry, a jedyne co możesz, to się do nich dostosować. Więc jeśli chcesz osiągać sukcesy, czy to na płaszczyźnie zawodowej, czy to w relacjach międzyludzkich itd., to oprócz tego, że musisz być cierpliwym, musisz podejmować decyzje dające Ci większe szanse na sukcesy. Tylko tyle i aż tyle. Powodzenia.
  • 3
@Anacron jeżeli istnieje nieskończoność to wszystkie, stany i konfigurację cząstek elementarnych kiedyś się powtórzą przy stałej objętości. także wszystkie warianty kiedyś się zdarzyły lub zdarzą. rachunek prawdopodobieństwa jest ok,ale ma małą skalę