Wpis z mikrobloga

a w tym przypadku pewnie na skutek zwarcia prądu stałego poszedł jakiś układ separujący i 220v weszło wtedy do kabla na pełnej #!$%@?.

@Plp_: warto nadmienić, że najtańsze różnicówki typu AC mogą "nie wyłapać" takiego upływu z ładowarki i zabić nieszczęśnika. Powinno się stosować co najmniej typu A. A znając życie to w ogóle jej nie było bo dużo ludzi bardzo lekcewazy tematy elektryczne.
  • Odpowiedz
@SpokojnyPan: Jest jeszcze opcja, że różnicówka była tylko nie sprawna bo większość osób raczej nie sprawdza czy takowa jeszcze działa przyciskiem test choćby raz na rok.
  • Odpowiedz
ale jak masz chińskie gówno z Ali, zamiast porządnej ładowarki to separacja między dwoma układami często jest na tyle symboliczna że przebicie jest tylko kwestią czasu, a w tym przypadku pewnie na skutek zwarcia prądu stałego poszedł jakiś układ separujący i 220v weszło wtedy do kabla na pełnej #!$%@?.


@Plp_: Doprecyzowując - separacja między stroną pierwotną a wtórną występuje w kilku miejscach:
1) trafo impulsowe. Te kiepskie nie mają nawet taśmy kaptonowej między uzwojeniami i jedno uzwojenie leży na drugim. Między stroną pierwotną a wtórą chroni nas tylko lakier na emaliowanym drucie uzwojenia, który ma grubość rzędu 0.01 mm...
Porządnie wykonane mają 2 - 3 warstwy taśmy między uzwojeniami, same uzwojenia nie dotykają się i mają dodatkową (lub czasem 2) dodatkowe warstwy izolacyjne.
2) odstęp na płytce PCB między stroną pierwotną a wtórną. W kiepskich zasilaczach potrafi to być nawet zaledwie niecały milimetr. W przypadku jakiegoś przepięcia, napięcie ze strony pierwotnej pójdzie na
  • Odpowiedz