Wpis z mikrobloga

@rad_kop: Jeden rabin powie tak drugi nie. Ale historia zacna i trzyma się kupy, być może właśnie dlatego, że sam Sitchin tłumaczył tabliczki:)
Osobiście najbardziej w tej historii nie sztymuje Nibiru a konkretnie jak planeta o tak długim obiegu wokół gwiazdy zdolna była podtrzymać życie, zwłaszcza florę.
  • Odpowiedz
@Marek_Tempe: zakładając teoretycznie że czesc informacji jakie zostały powiedzmy przetłumaczone jest prawdziwa moze byc tak ze ta planeta to celowa dezinformacja lub błędy w przekazie/tłumaczeniu dokonane już w przeszłosci, też jestem zdania ze raczej niemozliwe jest utrzymanie życia na takiej planecie o takiej orbicie (no chyba ze na poziomie mikroorganizmów)
  • Odpowiedz
@AAAAAPsik: Pamiętajmy o "Enuma elisz" i roli "Nibiru" jako "Marduka" w powstaniu całego tego "#!$%@?". Akurat "Enuma elisz" jako alegoria powstania układu słonecznego to coś co przemawia do wyobraźni. Wspominam o tym dlatego, że pokazuje to jak precyzyjnie jednak "Nibiru" wplecione jest w całą opowieść.
  • Odpowiedz
@rad_kop: Ale akurat trafiłes na mój konik jakim są języki dawnego bliskiego wschodu. Mam w domu podreczniki do sumeryjskiego czy akadyjskiego. Po angielsku rzetelne książki dla początkujących to kwestia ostatnich trzydziestu paru lat i do dziś jest ich 2-3. Wczesniej istniały opracowania niemieckie, z reguły bardziej teoretyczne traktaty gramatyczne, niz podręczniki do nauki dla normalnych ludzi. Do dzis nie znamy tego języka w pełni, w czasach Sitchina jeszcze mniej. Odczytanie cały
  • Odpowiedz
@SmutnyStefan: Proszę, jakie ciekawe zainteresowanie. Gratuluję!

Parafrazując klasyka:
"Zacharia, Chłopie, ty się zastanów. Ty okłamałeś miliardy ludzi prawie. Ludzi, którzy przychodzili do bibliotek i księgarni, wydawali ostatnie pieniądze, żeby kupić książkę. Ty nas oszukałeś, rozumiesz?"
( ͡º ͜ʖ͡º)
  • Odpowiedz
pare mozliwosci:

- Nibiru mogla byc planetą ale bez życia (błąd w tłumaczeniu / interpretacji dokonany juz wczesniej )
- Nibiru mogla byc planetą z zyciem cywilizowanym ale umiejscowiona w innym układzie gwiezdnym (błąd w tłumaczeniu lub celowa dezinformacja)
- Nibiru mogła być statkiem lub stacją orbitalną (tutaj znowu błąd w tłumaczeniu lub celowa dezinformacja)

mozna by jeszcze na poczekaniu wymyslec z 20 innych wariantów
  • Odpowiedz
@rad_kop: Dzis takie czasy, że każdy może sam spróbować, tutaj masz kanał studenta asyrologii z Cambridge (asyrologia to nauka filologiczna która zajmuje się językami dawnej Mezpotamii, głównie dwoma tj asyryjskim(inaczej babilońskim lub akadyjskim) i sumeryjskim - nie są spokrewnione ze sobą i całkiem od siebie różne) Sumeryjski którym "zajmował sie" Sitchin jest starszy i dużo bardziej problematyczny w nauce. Na tym kanale gość akurat naucza akadyjskiego, który jest dużo lepiej poznany
  • Odpowiedz
@SmutnyStefan: "To troche głupie, ale jaram sie jak dziecko gdy znajde kogoś, kogo moge do tego zachęcić"

To normalne, że szukamy ludzi o podobnych zainteresowaniach ( ͡º ͜ʖ͡º)

Dziękuję za info. Z ciekawości zobaczę ten kanał na YouTube.
W.tej chwili się przebranzawiam zawodowo i uczę się innych rzeczy

Ale.zachecam Cie, byś zaczął pisać bloga na tematy, którymi się interesujesz i zapewniam, że znajdziesz ludzi podzielających twoją
  • Odpowiedz
@rad_kop:
Z tego co ja rozumiem to ludzie biegli w języku sumeryjskim - sumerolodzy zarzucają Sitchinowi skrajne nadinterpretacje i błedy w jego tłumaczeniach glinianych tabliczek.
Znaczna większość (o ile nie wszyscy) odrzuca jego odkrycia.
On w ogóle miał wykształcenie ekonomiczne.
Był samozwańczym archeologiem samoukiem.

Jakie jest prawdopodobieństwo, że Sitchin miał rację? Raczej bardzo małe, ale nie zerowe. Jednak z przewagą na bardzo małe.

Czy kłamał? Myślę, że nie. Że jego błędy
  • Odpowiedz
To troche głupie, ale jaram sie jak dziecko gdy znajde kogoś, kogo moge do tego zachęcić chociaż na troche, bo wiesz nie ma zbyt wielu osób z którymi moge sie powymieniac info, albo chociaż pochwalić jakie to mam niezwykle hobby, no to wiec korzystam z ka żdej okazji :) :)


@SmutnyStefan: Chłopie to jest zarąbiste hobby! :D
Pół żartem pół serio zakładając że byłbyś z Larą Croft w jakimś grobowcu, potrafiłbyś
  • Odpowiedz
@Last_Scyther Czystą inskrypcję klinową to może jakąś bardzo prostą. Wiele z nich jest ppołamanych, pokruszonych, są to teksty na glinianych tabliczkach i w prawie każdej z nich są braki. Poskładanie wymaga naprawde lat doświadczenia i studiów. Przerysy - używa sie tekstów przeysowanych ołóowkiem przez specjalistów w wydaniach książkowych, bo to jest wyrazniejsze często od zdjęcia - to już lepiej. No, a najlepiej dostac tekst transliterowany, czyli przepisany na nasz alfabet. I jeszcze
  • Odpowiedz