Wpis z mikrobloga

Mirasy i Mirabele z #it

Mam mały problem - pacjent to Lenovo x201, ma on 4GB RAM, kości jakie ma to samsungi 2x2Gb: M471b5673FH0-CH9 oraz M471b5773DHO-CH9.

Chcę zwiększyć do 8GB, czyli max co powinno do niego wejść, kupiłem 2x4GB GOODRAM GR1333S364L9S/4.
Kupiłem, włożyłem i dupa - zwiesza się zaraz po przejściu POST, nawet logo Windowsa się nie pokazuje. Na tych 2x2GB śmiga aż miło. Kombinacja nowa/stara również powoduje zawieszenie ładowania systemu operacyjnego. Działa tylko na tych dotychczasowo włożonych. Gdzie może tkwić problem?

Procek to Intel Core i3-370M i co ciekawe, w specyfikacji jest napisane, że obsługuje on pamięci DDR3 800/1066, a przecież te Samsungi mają 1333..... Nie rozumiem tego (°°

#komputery #pytanie #pytaniedoeksperta #informatyka
  • 19
@rayman_s:Podobną sytuację miałem w T430. Załóż stary ram, odpal windows i restartuj go z systemu. Jak zobaczysz POST to go wyłącz i podmień ram. Powodem kłopotów prawdopodobnie było włączone szybkie uruchamianie windy. Możesz też spróbować przywrócić ustawienia początkowe w bios.
  • 0
@wojtek-m: to jak wytłumaczyć działanie tych samsungów, które mają 1333MHz


@oz666 hmmm ciekawy sposób, trochę mało logiczny, ale sprawdzę, co mi szkodzi. Co do BIOSu - przywracałem do fabrycznych, ale niestety nic to nie dało

Widzę dwa wyjścia z tej sytuacji:
1) płyta główna obsługuje pamięci Low Voltage, czyli o napięciu 1,35V a nie 1,5V
2) wgrać zmodowanego BIOSa, może jest nałożona jakaś whitelista na moduły RAM

Tak czy siak
@rayman_s: W opisie podałeś obsługę DDR3 800/1066, zrozumiałem, że te nowe mają 1333 a nie stare (mnożnik jest jakiś wielokrotności taktowania) , swojego kompa składałem dawno i też mam DDR3, jakiego typu są te nowe? Coś podkręcone przy wydajności?
@rayman_s: cpu-z zakładka SPD i masz tam z jakimi dokładnie prędkościami chodzą stare (tam jeden parametr jest podzielony przez dwa), dowiesz się jak chodzą i czy to są ddr3 czy ddr3l, daj screena []
  • 0
@wojtek-m: tak, podałem obsługę 800/1066, ale DOTYCHCZASOWE pamięci mają 1333 i działa. Zakup tych Goodramów oparłem m.in. na tej prędkości. Nic nie są podkręcane. No i to jest laptop gwoli ścisłości.
A nowe to też DDR3 SO-DIMM 4GB 1333MHz

@xiv7 po południu mogę wrzucić screena z cpu-z, ale na razie mam takiego z menadżera urządzeń

Jak byk jest napisane, że pamięci pracują na 1333MHz
Nie rozumiem co się odjaniepawla (
rayman_s - @wojtek-m: tak, podałem obsługę 800/1066, ale DOTYCHCZASOWE pamięci mają 1...

źródło: IMG-20230828-WA0016

Pobierz
@rayman_s: no nic, masz zwykłe DDR3 Samsung 1333 Mhz, rzeczywiście powinny być kompatybilne te nowe ale czasem tak jest na starych komputerach z powodu np po prostu budowy pamięci (chipy umieszczone po dwóch stronach zamiast po jednej itp.), najlepiej zwróć te co masz, ja bym postawił na te bo to praktycznie te same samsungi co masz teraz tylko po 4gb https://allegro.pl/oferta/nowa-samsung-4gb-ddr3-1-5v-m471b5273dh0-ch9-14227843330
*osobiście z przyzwyczajenia staram się w laptopach brać ram z
  • 1
@xiv7: Dzięki za podesłanie aukcji, jakoś nie mogłem tego dojrzeć, bo też szukałem na Allegro jakichś kości Samsunga XD

Już zamówiłem, jak dotrą to zobaczę co i jak, mogę też się pochwalić rezultatem jeśli chcesz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

@rayman_s: to się pochwal, od czasu do czasu wymieniam w laptopach i tylko raz miałem problem właśnie z tym układem chipów na pamięci w jakimś bardzo starym komputerze bo nie ogarniał nowoczesnej technologii robionej pewnie jakoś na skróty i musiał mieć dokładnie taki sam układ jak wcześniej więc może rzeczywiście o to chodzi, a tak to z tych samych firm zawsze hulało, te samsungi na 99% powinny działać, jak nie to
@rayman_s: ja to po wielu latach hobby zacząłem dopiero niedawno w małym stopniu komercyjnie pomagać więc uważam się za małowiedzącego w porównaniu z 20 letnimi it serwis ale dzięki :D