Wpis z mikrobloga

Moje doświadczenie z oponami całorocznymi jest takie, że samochód na oponach Goodyeara 4seasons G2 w trzecią zimę zaczął wchodzić w zakręty na śniegu gorzej niż poduszkowiec. Nie wiem, może guma stwardniała, czy coś. Czy ktoś ma jakieś wieloletnie (>3 lata) doświadczenie z wielosezonami i mógłby polecić jakiś model?

Niby nie najniższa półka, a taki zawód.
Nie widzi mi się fatygowanie 2x do roku i płacenie 500 PLN/rok na wymianę opon. Poza tym większość zimy to błoto i woda na asfalcie, a nie śnieg – tu zimówki podobno średnio się sprawdzają – dobre są tylko do śniegu.

Jednak parę(naśnie) dni w roku w moim zadupiu, na drodze do pracy (20 km) poleży śnieg i ogólnie wolał bym żyć a z ostatnimi wielosezonami po 2 latach eksploatacji średnio to widzę.

#opony #motoryzacja #samochody
  • 33
  • 0
@onepnch: 50 za oponę z wyważeniem, nie mam czujników ciśnienia. W moim miasteczku mam 2 wulkanizatorów - ten drugi rysował mi felgi - robi na odwal. To może dla tego ten pierwszy się tak ceni.
@thevenin: Możesz poszukać taniej, ja w drugim samochodzie płacę 120-150 zł za zmianę + 120 zł przechowanie, więc mi też wychodzi koło 400 zł rocznie za rozmiar 19”. Teraz mam 3 lata wielosezony w drugim aucie, ale klasy ekonomicznej i jest nieźle, zaliczyłem ze dwa małe poślizgi na śniegu, trzeba po prostu uważniej jeździć.

Ale, że GY słabo chodzą to dziwne, pamiętaj, że wielosezonów wymieniać nie trzeba, ale wyważenie warto zrobić
@thevenin Są trzy rodzaje całorocznych.
Zwykłe całoroczne. Całoroczne jako opona letnia z homologacją do użytku w zimie. Takie robi właśnie Goodyear i takie masz.
A trzecie to opona zimowa, z trzema płatkami śniegu z homologacją do użytku latem. Takie robi np. Nokian i takie są chyba najlepsze na polskie warunki, gdzie lato to trzy miesiące. W maju i we wrześniu już temperatura w nocy potrafi zbliżać się do tych mitycznych i kultowych
  • 0
@forfame: Jak dobrze rozpoznałem te numerki na ogumieniu to DOT: H3KT JARL 1318. W 2021 kupowałem zimówki bo - patrz temat wpisu.
@epicentrum_chaosu: słyszałem, że "zimowo-całoroczne" są słabe na wodę i błoto.
@SpalaczBenzyny: Nie robiłem pomiarów w 2021, ale na pewno ni było tragedii. No i aktualnie tytułowe opony do końca jako letnie ( ͡° ͜ʖ ͡°)
  • 0
@forfame: ich złe działanie na śniegu wyszły w 2021 (jak pisałem wyżej). Dodatkowo, teraz pojawił się guz na jednej z nich, pół roku po gwarancji( ͡° ʖ̯ ͡°), tak więc czas na wymianę.
Zastanawiam się nad letnimi lub całorocznymi (zimówki z 2021 sprzedam na olx). Niestety nie chce ryzykować i znowu iść w tą samą markę, dla tego ponawiam pytanie - ktoś użytkował całoroczne opony dłużej niż
@thevenin: Ja robię tak, że przez ciepłe półrocze jeżdżę na letnich - w tej chwili na tych co wyjechały z fabryki - kumho ecowing, whatever. A w zimne półrocze na wielosezonie - Dębica Navigator 3.

Jak jeździsz na całorocznych cały rok, to licz się z tym, aby i tak je wymienić przed 3 / 4 / 5 zimą - zależnie jaki masz sposób i warunki użytkowania (zakładając oczywiście, że w miarę
  • 1
@Adamfabiarz: 20 kkm zrobię w rok - raczej spokojna jazda 50 km dziennie do i z roboty + dalszy wypad raz na miesiąc.
Oszczędność na zakupie opon całorocznych miała wynikać z brak opłacania wulkanizatora dwa razy do rok (500 PLN/rok), wg twojego założenia to dałoby się to zastosować prze 2 sezony, w 3 już trzeba myśleć o zimówkach, a wielosezon można zajeździć jeszcze ze 2 ÷ 3 lata w sezonie letnim.
@thevenin: u mnie właśnie mija 3 lata na kleberach. Nie było problemów, ale bieżnik dotarł już do znaczników (60kkm przebiegu) i tej zimy już napewno nie zrobią..., więc obejrzyj bieżnik, może reż masz już niewiele u siebie. Opony robią na aucie pełen rok, więc trudno od nich oczekiwać by trwały 5-6 lat.
@thevenin: Używam w sumie identycznych goodyear od zimy 2020/2021 - jak na razie wszystko okej. Tylko że DOT opon 2020. Może jednak te dwa lata więcej wieku gumy? Z drugiej strony u mnie nieduże, lekkie auto i 195/50/15, nie wiem na czym to tam masz wrzucone.
  • 0
@Rachey: Na qashqaia. Jak pisałem wcześnie - opony zakupione w 2018, a po 3 latach w 2021 stały się one niezdatne do jazdy po śniegu. Moje opony są w generacji G2 jak coś.
200? lol U mnie już chyba typ woła 80 za całość i to mi się drogo wydaje


@onepnch: 180zł płaciłem za DWIE SZTUKI 14 cali w listopadzie 2022, miasto 320K mieszkańców
komplet wyszedl by 360zł, a nie 80zł jak u Ciebie
To nawet prze covidem wołali 120zł od kompletu. w innym miejscu