Wpis z mikrobloga

@Smarek37 ekspertem nie jestem wiec sie wypowiem. wszyscy porównują je do f16, a to mniejszy samolot. z tego co pamiętam ich główne zadanie opiera się na szkoleniu pilotów ( 2 miejsca dla załogi) są dużo tańsze w utrzymaniu itp. dodatkowo mają jakieś właściwości bojowe i w sytuacji gdy f16 i f35 wyczyszczą niebo i ziemie mogą prowadzić akcje ofensywne. moim zdaniem ludzię błędnie je odbierają jako samoloty które miały być jak f16
@bombastick z tego co kojarzę to ogólnie wolne, mniej zwrotne, mniej węzłów do podpięcia uzbrojenia i mniej kompatybilne go uzbrojenia niż F16 czy Migi. Mieszkam niedaleko lotniska gdzie mają trafić te FA50 i w sobotę jak trenowali, to widać bylo na żywo że są nawet fizycznie mniejsze od innych samolotów (mniejsze niż migi i efy)
@Smarek37: Ekspert w telewizji mówił, że F-35 są nietrafione, bo są samolotami wielozadaniowymi a Polska potrzebuje typowego myśliwca. Jego zdaniem Polska powinna pójść w F-15 albo Eurofightera. Co o tym sądzą wykopowi eksperci?
@Ulfric_Stormcloak: dziennikarka na polsacie w wydarzeniach tak powiedziała. W sensie, nie stwierdziła, tylko powiedziała w wydarzeniach24, że takie są opinie. Dlatego zadałem tu pytanie, bo rzuciła ot tak bez żadnych konkretów, czy wypowiedzi jakiegoś eksperta
@Smarek37: Tak w skrócie:

Jak idziesz na grzyby, to do lasu bierzesz wielką kosę, czy mały nożyk?

No właśnie. F16 używane do ganiania ruskich migów przy granicy, to marnowanie ich potencjału.

A takich przypadków gdzie występuje tzw. przerost formy nad treścią jest więcej. Kilku generałów związanych z lotnictwem się o tym wypowiadało, a to jedyni specjaliści w tej dziedzinie w tym kraju. Nie jakieś dziennikarki czy znawcy czołgów i oczytani entuzjaści
@Ulfric_Stormcloak ale fa50 chyba nie pogoni migow czy suk bo jest od nich wolniejszy? (tak czytałem, nie wiem czy to prawda). fa 50 ma byc samolotem szkoleniowym z możliwościami bojowymi jak naprawdę będzie trzeba już je użyć. jest wolny, mniejszy, mniej sprzętu dzwiga ale za to jest dużo tańszy w przelotach i utrzymaniu, nadaje się do szkolenia. i od początku było mowa o takich zastosowaniach a nie o walkach w powietrzu z
@xyz_xyz: zainteresuj się jakie samoloty ruscy wysyłają do nękania NATO

Druga sprawa, nikt nie mówi i nie mówił o walkach fa z migami.

I biorąc pod uwagę wady masterow, ilości f16 i f35, potrzebujemy nowego samolotu do tego co napisałeś

A że fa powstał głównie dzięki oimocy lokheda, to można śmiało napisać że to idealne uzupełnie

Na czas szkolenia i misję w czasie pokoju
@Ulfric_Stormcloak ja tam jestem zdania że się przydadzą i są tu i teraz a nie w obietnicach 5-10letnich. skoro twierdzisz że będą też przydatne do ścigania ruskich to widocznie tak jest :) z tego co kiedyś się interesowałem maja całkiem fajny radar jak na tak mały samolot