Wpis z mikrobloga

@volksdeutsch_z_chrzanowa: Tych kart zaden normalny wyborca z IQ wiekszym niz ameba nie powinien nawet do reki brac. No chyba ze tylko po to zeby je podrzec i wymagac od komisji zarejestrowania tego faktu.

Samo wziecie kart oznacza udzial w referendum. Co z kolei oznacza ze kazde wziecie moze przesadzic o waznosci referendum. Obojetnie czy sam glos byl wazny czy nie.

I to jest ta zagrywka pisu. NIestety malo kto o
  • Odpowiedz
I to jest ta zagrywka pisu. NIestety malo kto o tym wie i pewno wiekszosz wezmie karty skoro je daja.


@gorzki99: No i co z tego? Każdy może głosować tak jak chce, to że pytania są sfromułowane tendencyjnie nie znaczy, ze ktoś ma zaznaczać tak jak chce PiS.
  • Odpowiedz
Samo wziecie kart oznacza udzial w referendum. Co z kolei oznacza ze kazde wziecie moze przesadzic o waznosci referendum


@gorzki99: no i sprzedadzą lub nie "przedsiębiorstwa państwowe" które nic nie znaczą (bo to nie Orlen itp.) i nie zrobią nic z wiekiem emerytalnym (bo nie ma w pytaniu konkretnej propozycji). Dzisiejsze pytanie trochę gorsze, bo jakby było wiążące na nie to może być veto w UE, ale jakby PiS wygrał
  • Odpowiedz
@Marktrel299: @tomek123456789
Panowie nie rozumiecie podstaw. Ale spoko. Jestescie wiekszoscia.

Referendum rzadzi sie "trochu" innymi prawami niz wybory powszechne.

W wyborach powszechnych frekwencja nie odgrywa zadnaj roli. Nawet jakby wynosila 10% to
  • Odpowiedz
Wg mnie lepiej zagłosować wszystko na tak, ale to w rzeczywistości niczego i tak nie zmieni.


@tomek123456789: w/g mnie jak ktos ze mnie robi idiote to mi sie to nie podoba. Roznica polega na tym ze ja widze ze ktos chce ze mnie zrobic idiote. Wyborcy pisu tego nie widza.
  • Odpowiedz
@gorzki99: Ale czy ty rozumiesz, że ja jestem zwolennikiem demokracji bezpośredniej i JA CHCĘ żeby to referendum było ważne. Jak wyborcy opozycji podrą karty i dadzą PiS-owi przepchnąć co będzie chciał w referendum -> TO ICH PROBLEM, pretensje będą mogli mieć tylko do siebie, że nie zagłosowali.

Nie zamierzam słuchać przez kolejne 4 lata, że Tusk wie lepiej i nie ma sensu robić referendów bo Polacy i tak w nich
  • Odpowiedz
Ale czy ty rozumiesz, że ja jestem zwolennikiem demokracji bezpośredniej i JA CHCĘ żeby to referendum było ważne.


@Marktrel299: Miras rozumiem. Tylko ze dwie sprawy:

Jak wyborcy opozycji podrą karty i dadzą PiS-owi przepchnąć co będzie chciał w
  • Odpowiedz
@Marktrel299: ok widze ze nie dociera. Ty wiesz swoje ja swoje. Ja jestem zwolennikiem demokacji bezposreniej pod warunkiem ze nie w tym kraju - polsce. BO widze jacy sa wyborcy. Ze wzgleduw zawodowych (jak i prywatnych) "troche" sie po europie pobujalem.

Ostatnie czego bym chcial to demokracja bezposrednia w polsce. Cociaz kiedys bylem tego goracym zwolennikiem.

Co innego idealy a co innego rzeczywistosc, kiedys to zrozumiesz. W tym kraju sie
  • Odpowiedz
@gorzki99: Jak już mówiłem, demokracja bezpośrednia na dłuższą metę w każdym kraju będzie dobra, bo ludzie tak czy inaczej zagłosują za tym za czym by zagłosowali w referendum, tylko że w wyborach partyjnych partia która to zaoferuje, będzie miała 300 innych niekorzystnych rozwiązań które by nigdy nie przeszły w referendach.
Masz przykład PiSu przed swoimi oczami, Tusk podwyższa wiek, PiS obiecuje obniżkę wieku i blokadę imigracji, ale przy okazji zawłaszcza
  • Odpowiedz
wlasnie nie dadza - bo nie bedzie wymaganej frekwencji


@gorzki99: przecież te pytania na referendum nie muszą być technicznie przeprowadzone z użyciem referendum. Są 4 główne scenariusze:
1) Wyniki referendum są zgodne z oczekiwaniami PiS i PiS wygrywa wybory -> PiS mówi że naród chce to co oni, wprowadzają co chcą i leci ogromna propaganda,
2) wyniki referendum są przeciw PiS i PiS wygrywa wybory -> te pytania nic nie znaczą. Np. w pytaniu o wiek emerytalny nie ma żadnej propozycji konkretnej, więc i tak nie zostanie to wprowadzone,
3) Referendum idzie po myśli PiS, ale PiS przegrywa wybory (lub wygrywa, ale opozycja tworzy większość i rząd) -> opozycja ma problem w
  • Odpowiedz
demokracja bezpośrednia na dłuższą metę w każdym kraju będzie dobra, bo ludzie tak czy inaczej zagłosują za tym za czym by zagłosowali w referendum


@Marktrel299: nie zgodzę się. Decyzje w stylu podwyższenia wieku emerytalnego były koniecznością. W naszym kraju nie mamy na tyle rozwiniętej demokracji żeby ludzie głosowali w referendum patrząc długoterminowo. Weźmy taką Szwajcarię - w referendum przepadł pomysł dochodu podstawowego. W Polsce za wprowadzeniem socjalu miałbyś co najmniej
  • Odpowiedz
@tomek123456789: Po pierwsze to nie były koniecznością (jak zresztą widać). Po drugie to czy wy nie ogarniacie, że nie zostały i tak wprowadzone, a do tego obok nich zostały setki innych szkodliwych rzeczy wprowadzone?

Nie, jeżeli każde referendum jest poprzedzone debatą publiczną i ludzie wiedzą z czym to się wiąże, to socjal byłby dawany pewnie oszczędniej niż obecnie. Bo dla polityka wydać miliardy by dać jednej konkretnej grupie która go
  • Odpowiedz
Po pierwsze to nie były koniecznością (jak zresztą widać)


@Marktrel299: podwyższenie wieku emerytalnego lub jego brak nie zadziała od razu i jego skutki nie są widoczne natychmiast. Przy obecnej demografii to za kilkadziesiąt lat obecni 30-latkowie będą jeść korzonki i odpadki jak wiek emerytalny się utrzyma. PiS nie podejmuje decyzji długoterminowych tylko przepala kasę z budżetu na populizmy i rozdawnictwo.
  • Odpowiedz
@tomek123456789: Nie to tak nie działa, bo niższy wiek emerytalny powoduje że emerytury też są niższe. Poza tym reforma która mówi że mężczyzna w Polsce żyjący średnio 72 lata ma pracować do 67 roku życia, podczas gdy w Szwajcarii mężczyzna żyjący 82 lata ma pracować do 65 roku życia, jest po prostu absurdalna i niesprawiedliwa i nie jest dziwne, że ludzie na coś takiego się nie godzą.
  • Odpowiedz
Jak już mówiłem, demokracja bezpośrednia na dłuższą metę w każdym kraju będzie dobra, bo ludzie tak czy inaczej zagłosują za tym za czym by zagłosowali w referendum,


@Marktrel299: Ale przeciez ja napisalem ze demokracja bezposrednia mi sie podoba. Ale nie w tym spoleczenstwie.

@tomek123456789 napisal to co ja staram sie przekazac od samego poczatku
  • Odpowiedz
Wyiki referendum w polsce sa wiazace jesli wezmie w nim udzial conajmniej polowa uprawnionych. Wiec frekwencja <50% z automatu czyni referendum niewiazacym. Obojetnie jaki bedzie jego wynik.


@gorzki99: wiem o tym. Tyle że przy odmawianiu udziału w referendum istnieje pewne ryzyko, że frekwencja referendum przekroczy i tak 50%. W efekcie głosy odmawiających będą przepalone - jeżeli wynik będzie wiążący to lepiej żeby wtedy głosowali na "tak" żeby potencjalnie przegłosować PiS.
  • Odpowiedz
To jest kwestia czy aż tyle osób odmówi udziału w referendum, żeby frekwencja spadła poniżej 50%.


@tomek123456789: Skoro w normalnych referendach (gdzie ida ci co chca glosowac) frekwencja oscyluje wokol 50% to jak teraz ci co normalnie by glosowali odmowia glosowania to bedzie ponizej.

To chyba nie jest wiedza tajemna ze za przeprowadzeniem tego referendum sa pisiory i moze konfederussja. I nikt wiecej.

Jesli kazdy inny nie zaglosuje to frekwencja
  • Odpowiedz
Skoro w normalnych referendach (gdzie ida ci co chca glosowac) frekwencja oscyluje wokol 50% to jak teraz ci co normalnie by glosowali odmowia glosowania to bedzie ponizej.


@gorzki99: tyle że tutaj referendum będzie połączone z wyborami. Na wyborach będziesz miał wyższą frekwencję (podejrzewam że ponad 60%), więc z odbioru karty musiałby zrezygnować gdzieś co czwarty głosujący, żeby był bezpieczny zapas. A podejrzewam że w domyślnej opcji komisje będą dawały od
  • Odpowiedz
tyle że tutaj referendum będzie połączone z wyborami. Na wyborach będziesz miał wyższą frekwencję (podejrzewam że ponad 60%), więc z odbioru karty musiałby zrezygnować gdzieś co czwarty głosujący, żeby był bezpieczny zapas. A podejrzewam że w domyślnej opcji komisje będą dawały od razu 2 karty jak ktoś nie będzie zgłaszał sprzeciwu.


@tomek123456789: No i wlasnie o to tu chodzi. Komisje moga wykorzystywac fakt ze ludzie nie wiedza. I pewno beda to robic. Wystarczy ze zrezygnuje kazdy niepisowiec.

Co do frekwencji:
W ostatnich parlamentarnych wyniosla
  • Odpowiedz