Wpis z mikrobloga

Jest tu może jakiś #lekarz? Albo ktoś z #apteka? Pytanie mam o zastrzyki clexane, powoduja silne bóle i zawroty glowy, czy można to bezpiecznie odstawić (zapisany po operacji, stomia, dotychaczas 3 z 10 zaaplikowane)? Juz po pierwszym zastrzyku wystąpiły silne bóle głowy. Teraz doszły zawroty głowy. Wiem, że najlepiej skonsultować z lekarzem prowadzącym, ale to dopiero w poniedziałek można. Ktoś coś?
  • 16
@Meritneit To są raczej rzadkie sprawy, stąd bym myślała też o innych przyczynach. Może jakieś TIA, zaburzenia elektrolitowe i wiele innych.

Jeśli to była operacją planowa/nagła onkologiczna - to są operacje z wysokim ryzykiem zakrzepowo-zatorowym także nie decydujcie bez konsultacji lekarza prowadzącego.
  • 0
@Wjolka: operacja w trybie pilnym się odbyła. Polecałabys może na ten bol glowy jakies przeciwbólowe, jakiś ketonal/pyralgina czy coś? (Lekarz mowil, że jakby bolał brzuch to pyralgine czy tam paracetamol brać mozna)
@Meritneit Wykop to nie miejsce na teleporady. Czy zadziała na ból głowy to co wymieniasz - tak, zadziała.

Ale jeśli macie nasilające się nieustępujące bóle i zawroty glowy to konsultowalabym to z lekarzem. To już do Waszej oceny jak to widzicie.

W chpl dla enoksaparyny są wymienianie bóle głowy, jednak patrząc na skalę na jaką stosuje się heparyny nie są to ewidentnie problematyczne i częste skutki uboczne. O zawrotach glowy nie wspominają
  • 0
@Wjolka: wiem, że miejsce średnie, ale to z braku laku. Przekazałam info, że najlepiej zadzwonić na oddział. W ulotce tych zastrzyków jest napisane, że bóle głowy występują czesto (u 1 na 10 ), stąd moje pytanie do osób, które wiedzą więcej. Dzięki za info
@Meritneit Tylko ze jeśli to jest ból głowy po heparynie któremu da się zaradzić paracetamolem to nie jest to to problemem i mozna zapewne kontynuowac leczenie przeciwzakrzepowa, bo jest to istotne.
Ale jeśli jest całkowicie inna przyczyna to wypadałoby ją rozważyć.
  • 0
@Wjolka: wydaje mi się właśnie, że to od tych zastrzyków. Wcześniej bóle głowy nie występowały wcale. Paracetamol ból łagodzi, zostało jeszcze 7 zastrzyków, ciężko to widze jednak
@Meritneit Porozmawiajcie z lekarzem ktory ma mozliwosc pacjenta zobaczyc, naprawdę.
Nawet na dawkach profilaktycznych zakrzepica może się wydarzyć, a tym bardziej to ryzyko jest duże przy takich operacjach.

może zasadna jest zamiana na inną heparyne drobnocząsteczkowa, przy czym to jest do decyzji lekarza.
@Meritneit: to co najważniejsze, to już zostało napisane - czyli nie powinno odstawiać się leków zleconych przez lekarza na własną rękę i najlepiej, żeby pacjenta obejrzał ktoś z tego miejsca, gdzie była wykonywana operacja. Nie ma co czekać do poniedziałku. Przyczyn bólu głowy może być wiele, lepiej to sprawdzić i być spokojniejszym :)

@corrs pozdrowionka ʕʔ