Wpis z mikrobloga

Witajcie. Dostałem padnięty router Synology MR2200AC, w którym wysypał się firmware w pamięci EMMC. Próbowałem wszelkich kombinacji, ale się poddałem.
Dobiłem się do U-Boota, ale serwer TFTP nie inicjuje się z klientem, który nie chce zassać wskazanych mu plików. Próbowałem to na Windowsie i na Linuxie - bez żadnych rezultatów. Czy jest ktoś w stanie pomóc mi z tym? Pliki, których mu brakuje do rozruchu to dtb.dtb, rd.bin, oraz zImage.

#elektronika
  • 8
  • Odpowiedz
@kosti11: Ale z czym masz konkretnie problem? Jaki serwer jaki klient? To klient tftp ma się łączyć z serwerem tftp który masz uruchomić na swojej maszynie, a aby się w ogóle połączył masz poprawnie ustawić adresy interfejsu i serwera tftp, nie wiem jak w tym sprzęcie ale przeważnie robi się to komendą setenv
  • Odpowiedz
  • 0
Trochę chaotycznie napisałem, ale już wyjaśniam.
Serwer TFTP, jako mój komputer. Klient TFTP, jako ten router.
W Uboocie w setenv zmieniłem serverip, oraz ipaddr na właściwe, oraz wpiąłem się pod LAN (WAN też próbowałem) i urządzenie dostało IP.
Odpalając router zczytałem na UARTcie, że problem jest z załadowaniem się tych 3 plików.

Pełny wyciąg z UART:

Format: Log Type - Time(microsec) - Message - Optional Info
Log Type: B - Since Boot(Power
  • Odpowiedz
  • 0
@kosti11: Wklepując komendę "tftpboot 0x84000000 zImage" robi się "takie coś" i mogę czekać sobie w nieskończoność.

eth0 PHY0 Down Speed :10 Half duplex
eth0 PHY1 Down Speed :10 Half duplex
eth0 PHY2 Down Speed :10 Half duplex
eth0 PHY3 Down Speed :10 Half duplex
eth0 PHY4 up Speed :10 Half duplex
Using eth0 device
TFTP from server 192.168.1.2; our IP address is 192.168.1.1
Filename 'zImage'.
Load address: 0x84000000
Loading: T T
  • Odpowiedz
  • 0
@Pan_Slon: Na kompie ustawiłem adres ip taki jaki jest w ipaddr.
Program, który użyłem to TFTPD32 (TFTPD64 też użyłem) i ustawiłem w nim lokalizację do folderu wypakowanego pliku .pat pobranego ze strony producenta.
Czy o coś innego jednak pytałeś?
  • Odpowiedz
@kosti11: nie ustawiaj takiego samego adresu tylko z tego zakresu(maski) Użyj tez bezpośrednio kabla bez dodatkowych switchy/routerów. Sprawdz porty inne w tym synology
  • Odpowiedz
@kosti11: ale jakiej pomocy oczekujesz? Uboot ci mówi że nie może załadować kernela (zImage, ramdysku - rd, oraz device tree - czyli informacji jaki ogólnie jest layout urządzenia). Potrzebujesz ustawić uboota tak by wiedział gdzie jest kernel, gdzie jest rootfs, a z logów wynika że odpalasz nie tftp tylko emmc. Co zwraca bootflow scan / bootflow info? Jeśli w ogóle cokolwiek się ładuje (co możesz sobie sprawdzić czytając czy w
  • Odpowiedz
  • 0
Mała aktualizacja. Do tematu jakby wróciłem po 2 miesiącach od zabawy. Dzisiaj po prostu napisałem tutaj posta i od nowa wszystko odpaliłem.
Używając setenv zrobiłem setenv serverip 192.168.1.1, a w Windowsie dla ipv4 zapodałem to samo i... router zassał pliki po tftp, które mu zapodałem używając komend:
- tftpboot 0x84000000 zImage
- tftpboot 0x85000000 rd.bin
- tftpboot 0x86000000 dtb.dtb

Po wpisaniu "reset" rozruch routera nie zatrzymał się na komunikacie z brakującymi plikami,
  • Odpowiedz