Wpis z mikrobloga

#ruchdrogowy #prawo #prawojazdy #przepisy
Pytanie odnośnie przejazdów kolejowych strzeżonych. Załóżmy, że jadę z dozwoloną prędkością w stylu 50 km/h i zapalają się czerwone światła tuż przede mną, w związku z czym nie jestem w stanie zatrzymać się przed sygnalizatorem. Jednocześnie - o ile wiem - nie mogę przekraczać czerwonego sygnału. Czy prawo przewiduje co w takiej sytuacji? Na normalnych skrzyżowaniach mamy od tego żółte światło, by bezpiecznie się zatrzymać, a co z przejazdami kolejowymi?
  • 22
@oksywie Zgodnie z przepisami powinieneś się upewnić czy nic nie jedzie nawet jeśli nic nie wskazuje że zaraz będą zamykać przejazd. Dla tego samochody nauki jazdy prawie się przed przejazdem zatrzymują żeby w razie czego zdążyć zahamować.
Dodatkowo trzeba zachować szczególną ostrożność żeby móc w razie czego zatrzymać samochód. Więc za przejechanie na czerwonym będzie mandat bezwzględny
  • 0
@Wredna_pomarancza: @kikiton dzięki za odpowiedzi, tylko to jest bez sensu, bo żeby się zatrzymać w sposób nagły przed sygnalizatorem trzeba jechać z minimalną prędkością, a często takie przejazdy są np. na drogach krajowych z ograniczeniem do 70 km/h i nikt nie jeździ tam z minimalną prędkością, bo jaki sens miałyby wtedy strzeżone przejazdy?
@Czlowiek_Ludzki: @oksywie wlasnie dokladnie to najlepiej zrobic, bo nawet jak sie nic nie swieci, to nie gwarantuje to ze wszystko dziala i nic nie jedzie. Plus czesto tory sa sporo wyzej niz asfalt i latwo uszkodzic samochod. Przepis ma bardzo duzo sensu, mnostwo ludzi ginie na strzezonych czy niestrzezonych przejazdach , zawsze warto zwolnic przed kazdym przejazdem kolejowym i sie upewnic. Moj kolega kilka tygodni temu tego nie zrobil i juz
@pasta_alla_carbonara twierdzisz że przepis ma bardzo dużo sensu. Wyobraźmy sobie taką sytuację że ktoś kto uprzednio się przed torami zatrzymał mimo że nie miał obowiązku wjeżdża na tory z prędkością 10km/h i 10cm przed wjazdem na tory zaświeca się czerwone światło. Mimo że starał się zachować bezpieczeństwo bezpieczeństwo złamał prawo.

Co innego na światłach drogowych na skrzyżowaniach bo tam w podobnym przypadku nie ma obowiązku hamować gdy wymagałoby to gwałtownego hamowania. Popraw
przepis jest bez sensu, wychodzi na to że czym bliżej przejazdu tym wolniej trzeba jechac, a przy samym przejeździe zatrzymać nawet gdy nie świeci się czerwone


@Czlowiek_Ludzki: to ktoś tak nie robi? :O
@Czlowiek_Ludzki no wszyscy to nie bo ja zwalniam praktycznie zawsze do prędkości pozwalającej ocenić czy przejazd jest bezpieczny. Nierzadko jest to ok 20 km/h. Zatrzymywać się nikt nie każe jeśli nie ma znaku, ale w zależności od przejazdu również zwalniam nawet i do 5-10 km/h gdy widoczność jest słaba.

Tak, nawet na przejazdach z automatycznymi zaporami.