Wpis z mikrobloga

Szukam mobilnego lapka roboczego - dużo obrabiania zdjęć i montażu wideo, budżet 5-6k.

I pytanie, czy serio nie ma sensownej alternatywy dla Apple M1? Wersja m1 8gb i 256SSD wychodzi mniej więcej 4000zł, wolałbym 16gb i pewnie jeśli nie będę mieć wyboru dopłacę, ale szukam alternatyw.

Długi czas na baterii jest dość ważny, będę często bez źródła zasilania a robotę trzeba skończyć i będę tak mieć przez parę miesięcy.

Jakieś sugestie?

#laptopy #laptop #macbook #komputery #pustulkowelaptopy
bkwas - Szukam mobilnego lapka roboczego - dużo obrabiania zdjęć i montażu wideo, bud...

źródło: 10

Pobierz
  • 16
@bkwas: 8GB spożywa mniej prądu niż 16GB. "Potrzebuję tego kawałka krzemu" nie przenosi się na "potrzebuję wykonać zadanie XYZ".
MacOS jest stabilniejszy pod względem funkcji. Windows od 8 jest w stanie ciągłego rozkroku pomiędzy resztkami XP, a nieznanym nowym. Dla większości to bez znaczenia, ale odsetek ludzi z problemami jest zauważalny.
Społeczność multimediów to aple, społeczność euro-biedy to windowsy, trudno ocenić który wybór doda +1 do wygody z korzystania podczas pracy.
  • 0
@wykopyrek: Nie mam pojęcia jak się zachowuje M1 tak "realnie" - testy pokazują, że jest naprawdę nieźle i w teorii m1 + 8gb ramu powinno mi wystarczyć do moich zastosowań ale jednak jakoś tak "przyszłościowo" wolałbym mieć 16gb - gdy dojdzie muzyka na 50 śladach, montaż 4k i tak dalej, podejrzewam że jednak lepiej mieć niż nie mieć :D

Ale nadal szukam alternatyw i z tego co obserwuję to nie za
  • 0
@wykopyrek: Bo to nie jest łatwe zadanie i uwierz mi, mam tego świadomość. Ale pytanie nadal pozostaje:
Czy jest w ogóle sensowna alternatywa?

Jak widzisz rozglądam się, jeśli okaże się że nie warto pakować się w nic innego pójdę w M1 i na bank będę zadowolony, szczególnie że z jabłkiem nie miałem kontaktu lekko z 6 lat.
  • 0
@wykopyrek: No i to jest odpowiedź której z jednej strony się spodziewałem, ale która też mnie uspokaja że nie robię błędu idąc w tę stronę :D

Dzięki!
@bkwas Ja mam M1 16gb 256 od ponad roku i jestem zadowolony. Jak chcesz tylko do zdjęć to myślę że będziesz zadowolony bo LT i PS mało prądu raczej zużywają. Jeżeli montujesz filmy to już inna bajka ale tak z 3-4h da radę. Boli jedynie pojemność, jak masz możliwość dokupienia 500gb, bo na softa idzie sporo i programy i już tak naprawdę cały dysk zajęty
@db658d9de50e3168d1434a9d58336bcc056: masz 32GB to korzysta z 32GB. Jakbyś miał 4, to by korzystał z 4.
Zresztą samo "korzystanie" zwykle jest błędnie rozpoznawane przez użytkowników.
Jeśli serio potrzebujesz baterii, bo pracujesz w miejscach bez prądu, to warto się zastanowić nad każdym urządzeniem.
Z drugiej strony OP chce montować filmy, więc pewnie solidny ekran 4k, a na tym się prądu nie oszczędzi.
@wykopyrek: dobrze rozumiem, że RAM jest po to żeby go używać i system używa go jako cache IO.
Ale ja regularnie doświadczam sytuacji, w której zwyczajnie muszę zamknąć proces przeglądarki i odpalić ją na nowo, bo pamięć jest swapowana.

Po prostu śmieszne jest dla mnie stwierdzenie, że 8GB ramu będzie mniej prądu brało, bo wypełnienie 8GB nawet przy zwykłym użytkowaniu to nie problem, a skutki tego spowodują większa różnice w poborze
@bkwas: Macbook Air M1 z 16GB RAM i idealnie 512GB SSD i będziesz zadowolony. Jeśli wychodzi za drogo, weź 16/256, a do tego dysk zewnętrzny Samsung T7, albo nawet lepiej - obudowę NVMe Orico za jakieś 80zł i dysk NVMe 1TB za ok. 200zł np. WD Green SN350, na którym osiągniesz ok. 900MB/s odczyt i zapis i możesz z tego dysku bezpośrednio obrabiać zdjęcia i montować filmy. Jeśli bardzo dużo będziesz
  • 1
@Drzony_z_Arizony: tak naprawdę to taki mam plan - kupic 16gb + 256 ale mieć też 1 dysk 2TB nvme żeby mieć już spokój na dłuższy czas, a to co najważniejsze backapowac na wszelki wypadek w chmurze żeby nie płakać jakby dysk padł.

No i zapomniałem o jednej rzeczy o której piszesz - MacBooka mógłbym ładować z porządnego powerbanka, a to już mi daje naprawdę solidny czas z dala od prądu! Jakoś