Wpis z mikrobloga

Długo myślałem o zakupie drukarki 3d, nie mogąc się zdecydować jaki model kupić… dopiero kilka dni temu prawie przypadkowo (zakup pod wpływem emocji i koszmarnego bólu zęba) stałem się posiadaczem Prusy mini+. Jak na razie wydrukowałem kilka duperelek z PLAstkiu i mogę powiedzieć, że jestem zadowolony z jakości wydruków.
Ale do rzeczy:
-Jakiego producenta filnamentów polecacie do tej drukarki, jak z powtarzalnością wymiarów i kolorów dostępnych na rynku materiałów?

-Którzy producenci mają w ofercie filnamenty w małych szpulkach, jak razem z drukarką kupiłem 0,25 kG PLA od Print-Me, kupiłem to żebym miał na czym testować drukarkę, ale nie mam kompletnie żadnej wiedzy co to za firma i jak z jakością ich produktów?

-Jako, że zamieram drukować różne elementy mechaniczne do modeli oraz klocki zgodne z LEGO to będę musiał opanować druk z ABS albo ASA, na początek zastanawiam się nad zakupem takiego materiału Compositum ABS ST miał ktoś z tym styczność?

- Czy drukarkę 3d muszę rozmontować do transportu, czy wystarczy by ją owinąć kilkoma kilogramami foli bąbelkowej czy styropianu na czas transportu?

#drukarki3d #drukarka3d #druk3d #3dprinting
  • 8
@Arystokrates małe szpule typu 250g się nie opłacają, co do konkretnych marek filamentów to z tańszych na początek polecam colorfil, zadar i rosa3d, w tej półce cenowej wypada każdą jedną szpule skalibrować drukując wieże temperatur i dostrajając flow (https://ellis3dp.com/Print-Tuning-Guide/articles/extrusion_multiplier.html?fbclid=IwAR2dQ5lQuPShYg9Xemx5CIeufHnYQMWUU2RjVYUxiSaWUEcoMxhrh0CDfFg). Jak szukasz większej wytrzymałości bez zwiększania upierdliwości drukowania to polecam petg, małe elementy z ABS jeszcze podrukujesz, do większych będziesz potrzebował komorę. A ten transport drukarki to bardziej przewiezienie samochodem czy wysyłka
@Philosohero: To, że małe szpule się nie opłacają to wiem, ale pomyślałem sobie by mieć w zapasie trochę różnych kolorów i materiałów tak by w razie czego móc wydrukować jakąś figurkę czy drobną biżuterię… bo już niektóre znajome panie pytają mnie o takie rzeczy…
Dzięki za informację o wierzy, w wolnej chwili postudiuję ten temat.
PETG też po testuję, tylko z tego co wiem jest on elastyczny i nie wiem czy
@Arystokrates nie kupuj filamentów na zapas, zwłaszcza jak jie masz jak ich próżniowo przechowywać i nie masz suszerki i ochoty suszyć go przed użyciem, bo większość drutów nielubi wilgoci z powietrza, i z czasem wchłaniając ją - efekty druku stracą powtarzalność i przybędzie Ci problemów i zagadek.
@Arystokrates: z tymi figurkami i biżuterią to niestety, ale raczej nie ten typ drukarki, chyba, że będą to dosyć spore rzeczy ( ͡° ͜ʖ ͡°) PLA jest kruche, PETG jest może troszkę bardziej elastyczny ale bardziej wytrzymalszy, połączenia między warstwami są mocniejsze, jeśli chodzi o drukowanie elementów nośnych to pierwsze skrzypce będzie grała orientacja warstw vs kierunek przykładanej siły. PETG rzeczywiście bardziej chłonie wilgoć i może to
@Philosohero: @hrumque

Dzięki za cenne rady, Wasze posty uświadomiły mi ocean mojej niewiedzy…
Jak na razie zamówiłem troszeczkę filnamentów z różnych materiałów by poznać „w praniu” ich właściwości. Co do przechowywanie drutów to przed wyjazdem z domu włożyłem je do plastikowego pojemnika z kilkoma woreczkami pochłaniaczy silikonowych znanej marki „Do not eat”, ale docelowo planuję zakup worków próżniowych.
Ale przede mną jeszcze temat rysowania modeli 3D, niby trochę robię w AutoCadzie