Wpis z mikrobloga

Czy ktoś wie jak wyglądają sprawy spadkowe w sytuacji współdzielności majątkowej?
Przykładowo, jeśli małżeństwo posiada osobne konta bankowe, a jedno umrze, to czy pieniądze z drugiego konta (żywego małżonka) zostają podzielone między spadkobierców (np. dzieci)?
Czy dotyczy to również lokat? - (np. mąż bez wiedzy żony ma ulokowane 100 tys. zł na lokacie w innym banku - czy lokata również podlega podzieleniu między spadkobierców małżonka?).
#prawo #pytanie #pytaniedoeksperta #rodzina
  • 9
@robert-kuzba: sprawa wyglada tak ze wszystko sie dzieli, 50% zona i 50% na reszte przy czym w tych pozostalych 50% zona ma swoj rowny podzial z dziecmi czyli jesli jest 4 os rodzina to
zona dostaje 67% a dzieciaki po 16,6% do pelnych 100%
@xede: chodzi mi o to, że jeśli JA posiadam 100 tys. zł na lokacie w banku (innym banku) i moja żona umiera to czy te pieniądze z lokaty (mojej lokaty) też idą do podziału dla spadkobierców (przykładowo dla dzieci z pierwszego małżeństwa żony).
@xede po pierwsze jest system który się nazywa Ognivo. Za pośrednictwem dowolnego banku można złożyć zapytanie do tego systemu, czy spadkodawca miał rachunki w jakimś banku. Oczywiście uczestnikami tego systemu mogą nie być jakieś mikro banki, ale podstawowe są. Druga sprawa - w banku można złożyć dyspozycję przelewu na wypadek śmierci. Taka dyspozycja może być wykonana tylko do grona najbliższych osób i ma limit kwoty który wynosi cos ok. 120000 na osobę