Wpis z mikrobloga

Dzień Dobry,

Mam zapytanie i prośbę o pomoc. Być może ktoś ma już doświadczenie w takiej sprawie i może pomóc. A być może ktoś kto spojrzy z boku będzie mógł coś podpowiedzieć. Sprawę skrócę tak szybko jak to możliwe.

Moja Mama ubiegała się o rentę z tytułu niezdolności do pracy w Norwegii, w wyniku długiego trwającego blisko 3 lata etapu rozpatrywania sprawy przez NAV (norweski odpowiednik ZUS) licznych badań i kontroli lekarz prowadzący sprawę uznał 100% niezdolność do pracy. NAV zaznaczył, że musi dostarczyć dokumentację o 5 letnim okresie składkowym (mama przepracowała 4 lata w Norwegii i wiele lat w Polsce. Mama jesienią zeszłego roku udała się do Szczecina by otrzymać zaświadczenie o składkach ubezpieczeniowych w Polsce (wybrała się tylko po to). W grudniu zeszłego roku otrzymała pismo z NAV, że dalej czekają na dokumentację z Polski. Wiosną tego roku ponaglała sprawę w NAV dlaczego trwa to tak długo, kazali czekać tłumacząc, że jest to częsty przypadek i często trwa to tak długo. Dziś otrzymała list z ZUS z informacją, że okres składkowy jest większy niż 5 lat (czyli otrzymała to co prosiła), ale otrzymała również informację, że jest w 100% zdolna do pracy. Lekarz orzecznik ZUS bez żadnej kontroli lekarskiej, bez prośby o dokumentację medyczna z Norwegii, bez żadnego kontaktu z podmiotem zgłaszającym wystawia taką ocenę. Mama jest osobą starszą i chorą. Sama myśl o adwokacie, sądzie wywołuje u niej duży stres i w mojej ocenie sama sobie z tym nie poradzi. Moje pytania.

1. Czy ktoś był w takiej sytuacji i może powiedzieć jak sobie poradzić?
2. Czy Mama może przekazać na mnie prowadzenie tej sprawy?
3. Czy znacie jakiej instytucje lub osoby które pomogą wyjaśnić sprawę?

#norwegia #zus #renta
  • 7
  • Odpowiedz
@pococitebuty: zobacz na grupie na FB Polacy w Norwegii, tam może poleca Ci jakiegoś prawnika albo biuro które pomogło by to ogarnąć. nav często przeciąga sprawy i dopiero jak ktoś ich postraszy to się coś rusza.
  • Odpowiedz
@pococitebuty: z uwagi na umowę międzynarodową Norwegia była zobowiązana przekazać dokumenty w sprawie renty aby ZUS rozpatrzył to według polskich przepisów. To, że jest niezdolna do pracy według Norwegii nie jest dla ZUS wiążące.
Druga sprawa, że jeżeli Norwegia chciała potwierdzenia okresów składkowych powinna samodzielnie wystąpić do ZUS.
Od dnia doręczenia orzeczenia lekarza orzecznika ZUS w ciągu 14 dni to orzeczenie się uprawomocnia. W tym czasie mama może złożyć sprzeciw na
  • Odpowiedz
opinia polskiego ZUS nie powinna mieć wpływu. Kobiety z rentą zjeżdżały do Polski i szybko wracały, bo ZUS je cudownie ozdrowiał i zabierał dożywotnie renty. W Norwegii sprawa zaczyna się u lekarza rodzinnego i na podstawie badań i konsultacji określa niezdolności do pracy i nikt tego nie podważa. Zadaniem NAV jest wyliczenie świadczeń i wlicza wysługę w Polsce. Orzecznik ZUS może sobie w dupe wsunąć swoje opinie. Napisz do Kot Wszechkot na
  • Odpowiedz
@PMV_Norway: my norweskiego orzeczenia nie bierzemy pod uwagę podejrzewam że tak samo jest w Norwegii że polskiego nie biorą pod uwagę. Przecież można pobierać rentę norweską a w Polsce być otrzymać odmowę prawa do renty:)
  • Odpowiedz