Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Koledzy, od trzech bardzo boli w okolicy 5/6.
Ból oceniam na 9/10. Ketonal 50mg pomaga na 3h.

1. Zdjęcie zostało zrobione przed lekkim wypełnieniem w maju.
2. Boli mnie 5 i 7 podczas ostukiwania.
3. Cały czas czuję jakby ogromne, pulsacyjne ciśnienie, które ogromnie boli.
4. Lekarz otworzył dzisiaj 6 bo jest ponownego leczenia kanałowego, wyczyścił dwa kanały, ale to dopiero połowa.
5. W okolicy 5/6 na a podniebienie mam dwa bólowe miejsca, tak samo na zewn. stronie dziąsła.
6. Wczoraj 6 bolała podczas ostukiwania, dzisiaj już nie.
7. Lekarz mówi, że to bardzo trudny przypadek bo reakcja zębów oprócz opukiwania jest OK.

Dostałem amoksycylinę i przeciwbólowe.

Czy może to być 8? Jutro jadę na zdjęcie 3D. Bardzo trudno rozpoznać przyczynę, a boli masakrycznie.
Ciągnie mi również ból w stronę policzka.
Mam równiez lekko pofałdowane podniebienie.

Po otwarciu 6 poleciało troche krwi.

#dentysta #stomatologia #zeby wołam doktorka @SkrytyZolw



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: razzor91
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

Pobierz mirko_anonim - ✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Koledzy, od trzech bardzo boli w okolicy 5/6....
źródło: Screenshot-20230726-191643
  • 20
@mirko_anonim: co tu trudnego, masz ogromną zmianę zapalną przy zębie 16, ząb do porządnego reendo z poszukaniem 4. kanału. Dopiero po wypełnieniu kanałów zmiana może się zacząć goić, co nigdy nie jest pewne
@mirko_anonim: ketonal wywal, kup dexak. To nie jest bardzo trudny przypadek, codzienność dobrego endodonty. Masz dużą zmianę zapalna przy korzeniach szóstki, ząb jest do reendo. Poszukaj kogoś z mikroskopem i Ci to ogarnie.
@SkrytyZolw: Moim zdaniem nikt tego nie ogarnie, u mnie zawsze koniec końców kończyło się naprawianie czy czyszczenie, leczenie kanałów na wyrwaniu zęba, tylko koszta niepotrzebne
@Raptrax No tak. Należy leczyć przyczynę bólu - nie skutek. Czyli jak kogoś #!$%@? ząb i ma możliwości wzięcia leków przeciwbólowych to niech czeka na wizytę do stomatologa X czasu z bólem w NRS 6/10 zamiast wziąć leki opisane w pracach nt leczenia przeciwbólowego, a szczególe przewlekłego. Plan idealny. Wiesz, ze kiedyś noworodki podczas zabiegów nie dostawały leków przeciwbólowych bo myślano ze nie czuja bólu? XD
@1masa: a robiłeś to u dobrego endodonty z mikoskopem i koferdamem? A potem odbudowałeś zęby nakładem lub koroną ceramiczną albo chociaż miałeś wykonany nakład bezpośredni? Dbałeś potem o higienę, nitkowałeś zęby i chodziłeś regularnie na higienizacje? Miałeś kontrole rtg co roku? Tu potrzeba więcej informacji żeby stwierdzić co zawiniło.

Dobrze przeprowadzone leczenie kanałowe, a następnie prawidłowo odbudowany ząb (czyli w 90% przypadków albo i więcej, nie jest to zwykłe wypełnienie) pozwala
@SkrytyZolw: Taka, ząb nie został nawet dobrze wyleczony, nie ze mną te numery. Naprawa kanałów to sprzedawanie garnków emerytom czy innego badziewia, robiłem u najlepszych specjalistów i twierdzę że to naciąganie na kasę, taniej wyjdzie implant zrobić
@mirko_anonim @SkrytyZolw

6 była leczona kanałów jakieś 10 lat temu, bez mikroskopu. O zęby dbam, tak sądzę.

Jutro jadę na zdjęcie 3D i rozważam usunięcie tej szóstki, w wieku 10 lat straciłem dolną 6. A na dodatek nie chce ponownie leczyć kanałowo.
@1masa: tylko badania w tej kwestii są jednoznaczne. Nie odpowiedziałeś na wszystkie pytania, zatem zakładam że znalazłeś przyczyną i nie było nią endo ( ͡° ͜ʖ ͡°)
@jalop: nie usuwaj zęba, tym bardziej szóstki. Posypie Ci się potem reszta zębów. No chyba że uzupełnisz jej brak implantem. To nie jest ząb w tragicznym stanie, a dzisiejsza endodoncja zapewnie bardzo duże szanse powodzenia. Pójdź do dobrego specjalisty i zachowasz tego zęba następne kilkadziesiąt lat.