Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Czy mi się wydaje, czy media które aktualnie mówią o najgorętszym okresie w historii, pokazując mapy temperatury etc. zaczely na purpurowe zaznaczać obszary, gdzie jest 30 stopni? Na pewno są zmiany klimatyczne, ale czy czasem w tym roku nie ma jakiejś mega ofensywy w tym kierunku? Sam parę lat temu jechałem autostradą w Portugalii, gdzie po lewej i prawej paliły się lasy. Pamiętam że nasi strażacy niejednokrotnie pomagali w Grecji, we Włoszech... Sam nie wiem... Ale czy naprawdę waszym zdaniem jest tak źle? #pogoda #upal #europa #swiat #klimat #nauka #media
Pobierz Bubr_Zabujca - Mam pytanie. Czy mi się wydaje, czy media które aktualnie mówią o najg...
źródło: z30011150IH,Fala-upalow-na-calym-swiecie
  • 15
No właśnie... Mam już swoje lata i wszystko co pokazują w mediach (i polskich i zagranicznych, żeby nie było) już kiedyś słyszałem. Myślę, że przez ostatnich kilkanaście lat jest ta sama narracja.
@Bubr_Zabujca: Tak, jest ofensywa medialna wiadomych sił. Za mało rekordów ciepła jeszcze padło, za mało pożarów i suszy jest na świecie, za mało innych klęsk żywiołowych.

I pewnie tych ekstremalnych zim w czasie których śnieg i mróz był przez 3 dni też było za mało, żeby stwierdzić, że zmiany dzieją się na naszych oczach.

Masz pewnie świadomość, że ta mapa przedstawia średnia dobową, a nie temperaturę maksymalną. I wcale nie manipulujesz,
@Bubr_Zabujca bo generalnie tak gdzie raz się coś wyjarało, będzie spokój przez kilka lat zanim to się odbuduje. Portugalia może już wycięła swoje tykające bomby w postaci eukaliptusów, albo bardziej mają je pod kontrolą.

W Grecji często były problemy, ale w tym roku jest wyjątkowo źle. Największe ostatnio były chyba w 2018.
@Bubr_Zabujca: W Londynie średnie temperatura maksymalna w miesiącach letnich to właśnie około 22 stopni. Czyli najwyższe temperatury w roku zostały zaznaczone na pomarańczowo. Gdyby było powyżej normy byłoby na czerwono. Normalne i zwyczajne użycie skali barwowej do przekazania prostego komunikatu.

Tak pomyślałby każdy jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj kolor na mapie to element światowego spisku.
Na pewno są zmiany klimatyczne, ale czy czasem w tym roku nie ma jakiejś mega ofensywy w tym kierunku?

Ale czy naprawdę waszym zdaniem jest tak źle?


@Bubr_Zabujca: jest nawet gorzej, no zobacz sobie wykres jak bardzo #!$%@? w kosmos będzie średnia za lipiec, a statystycznie nieprawdopodobne jest, aby było to przypadkowe. Przy czym, to jeszcze nie jest kwestia, że teraz jest źle, ale że lepiej już było. Już w zeszłym
@2aVV dawniej po prostu nie dawano kolorków :) sam w 2005 roku siedzialem w Irlandii i przez 2 tygodnie lipca było ponad 30 stopni. Dzisiaj media już by to grzały. To samo w Londynie. Nie raz było kolo 30. Żeby było jasne, nie mówię o spisku, nie mówię, że zmian nie ma. Zauważam mega ofensywę mediów w tym kierunku.