Wpis z mikrobloga

Mam pytanie. Czy mi się wydaje, czy media które aktualnie mówią o najgorętszym okresie w historii, pokazując mapy temperatury etc. zaczely na purpurowe zaznaczać obszary, gdzie jest 30 stopni? Na pewno są zmiany klimatyczne, ale czy czasem w tym roku nie ma jakiejś mega ofensywy w tym kierunku? Sam parę lat temu jechałem autostradą w Portugalii, gdzie po lewej i prawej paliły się lasy. Pamiętam że nasi strażacy niejednokrotnie pomagali w Grecji, we Włoszech... Sam nie wiem... Ale czy naprawdę waszym zdaniem jest tak źle? #pogoda #upal #europa #swiat #klimat #nauka #media
Bubr_Zabujca - Mam pytanie. Czy mi się wydaje, czy media które aktualnie mówią o najg...

źródło: z30011150IH,Fala-upalow-na-calym-swiecie

Pobierz
  • 15
  • Odpowiedz
  • 0
No właśnie... Mam już swoje lata i wszystko co pokazują w mediach (i polskich i zagranicznych, żeby nie było) już kiedyś słyszałem. Myślę, że przez ostatnich kilkanaście lat jest ta sama narracja.
  • Odpowiedz
  • 16
@Bubr_Zabujca: Tak, jest ofensywa medialna wiadomych sił. Za mało rekordów ciepła jeszcze padło, za mało pożarów i suszy jest na świecie, za mało innych klęsk żywiołowych.

I pewnie tych ekstremalnych zim w czasie których śnieg i mróz był przez 3 dni też było za mało, żeby stwierdzić, że zmiany dzieją się na naszych oczach.

Masz pewnie świadomość, że ta mapa przedstawia średnia dobową, a nie temperaturę maksymalną. I wcale nie manipulujesz,
  • Odpowiedz
  • 0
@Bubr_Zabujca bo generalnie tak gdzie raz się coś wyjarało, będzie spokój przez kilka lat zanim to się odbuduje. Portugalia może już wycięła swoje tykające bomby w postaci eukaliptusów, albo bardziej mają je pod kontrolą.

W Grecji często były problemy, ale w tym roku jest wyjątkowo źle. Największe ostatnio były chyba w 2018.
  • Odpowiedz
@Bubr_Zabujca: W Londynie średnie temperatura maksymalna w miesiącach letnich to właśnie około 22 stopni. Czyli najwyższe temperatury w roku zostały zaznaczone na pomarańczowo. Gdyby było powyżej normy byłoby na czerwono. Normalne i zwyczajne użycie skali barwowej do przekazania prostego komunikatu.

Tak pomyślałby każdy jeszcze kilka lat temu. Dzisiaj kolor na mapie to element światowego spisku.
  • Odpowiedz
Na pewno są zmiany klimatyczne, ale czy czasem w tym roku nie ma jakiejś mega ofensywy w tym kierunku?

Ale czy naprawdę waszym zdaniem jest tak źle?


@Bubr_Zabujca: jest nawet gorzej, no zobacz sobie wykres jak bardzo #!$%@? w kosmos będzie średnia za lipiec, a statystycznie nieprawdopodobne jest, aby było to przypadkowe. Przy czym, to jeszcze nie jest kwestia, że teraz jest źle, ale że lepiej już było. Już w zeszłym
  • Odpowiedz
  • 0
@2aVV dawniej po prostu nie dawano kolorków :) sam w 2005 roku siedzialem w Irlandii i przez 2 tygodnie lipca było ponad 30 stopni. Dzisiaj media już by to grzały. To samo w Londynie. Nie raz było kolo 30. Żeby było jasne, nie mówię o spisku, nie mówię, że zmian nie ma. Zauważam mega ofensywę mediów w tym kierunku.
  • Odpowiedz
@Bubr_Zabujca media zwracają uwagę na realny problem, ale z typowym dla siebie upraszczaniem tematu. mówimy o podniesieniu globalnej temperatury o 1°C, to duzy problem ale takie kolorowe mapki to typowy clickbait
  • Odpowiedz