Wpis z mikrobloga

Cześć. Potrzebowałbym potwierdzenia lub zaprzeczania w kwestii pobierania renty socjalnej na #jdg. Mianowicie zaczynając działalność przeczytałem że podstawą od której określa się czy renta socjalna przysługuje jest tak skonstruowana że ciężko jest tej renty nie mieć.

A tu okazuje się że jest jak przy #uop - że wskaźnikiem jest średnia krajowa i jeśli rocznie zarobi się powyżej 70% to wysokość świadczenia jest obniżana a jeśli przekroczyć 130% to świadczenie się nie należy. Dowiedziałem się o tym post factum i teraz nie wiem czy to prawda czy nie. Jeśli tak to czeka mnie zwrot z odsetkami. To tylko 1400 miesięcznie, ale zsumowane daje już sporą kwotę. Proszę o pomoc kogoś kto ma o tym pojęcie jak to w końcu jest

Wysłałem ja razie EROP gdzie oświadczam że renta mi się nie należała, ale wciąż mam wątpliwości. Czy #zus jakoś to wszystko weryfikuje czy przyjmuje oświadczenie i tyle?
  • 3
@ludzik: no raczej że weryfikujemy XD od 2022 obowiązuje 70% i 130% przeciętnego wynagrodzenia, ale przy działalności gospodarczej nie przyjmujemy przychodu jaki osiągasz tylko podstawę wymiaru składek na ubezpieczenia społeczne.
Do końca lutego każdego roku powinieneś składać oświadczenie od jakiej podstawy wymiaru opłacałeś składki