Wpis z mikrobloga

Kredyt 2% funkcjonuje na rynku od 10 dni i wzbudził niemałe zainteresowanie. Oferty po uwzględnieniu dopłat wynoszą około 2.5%, jednak banki chcą dodatkowo zarobić i czeka nas prowizja lub ubezpieczenie w formie prowizji, która nie może być kredytowana. Średnio 2-3%. 4 najpopularniejsze banki to Pekao, PKO, Alior i Velo. Dwóch hegemonów oraz dwa banki specjalizujące się w trudniejszych klientach.

Poświęciłem kilka artykułów na wytłumaczenie zależności między drogim, niedziałającym ubezpieczeniem, a łącznym kosztem kredytu(link w opisie). Poradnik ten jest bardzo aktualny do Bezpiecznego Kredytu 2%, ponieważ kredyt ten jest po prostu hipoteką o czasowo stałym oprocentowaniu z ratami malejącymi. Program już funkcjonuje i potwierdziły się przypuszczenia o dodatkowym dużym ułatwieniu, równie przełomowym co same dopłaty do rat. Pierwszy raz od lat 2005-2008 można wziąć kredyt bez wkładu własnego dzięki gwarancji BGK, dodatkowo na preferencyjnej zdolności. Jednym, bardzo ryzykownym programem zniesiono bariery wkładu własnego, wysokiej raty oraz braku zdolności. Co o tym sądzicie? Czy to nie zbyt gwałtowne działania, które destabilizująco wpłyną na rynek mieszkaniowy w Polsce?

Na wszelkie pytania odpowiedzi znajdują się pod linkiem bit.ly/kredyt2procent, a także regularnie odpowiadam na priv oraz w komentarzu. Zachęcam do skorzystania z moich usług w temacie Bezpiecznego Kredytu 2%, doradztwo w tym zakresie to dodatkowy spokój oraz wiedza, a nie ponosicie za to żadnego dodatkowego kosztu.

  • 22
  • 0
@poison101: ubezpieczenia w PKO to przykład drogich, nieskutecznych ubezpieczeń prowizyjnych. Zapłacenie za nie to nie problem, jeśli inne parametry oferty nadrabiają ten koszt, ale należy pamiętać o dodatkowym ubezpieczeniu, aby spłata kredytu, sytuacja rodzinna oraz spadkowa po śmierci kredytobiorcy była pod kontrolą. Sprawdzę jeszcze czy warunki ubezpieczenia zmieniły się w stosunku do poprzedniej oferty. Największy problem to fakt odnawiania polisy co 12 miesięcy.
Największy problem to fakt odnawiania polisy co 12 miesięcy


@droetker4: Z ubezpieczenia na życie w PKO BP można zrezygnować nawet szybciej niż po roku. Można zrezygnować już po podpisaniu umowy kredytowej. Oczywiście nie zwalnia to z opłacenia pełnej rocznej składki z góry w wysokości 0,33%.
W hipotekach poza BK2% taka rezygnacja powodowała wzrost marży o 0,1% - tutaj taki zabieg nie będzie miał miejsca. Po rezygnacji marża zostaje na tym samym
@zdezorientowany2022: wydaje mi się ze oferta z prowizją 1.7 % bez żadnych ubezpieczeń jest korzystniejsza. Calkowity koszt kredytu jest niższy. Przy kredycie 600 tys koszt ubezp to 160 zł miesięcznie. W tej cenie w Nationale Nederlanden ubezpieczą się 2 osoby na łącznie 1 mln zł i jeszcze zostanie 17 zł co miesiąc na lody
wydaje mi się ze oferta z prowizją 1.7 % bez żadnych ubezpieczeń jest korzystniejsza


@DaxterPoker: To też będzie zależeć od kwoty kredytu oraz czy będziesz co roku odnawiał tę polisę w PKO.

Tak jak napisałem wyżej - jeżeli zrezygnujesz od razu to dla przytoczonej przez Ciebie kwoty 600.000 PLN:

I. wariant z prowizją 1,7% = 10.200 PLN płatne od razu + ewentualna zewnętrzna polisa na życie (jeśli Cię interesuje)
II. wariant
Co do pierwszego zdania to tutaj dysponujemy różnymi informacjami odnośnie kwoty


@fljotavik9090: 184,50 PLN za tzw. kontrolę nieruchomości (potwierdzają w ten sposób czy ta nieruchomość może stanowić zabezpieczenie kredytu).
Tak - ta opłata jest wymagana do dalszego procedowania wniosku jak już otrzymasz pozytywną decyzję finansową
Tak - ta opłata nie zostanie Ci zwrócona jeśli:
a) Zrezygnujesz z oferty Pekao na rzecz konkurencji
b) Finalna decyzja kredytowa okaże się negatywna, pomimo
@droetker4: O co chodzi z ograniczeniem ilości metrów kwadratowych budowanego domu przy BK2%? Wiem, że banki podczas wnioskowania o kredyt przyjmują, że koszt za metr kwadratowy (właśnie, czego? powierzchni użytkowej?) to około 4000 zł.

Przyjmując, że chcę wziąć kredyt z wkładem własnym 150 000 zł:

Maksymalna powierzchnia użytkowa domu może wynosić 150 m2 (4000 * 150 = 600 000 czyli maksymalna kwota kredytu w programie)?

Czy może jednak metraż może być
  • 0
@Desmas typowe ubezpieczenie bankowe chroniące same mury za około 250% wartości rynkowej czytaj czysta prowizja. Chyba, że wartość zabezpieczenia jest bardzo wysoka, typu milion, wtedy może ta składka się obronić
@droetker4: w jakim towarzystwie polecałbyś ubezpieczenie degresywne pod kredyt i w jakim nieruchomości? porównałem kilka towarzystw i szukam opcji najniższa cena vs uczciwa umowa
  • 0
@andy88 takie pytanie, czemu porównujesz to samemu? pod względem straty czasu, braku wiedzy na ten temat oraz wielu informacji znanych tylko przez pośredników i towarzystwa narażasz się na nieoptymalną decyzję. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, najtaniej i uczciwe najczęściej wychodzi Aegon i Leadenhall, ewentualnie Hestia. Co do nieruchomości tym bardziej nie ma jednoznacznej odpowiedzi.

Jak chcesz mieć to wszystko policzone, zestawione i wyjaśnione to z Twojej strony poświęcenie 30 minut i umówienie się