Wpis z mikrobloga

Hej, chciałbym kupić swoją pierwszą spawarkę - będzie służyła do prac przydomowych (dospawanie prętów do bramy, ogarnięcie bramki wejściowej, podspawanie stołu garażowego). Nie umiem spawać, będzie to też spawarka do nauki. Przejrzałem cały internet i znalazłem takie dwie. Cena max 800 zł.

1. https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-magnum-vip5000-synergia-200a-11594879045
Ten zestaw wychodzi dobrze cenowo - dodatki

2. https://allegro.pl/oferta/spawarka-inwertorowa-230v-mma-igbt-sherman-200a-13519361307
Tutaj będę musiał dokupić maskę, rękawice itp.

#spawanie
#majsterkowanie
#warsztat
#narzedzia
  • 21
via Wykop
  • 0
@Zielony34: Odnośnie ceny. Wiadomo cebula u mnie mocno się trzyma, im mniej tym lepiej, Jednak czasami lepiej jest wydać więcej niż kupić jakiś beznadziejny sprzęt.
@Kb18 Za 800 też dostaniesz beznadziejny sprzęt. Nie będzie się on wiele różnił od tego za 200. Tym bardziej, jak spawać nie umiesz, to dla ciebie bez różnicy, czy 200zl, czy 20k euro. Powermat, Magnum czy inny chińczyk będą aż nadto.
@Kb18 Magnum i Sherman z Twoich linków kłamią w danych technicznych.

Na 99% nie spełniają norm CE, jeżeli chcesz wiedzieć dlaczego to później napiszę.

Nie mniej jednak nie licz na cuda że 200A spawarką pobierze poniżej 6KVA z gniazdka przy maksymalnej nastawie.

Spawarki mma 200A bez modułu pfc pobierają około 9KVA (za 800 zl cos kupisz). Spawarki 200A z modułem pfc to okolice 6,5KVA (tak gdzieś 1300-1500 zł minimum).

Druga rzecz to
@marcho87: Paląca się wtyczka 16A od spawarki? Serio? Po co straszysz ludzi takimi bzdurami?
Cały Twój elektryczny wysryw nadaje się na akademicką pogadankę - ale nie ma nic wspólnego z rzeczywistością.
W rzeczywistości to jak trzeba to spawa się i na przedłużaczu ogrodowym o przekroju przewodu 1.6mm2 - i spokojnie taki wytrzymuje do 100-120A. A Ty mi mówisz coś o palących się wtyczkach.
Do tego Twoje teorie o spawaniu przy maksymalnej
@Irthorr prąd pobierany z gniazdka przy nastawie 200A w wielu badanych przeze mnie spawarkach inwerterowych bez modułu pfc oscylowal w granicach 39 do 46A. Jak myślisz co się stanie z gniazdkiem/wtyczką gdy będziesz wypalał kilka elektrod 4.0mm jedna po drugiej, gdy spawarka ma tak wysterowany cykl pracy że może ciągle spawać przez 6 minut w temperaturze otoczenia 40 stopni (czyli realnie jeszcze dłużej)? Rynek podnieca się parametrami, myśli zróbmy większy cykl pracy,
Parkside PIFDS 120 A1, 120 A?


@Kb18: mam starsza wersję na ten drut bezosłonowy, też nie umiem spawać, a taką z lidla pospawałem barierki, a nawet spawałem progi w samochodzie i uważam, że jest git. Na wstępnie na pewno zainwestuj w dużo lepszy drut niż te z lidla - nie będzie tak strzelał i robił odprysków - najlepszy jest drut lincoln
@Irthorr Jak ktoś ma sprawną instalację elektryczną, to zadziała bezpiecznik i prawdopodobnie nie wydarzy się nic niepokojącego.

Nie mniej jednak taki B25 przepuszcza 40A przez około 40 sekund. Jeżeli w gniazdku Masz 4.0mm2, to właśnie wtyczka, zaczyna nagrzewac się najbardziej.

Wywala bezpiecznik? Co robi Kowalski? Podnosi go do góry i spawa dalej. Kilka takich akcji dla nowej wtyczki nie zrobi wrażenia, ale powtórzone wielokrotnie już tak.

W praktyce taka sytuacja jest bardzo
Widać że o spawaniu i spawarkach wiesz tyle, co eskimos o pomarańczach.


@Irthorr: a wiesz, że lidl zaliczył wpadkę, pojawiła się spawarka 200A z normalną wtyczką (nie wiem czy też w sklepach, czy tylko youtuberom zdążyli wysłać) ale inba skończyła się tak że u nas w sklepach byłą z obciętą wtyczką i luzem dorzuconą wtyczką przemysłową CEE, tylko nie wiem czy 16 czy 32A.
@wypokowy_expert: Inba srinba - jak masz spawarkę 1 fazową to używasz jej do rozsądnego amperażu - w praktyce do 150A i nic się nie dzieje na zwykłych wtyczkach, gniazdkach przedłużaczach itp.
Ja nie rozumiem skąd ta mania wysokich amperaży - standardowa elektroda 2.5mm wykorzystywana do 90% przydomowych zadań to jest +-100A. Jak się używa tych spawarek do tego do czego zostały stworzone to nic się nei dzieje na normalnej domowej instalacji