Wpis z mikrobloga

Chciałem zapytać wszystkich wołyniaków co w tym takiego strasznego, że Ukraińcy w czasie IIWŚ sprzymierzyli się z III Rzeszą licząc na niepodległość?
Polacy też sprzymierzyli się z agresorem i #!$%@? całej Europy licząc na niepodległość - Napoleonem i Wam to nie przeszkadza.

#ukraina #wolyn #neuropa #4konserwy #bekazprawakow #konfederacja #rosja #ukraina #ruskieonuce #pochowacpodprogiem #prawicowizdrajcy #polityka
  • 63
@Flypho: Akurat Szwedów tam nie mieszkało wielu, układy między lokalnymi mniejszościami też były inne, nie było między nimi takich napięć, które wykorzystać można było by wywołać wydarzenia podobne do Wołynia.
@Flypho: Pytanie kto posiadał większość majątku na terenie Finlandii i sprawował władzę na terenie - (ułatwię Ci - Finowie których była zdecydowana większość i posiadali własne państwo). Na Wołyniu nie była niepodległa Ukraina a teren należał do obcego im państwa, ponadto Ukraińcy stanowili tu aż 68 proc. mieszkańców, których łącznie było 1418,3 tys. Polaków na Wołyniu zamieszkiwało 346,6 tys., czyli 16,6 proc. ogółu ludności tego obszaru. Więc ZUPEŁNIE inna sytuacja. https://pl.wikipedia.org/wiki/Wojew%C3%B3dztwo_wo%C5%82y%C5%84skie_(II_Rzeczpospolita)
@krisip
W niektórych miejscowościach w Ostrobotni Szwedzi stanowią nawet 40%. 5% ogółu mieszkańców Finalndii, ale jak sobie ich zregionalizujesz to bez problemu przebijesz te 17% będące "zupełnie inną sytuacją". 48% mieszkańców całego regionu mówi po szwedzku. Masz bardzo elastyczna definicje "zdecydowanej większości", jeśli określasz w ten sposób różnicę 4 punktów procentowych.
Finowie byli historycznie przez Szwedów systemowo #!$%@?, niepodległość uzyskali dopiero na początku 20 wieku. Kiedy wybuchła 2 wojna światowa, fińskie państwo
@Towarzysz_Moskvin: no nie inna, i Hitler i Napoleon spowodowali smierć i rozpierduchę w całej europie kierujac sie tym, że to właśnie oni najlepiej będą rządzić światem. Zresztą widać jesteś kolejny typ co horyzonty konczą mu się na polu sąsiada a jak myślą i jakie doświadczenia mają ludzie z dalekich mu, obcych krajów na zachodzie jest mu obce.
@Flypho: Ale nie pojawili się tam Niemcy, ponadto mówisz o kilku miejscowościach a nie skali regionu jakim jest Wołyń, także zupełnie bez porównania. I nadal wołyń to była przytłączająca większość ludności stanowiąca ukraińców pod butem polskim a w przypadku finlandii mówisz o kilku wioskach gdzie szwedzi byli duzą ale nadal mniejszością.
@krisip
Poczytaj sobie troszeczkę o historii Finlandii, bo nie ogarniasz. Szwedzi zawsze mieli Finów za parobów i panoszyli się na ich terenach ustanawiając tam kolejnych władców, którzy nawet słowa po fińsku nie potrafili powiedzieć.
Śmietanka, rządzący i najbogatsi mieszkańcy Finlandii, to byli przez wieki Szwedzi, którzy Finów zwyczajnie gnoili.
@krisip:

no nie inna, i Hitler i Napoleon spowodowali smierć i rozpierduchę w całej europie kierujac sie tym, że to właśnie oni najlepiej będą rządzić światem.

I na tym mocno naciągane podobieństwa się kończą. Wiem że może to być dla ciebie szokiem ale podobnie myśleli praktycznie wszyscy władcy w europejskiej historii a kwestie realizacji rozbijały się o możliwości. Drugą szokującą informacją może być fakt że Hitler i Napoleon nie byli jedynymi
@krisip
Ale dlaczego te wartości bezwzględne mają mieć większe znaczenie niż procentowy udział ludności w ogóle mieszkańców? Wytłumacz mi to jakoś. Wiadomo, że na północy żyje mniej ludzi, zawsze żyło i to się nie zmieniło aż po dziś dzień.

Wyobraź sobie, że Ostrobotnnia to Wołyń, tak? I na tym Wołyniu mieszka 300 tys ludzi, z czego dobre 30% to ludzie z państwa, które od zawsze robiło pod górkę i gnoilo obywateli twojego
Chciałem zapytać wszystkich wołyniaków co w tym takiego strasznego, że Ukraińcy w czasie IIWŚ sprzymierzyli się z III Rzeszą licząc na niepodległość?


@krisip: Śmieszne, że ci sami wołyniacy często uważają, że my powinnismy pójść z Hitlerem na ZSRR, a potem mu wbić nóż w plecy z aliantami.
@krisip
No to przecież dałem ci bardzo dobry przykład Finalndii. Wszystkie punkty odhaczone, łącznie z mniejszością narodowa pochodząca z kraju z którym Finlandia była przez wieki okrutnie skonfliktowana, a ty z uporem maniaka twierdzisz że to co innego.
@krisip: Twoim zamiarem było zarysowanie fałszywego symetryzmu między Napoleonem a Hitlerem w celu usprawiedliwienia kolaboracji Ukraińców z nazistami ale średnio ci to wyszło. Jak słusznie zauważył @Flypho Nikt nie ma specjalnie żalu do Finów o walkę u boku Hitlera w celu utrzymania niepodległości i odzyskania tego co zabrali im ruskie.

Mam taką szaloną myśl; może dlatego że Finowie nie prowadzili czystek etnicznych w których zginęły setki tysięcy cywilów?

Myślę że gdyby
@Towarzysz_Moskvin: ale ten "fałszywy symetryzm" to jest tylko w twoim, jedynie polskim myśleniu. Na zachodzie myslą inaczej i mają inne doświadczenia. To tak apropos twoich horyzontow konczących się na polu sąsiada...
czyli rozumiem, że Napoleon też opierał się o rasistowska doktrynę, lebenraum i tworzył obozy koncetracyjne dla podludzi?


@niezdiagnozowany: Gdyby Hitler wygrał wojnę, to byś się nigdy o tych złych rzeczach nie dowiedział.