Wpis z mikrobloga

To jest chore jak bardzo tenis został zdominowany przez Djokovicia, Nadala i Federera w ostatnich 20 latach. Oni razem zdobyli na razie 65 tytułów wielkiego szlema, a wszyscy inni tenisiści z roczników 1988-2003 mają na razie tylko 5 triumfów. Są 4 turnieje wielkiego szlema w roku, więc dopiero za co najmniej 15 lat, w 2038 roku, wszyscy tenisiści urodzeni po 1988 roku będą mieli tyle triumfów w wielkim szlemie co wspomniana trójka.

W różnych sportach często, gdy przychodzą młodzi, nawet jeżeli mają mniej triumfów od starych mistrzów, to mówi się, że "poziom się podniósł" i że jeżeli chodzi o grę, to są lepsi. Tutaj tak nie będzie można powiedzieć jeszcze przez długie lata. Jeżeli 36-letni Djoković potrafi wygrywać z 21-letnim Alcarazem we French Open, i jest na dobrej drodze do zdobycia 4 tytułów w roku (oczywiście dlatego, że nie ma konkurencji w osobach Nadala i Federera), to za 10-15, a może nawet 25 lat, gdy już Djoković będzie na emeryturze, ciężko będzie uczciwie powiedzieć, że młodsi daliby radę starym mistrzom w ich najlepszej formie. A nawet jak urodzi się jakiś geniusz, który pobije rekordy Djokovicia, to też trzeba będzie spojrzeć na niego z dystansem, biorąc pod uwagę jak silną Djoković miał konkurencję.

Ciągle mnie zadziwia, jak wielu wybitnych sportowców urodziło się w latach mniej więcej 84-87. W piłce nożnej Ronaldo, Messi, którzy zdominowali konkurencję na dekadę, a przecież po nich złotą piłkę zdobyli Modrić i Benzema też z tych roczników. W koszykówce Lebron który pobił wiele rekordów. Ze sportów olimpijskich Bolt i przede wszystkim Phelps, który ma kosmiczne rekordy medali. W F1 Hamilton, nawet w skokach Stoch, który też jest w top 5 najwybitniejszych na pewno. Myślę, że wiele jeszcze dyscyplin by się znalazło, ale i tak najbardziej imponujący pod tym względem jest tenis.

#tenis #sport #pilkanozna #przemyslenia #mecz
  • 11
@Dawidk01: myślę że wpływ na to ma fakt że to ostatnie pokolenie z przed z przed ery komputerowo-internetowej. Jako dzieci rozwijali spędzając większość dnia na podwórku rozwijajac ogólnie pojętą motorykę i inne parametry które idą w górę tylko w określonym oknie czasowym wieku rozwojowego. Jeśli dodasz do tego obecne już jakiś czas nowoczesne metody treningowe w określonych sportach które nie zajeżdżają organizmu a wydobywają z niego optymalną dyspozycje i regenerację. A
  • 0
@ziko100: no tak, ale też nie chciałem wyciągać jakichś wniosków, bo jednak mowa o wybitnych jednostkach, a nie o jakiejś nie wiem liczbie kilku tysięcy ludzi z "pokolenia". No ale myślę, że pewnie masz racje, widocznie roczniki powiedzmy urodzone w latach 90' były już lekko zagubione w tym świecie komputerowo-internetowym, żeby wspiąć się na wyżyny. Z kolei w takim kolarstwie jest niesamowite natarcie sportowców urodzonych już około 2000 roku. Pogacar i
@Dawidk01: myślę że takie wybryki natury można powiedzieć jak Messi czy Haaland trzeba by wykluczyć z racji nietypowych w społeczeństwie warunków fizycznych. Mówię bardziej o pewnej fali sportowców będących na szczycie drabiny sportowej w określonej dyscyplinie i porównanie do fali występującej w nowym pokoleniu. Jeśli chodzi o kolarstwo to jest o tyle kłopot że jest chyba najbardziej skażone dopingiem że wszystkich sportów i który ma największy wpływ na formę organizmu. Ciężko
@Dawidk01: to kiedy oni wszyscy się urodzili jest kompletnie bez znaczenia!
oni (my) mieliśmy w życiu cele, cele namacalne. chcieliśmy coś robić, być w czymś najlepsi. jak kończyliśmy szkołę to kopaliśmy i to bez znaczenia czy mieliśmy taką czy inną piłkę. bramka to 2 plecaki, buty też nie musiały być najlepsze. kopała niemal cała klasa, czasem były 3 boiska zajęte. 1/3 mojej klasy coś trenowała. jedni lepiej jedni gorzej. nikt nie
@Dawidk01: Można się spierać czy szachy to sport, ale do takich obecnie dominatorów można dorzucić jeszcze Magnusa Carlsena w szachach. Gość zdobył praktycznie wszystko co się dało, utrzymuje się od ponad dekady jeśli dobrze kojarzę, jako lider rankingu FIDE i jest jego rekordzistą. Od wielu lat to właściwie niekwestionowany TOP1 w szachach, zarówno klasycznych jak i szybkich, utrzymujący się kilkanaście/kilkadziesiąt punktów ELO powyżej kolejnych zawodników. Trzeba jeszcze dodać, że w związku
  • 0
@takijakislogin: no tak, ale w szachach jednak często się zdarzają tacy dominatorzy, Kasparov chyba dłużej był na szczycie na przykład. Carlsen jest z rocznika 1990, więc też trochę młodszy niż ci wielcy z innych dyscyplin, no i w szachach nie ma jakiejś wyraźnej tendencji jak w innych sportach, że roczniki powiedzmy 1990-1996 są słabsze od innych.