Wpis z mikrobloga

Pracuję, oszczędzam pieniądze, ale nic z nimi nie robię. Ostatnio zainteresował mnie temat pasywnego inwestowania. Zarabiam w euro i chciałbym tak z 1k euro miesięcznie inwestować w etf. Czytałem artykułu na inwestomat.eu gdzie pokazywał 3 różne rodzaje portfeli inwestycyjnych, ryzyko, plusy u minusy, ale może jacyś bardziej doświadczone osoby doradziłyby mi jak zacząć swoją pierwszą przygodę.
#inwestycje #etf
  • 11
@smawek12: mordo ładuj wszystko w BTC, za pół roku mi podziękujesz i zaprosisz do jednego z pięciu apartamentów

-----------------------------------------------
Pragniemy zaznaczyć, że powyższa treść ma charakter wyłącznie rozrywkowy i nie powinna być interpretowana jako fachowa, profesjonalna lub legalna porada inwestycyjna. Tekst ten został przedstawiony w celach humorystycznych i nie należy opierać na nim żadnych decyzji finansowych, inwestycyjnych ani żadnych innych transakcji.
Przypominamy, że wszelkie decyzje inwestycyjne powinny być podejmowane po dokładnym
@smawek12 Tak małe kwoty wrzuć w jakiś w miarę stabilny ETF pokroju S&P 500 i zostaw to na dłużej. Ja trzymałem pieniądze głównie w S&P500 i S&P500 IT sector. To drugie zarobi dużo więcej ale może też dużo więcej stracić(np w zeszłym roku). Na obydwu wyszedłem sporo do przodu, 60% mojego IKE jest w S&P500. Możesz dywersyfikować w inne rynki poza amerykańskim, mi się na razie nie chciało, nie mam tego tam
@smawek12: MSCI ACWI - jeden indeks na rynki wschodzące i rozwinięte - najprościej, bez zbędnego kombinowania. Ewentualnie możesz jeszcze ETF Vanguard Lifestrategy 80 / 20 jak chcesz mieć trochę ekspozycji na obligacje.
Aaa i zainteresuj się IKE/IKZE jeśli jeszcze nie masz.
@smawek12: najlepiej wrzuć w obligacje skarbowe. Złotówkowe płacą 6.75% rocznie, w strefie Euro ~2.5-3.5%: https://www.ecb.europa.eu/stats/financial_markets_and_interest_rates/euro_area_yield_curves/html/index.en.html , a dolarowe są już w przedziale 4-5.5% : https://www.ustreasuryyieldcurve.com/ .

Żaden indeks czy ETF nie zagwarantuje Ci pewnego zwrotu, a giełda amerykańska jest teraz mocno przegrzana, więc spodziewałbym się sporej korekty, jeśli nie krachu w tym środowisku: https://en.macromicro.me/collections/9/us-market-relative/91/interest-rate-sp500 . Wsadzisz 1000 Euro, a po roku będziesz miał 700 Euro - tak się dzieje z giełdą
@smawek12 załóż sobie IKE i kup ETF na cały rynek akcji. Pamiętaj że jak nie wykorzystasz limitu w tym roku to on przepada.
Jeśli nie jesteś pewny czy akcje i ETFy są dla ciebie to załóż sobie konto w XTB. Można kupować już od 10€ bez prowizji i dodatkowo mają teraz akcje ułamkowe więc jak 1 jednostka kosztuje, np. 1000€ to nie musisz kupić od razu całości tylko możesz po kawałku, np.
@smawek12: Inwestomat.eu bardzo dobre źródło, dobrze trafiłeś. Radzę poczytać dalej i sam nabierzesz pewności co, gdzie i jak z innych artykułów u niego.
A co do tego jak zacząć to zakładasz konto maklerskie, przelewasz hajs i kupujesz, nie ma tu wielkiej filozofii :)

@gysnde: A co jeśli gość ma plan nie roczny, a 30-letni? Wtedy już ETF na akcje z całego świata z bardzo dużym prawdopodobieństwem wyprzedzi jakiekolwiek państwowe obligacje.
@radekr: podlinkowałem też rentowność 10-letnich i 30-letnich obligacji. Jesteśmy w odpowiedniku 1999, 2006/7, a Ty mówisz człowiekowi, żeby kupował ETFy, bo giełda przecież zawsze rośnie. Nie mam pewności, że jebnie, ale jak masz perspektywę pewnego zysku na poziomu 4-6% i zamrożone odsetki nawet na 10 lat, to giełda przestaje być taka atrakcyjna, bo po krachu, może odrabiać straty i 5 lat. Niech chociaż zmieni % alokacji na korzyść obligacji.
@smawek12 jeżeli w momencie zamknięcia IKE będziesz podlegał pod zagraniczną jurysdykcję to nic nie zyskasz ale jeśli planujesz wrócić do Polski na stare lata to wydaje mi się że warto.
@gysnde: Nie zgadzam się z tym, że wiadomo gdzie jestesmy. Zresztą, cała idea inwestowania pasywnego opiera się na tym by nie zgadywać. Jeśli tak uważasz to ok, ale wtedy to już zaczyna wkraczać w inwestowanie aktywne i opiera się na poświęcaniu na to czasu i energii.
Piszesz o pewnych 4-6% na obligacjach. W przypadku obligacji polskich przy dłuższych obligacjach jest indeksacja inflacją. Cel inflacyjny NBP to ok. 2,5% (a jeśli tu