Wpis z mikrobloga

Mirki z #majsterkowanie, ktoś miał styczność z akumulatorowymi pilarkami tarczowymi Graphite i Einhell i ma jakieś porównanie? Rozważam te dwie firmy, bo z Einhella mam szlifierkę oscylacyjną, którą katuję 2 czy 3 rok i daje radę, a czasami mam nią bardzo dużo roboty. A Graphite, bo dostałem kiedyś wkrętarkę z akumulatorem i ładowarką więc tutaj odpada temat ładowarki, tylko sam większy akumulator. Co do jej trwałości nie mam zdania, bo używałem jej kilka razy.
Na ten moment nie planuję poszerzania zestawu elektronarzędzi, ale nie wykluczam tego w przyszłości.
Wiem, że Makita, DeWalt itd lepsze.
#elektronarzedzia #narzedzia
  • 14
Wiem, że Makita, DeWalt itd lepsze.


@BulgarskiTaboret: Powiem tak - jeśli chodzi o żywotność akumulatorów lipo - to im więcej cykli tym bardziej się rozjeżdzają pomiędzy celami - i te, które mają "balansowanie" poziomu naładowania między celami - pożyją znacznie dłużej.
ALE - które mają? Z tego co do tej pory doszedłem - to mają balansowanie (teoretycznie, przynajmniej niektóre, i kiedyś - czy wszystkie i nadal - nie mam pojęcia) ROYBI
@BulgarskiTaboret: z Graphite jest o tyle fajnie, że ich system Energy+ 18V jest kompatybilny z akumulatorami Ferm 20V z Action, co znaczy tyle, że można tanio kupić akumulatory 2Ah i 4Ah i będą śmigać
Oryginał - kontroluje napięcie między celami, ale go nie wyrównuje (?)


@hrumque: czy jesteś pewien? Jak widziałem to co jest w środku ostatnich baterii Makity oryginalnych to tam już są odpowiednie połączenia. Obstawiam, że kontroler/balanser jeżeli nie w baterii to będzie w ładowarce bo tam masz to żółte złącze komunikacyjne. To by w sumie miało sens bo dzięki temu można zaoszczędzić na kosztach produkcji baterii. Faktem jest jednak, że stare baterie
czy jesteś pewien? Jak widziałem to co jest w środku ostatnich baterii Makity oryginalnych to tam już są odpowiednie połączenia.

W bogatych chińczykach siedzi układ https://www.laptopu.ro/wp-content/uploads/wpforo/attachments/5051/1829-FEDL5203-03-makita-batery.pdf - który służy tylko do monitorowania (pilnowania) baterii, ma bardzo słabiutkie balansowanie wbudowane. Komunikuje się na zewnątrz po i2c (i to chyba jest na zewnętrzne złącze wyprowadzone), oraz z dodoatkowym małym kontrolerkiem - który pobiera z niego dane i wyświetla poziom naładowania na ledach. Nie wiem
@hrumque: czyli zostaje nam tylko przeróbka baterii i w jakiś magiczny sposób wyprowadzenie złącza do balansowania. Pytanie, ile dzięki temu zyskamy czasu życia baterii? W sieci widać, że dla Makity 5 lat to tak ok, potem zaczynają się schody w dół. Jak dzięki balansowaniu zyskamy powiedzmy pół roku to nie wiem czy warto. Jak więcej, to inna sprawa.
z Graphite jest o tyle fajnie, że ich system Energy+ 18V jest kompatybilny z akumulatorami Ferm 20V z Action, co znaczy tyle, że można tanio kupić akumulatory 2Ah i 4Ah i będą śmigać


@FoxX21: O, to jest mocny argument. A ta różnica w napięciu nie ubije szybciej pilarki?
@BulgarskiTaboret: Nie, bo 18 i 20 V to jest to samo, po prostu producenci urządzeń inaczej podają te wartości. W bateriach do urządzeń znajdują się ogniwa - dokładnie 5 sztuk dla wersji 2Ah i 5x2(bo każde ogniwo jest zdublowane) dla wersji 4Ah. Po prostu każde ogniwo ma około 3,6-3,7V, a na max naładowane 4,1-4,2 V stąd licząc przy 3,6V * 5 mamy to 18V, a dla 4V * 5 mamy magiczne