Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
Czy mam prawo ubiegać się o zachowek od babci? Nie żyje od roku. Tata mój od 3 lat (jej syn). W Akcie własności nieruchomości w Podrubryce - Akt notarialny jest napisane "UMOWA DAROWIZNY". Darowizna była widocznie na innego syna. Wszystko przepisała innemu synowi. Tylko czy ja teraz mogę się ubiegać o taki zachowek od tego jej syna?

#prawo #spadek #pomocprawna #pomocy #kiciochpyta #prawospadkowe #kancelaria #studiaadwokackie #zachowek



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: Nighthuntero
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 3
@mirko_anonim: oczywiście że możesz.
Jedynym wyjątkiem jest sytuacja gdy twój stary okazałby się synem niegodnym dziedziczenia
- dopuściłby się umyślnego przestępstwa przeciw babci
- nie interesował się jej losem gdy znajdowała się w stanie wymagającym opieki
- usiłował sfałszować testament

Spadkobiercy niegodnemu dziedziczenia nie należy się nawet zachowek. Jego zstępnym też nie.
@mirko_anonim: nie możesz, bo zachowku można dochodzić wyłącznie w przypadku dziedziczenia testamentowego. Jak rozumiem, w twoim przypadku, nie został sporządzony testament, a babcia "rozrządziła" majątkiem za życia w drodze darowizny. W takim razie masz roszczenie w ramach spadkobrania ustawowego i działu spadku z zastosowaniem zaliczenia darowizny na schedę spadku ( art. 1039 i następne k.c.). Sugeruję wybrać się do adwokata albo radcy prawnego.