Wpis z mikrobloga

@BLEBLEBLEX1
Miałem na myśli kształt, czy może w okolicy jest więcej takich ciężkich kamieni?( zasugerowałem że może on pochodzić z ziemi, zamiast z góry, jeśli dobrze zrozumiałem?)
poza tym znalazłem chwilę na dokładniejsze badania, po opukaniu i zważenia w Biedronce i kerfje na wadze, wyszło, że gęstość. to 8,20 (błąd okolo na 0.05)
moja koleżanka uznała, że może być to dosyć rzadki pierwiastek..
co myślisz, powonieniem jeszcze go trochę obaxac czy interesować
Pobierz
źródło: temp_file8298156980488497229
@H031D: Powiem tak jak masz 8.2 g w gęstości przy 100g i olewasz to na meteoryt tym bardziej nie zasługujesz (ʘʘ) to tak jakbyś na bibie spławił 8-9/10 a potem narzekał że na wiejskim festynie nie ma czego .... ekhemmm wiadomo albo zostały same tzw "świnie".
https://en.wikipedia.org/wiki/Abundance_of_the_chemical_elements#/media/File:Elements_abundance-bars.svg
Tantal masz pod 73 ale to skala logarytmiczna wiec ... chodzi o potęgi , to średnia z układu słonecznego.
https://en.wikipedia.org/wiki/Abundance_of_the_chemical_elements#/media/File:Elemental_abundances.svg
@BLEBLEBLEX1
Pewnie masz rację, jeśli to tak rzadkim znalezisko to jestem mega na tak!
jakiś czas temu w tej okolicy znalazłem ciekawe skamieliny w wapieniach, pewnie ten kamień podeptalem wiels razy..

to teraz jest takie pytanie, jak dowiedzieć się o tym więcej? możesz mi napisać tu/ jakieś wskazówki, fajnie żeby ktoś obeznany to zobaczył, może jakieś dokładniejsze badania?

jeśli to fragment tantanitu, to jaka jest jego rzadkość?
jeśli to fragment tantanitu, to jaka jest jego rzadkość?


@H031D: Miedzy innymi po to USA wjechało w afgan po 9/11 sowieci podobnie ogólnie to materiał deficytowy/krytyczny ( ͡º ͜ʖ͡º)
@BLEBLEBLEX1 hey, poprosiłem kogoś o dalsze oględziny kamienia. a skoro juz tu jesteś to mam do Cię od kilka pytań, jak masz w ten deszczowy dzień chwilę to daj znać czym jest ten "kamień" ma to wagę normalnego kamnia, może nawet większą. czym to jest bo obiektowy google nic mi nie mówi
Pobierz
źródło: temp_file1971984538641456330
@BLEBLEBLEX1 w informacji od jednego gościa, dostałem, że to żelazo i zbyt prostokątny na metoeoryt kształt, i że to pewnie jakiś złom. Co robić? może spróbować zeszlifować wierzchnia warstwie?
@H031D: to jest Lidyt na 99% po prostu nie ma żył chalcedonu/kwarcu w tym fragmencie. Co do tego metalicznego jeżeli nie pomyliłeś pomiaru to możesz założyć ze to Tantalit i tyle, co do reszty to skoro znalazłeś to na spacerze to w 90-99% masz krzemionkę lub inne powszechne skałotwórcze. Ten żółty to krzem (SiO2) z dodatkiem żelaza (Fe) 0.1%+ w sieci krystalicznej
@BLEBLEBLEX1 dziękuję za piękne podsumowanie, czyli rozumiem, że taki lidyt też do masowo występujących nie należy?, warto go zostawić w swojej "kolekcji"? czy w ogóle interesowanie się tymi skałami będzie polegać na znajdywaniu jakiś rzadkich okazów, czy to raczej nie ma sensu?
lepiej skupić się na teorii?

kwestia rzelaznego odłamka jest dla mnie nie do końca jasna, bo nie rozumiem jeszcze skąd on mógłby się tam wziąć, skoro nie z kosmosu? gęstości
Pobierz
źródło: temp_file2560593566000085279
@BLEBLEBLEX1 ten że zdjęcia na lewo na lusterku jest przyciągany przez magnes, o czym może to świadczyć? mam nadzieję, że nie zamierzam Cię pytaniami i zaraz sam będę w stanie szukać sobie odpowiedzi na większość tematów()
lidyt też do masowo występujących nie należy?


@H031D: Jest dość powszechny

czy w ogóle interesowanie się tymi skałami będzie polegać na znajdywaniu jakiś rzadkich okazów, czy to raczej nie ma sensu?


Jeżeli mieszkasz w Sudetach lub na przedgórzu sudeckim to od czasu do czasu coś ciekawego możesz znaleźć, na reszcie terytorium kraju szansa jest znacznie mniejsza ale niezerowa zależy gdzie mieszkasz.

https://www.mindat.org/loc-14247.html

ten że zdjęcia na lewo na lusterku jest przyciągany
@BLEBLEBLEX1 okej, więc jakie mieszanki są niecodzienne i rzadkie? mieszkam w sumie w trzech różnych krainach geograficznych?, a niedługo też daleko na zachodzie. Na co dzień mijam wiele kamieni, które są interesujące, ale tak jak mówisz, są to powszechne odłamki skał. czy jakieś właściwości mogą zwrócić uwagę? mógłbyś powiedzieć, cos o tym, bo podoba się mojej dziewczynie?
Pobierz
źródło: temp_file6411723230454638417
@H031D: Zrobić o tym wywód na 200-500 stron to mało w skrócie
Główne pierwiastki budujące skorupę ziemska to: tlen (O) 44,6%, krzem (Si) 27,7%, glin (Al) 8,1% i żelazo (Fe) 5%.
Masz podział na skały kwaśne obojętne i zasadowe oraz z nich na wylewne i głębinowe
także np granit jest kwaśny głębinowy a bazalt zasadowy wylewny to rodzi reperkusje odnośnie procesów chemicznych przy formowaniu masywu i krystalizacji
https://pl.wikipedia.org/wiki/Magma_resztkowa

Co za tym