Wpis z mikrobloga

Planuję do nowego komputera kupić dwa monitory i zastanawiam się, czy waszym zdaniem najlepiej kupić dwa identyczne (rozmiar + rozdzielczość), czy np. mogłyby być identyczne rozmiarowo (np. 24 czy 27 cali), przy czym jeden mógłby być FHD, a drugi 4K. Macie jakieś zdanie, opinie? Może takie rozwiązanie z jakichś względów jest waszym zdaniem bez sensu? Jeśli chodzi o zastosowania, to oprócz mojej podstawowej pracy (tłumaczenia), chciałbym rozwijać się w gamedevie. Do tworzenia grafiki rozważałbym zakup tabletu graficznego z ekranem, zwłaszcza że mógłby przydać się partnerce, która ma graficzne zacięcie, ale to, powiedzmy, informacja dodatkowa : ) Do grania mam konsole, więc w tym przypadku jest to element drugorzędny, ale chyba wart wspomnienia.
Ktoś z was korzysta z monitorów o różnych rozdzielczościach?

#gamedev #grafika #grafika3d #grafikakomputerowa #komputery #gry
  • 17
@CKNorek: ktoś tu ostatnio pokazywał filmik co wybrać, dwa monitory mniejsze czy jeden duży TV 55` 4K. No i wyszło że lepiej wyjdzie kupić jeden duży TV 4K.
Drugi monitor to tylko jak masz już jeden, a ten drugi trafi się za friko ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)
@CKNorek: Odpowiedz sobie na pytanie po co ci dwa monitory. Bo jeśli drugi chcesz przeznaczyć na paski narzędziowe programów graficznych to nie potrzebuje on wypasionego wyświetlacza. W jednym monitorze zwracasz uwagę na gamut kolorystyczny, w drugim na inne opcje jak np. możliwość montażu w pionie, aby był bardziej ergonomiczny dla programów.
  • 0
@Logytaze: pracuję na dwóch monitorach i w pracy tłumacza są mi wręcz niezbędne, bo bardzo ułatwiają pracę. Planuję zacząć działać w gamedevie i zwyczajnie zastanawiam się, czy jest sens kupować monitory o różnych rozdzielczościach, bo może ma to jakieś plusy, jakie nie przychodzą mi do głowy : )
@Pabick a jaki był argument za tym, żeby kupić jeden większy?
@Pabick: Pokaż ten film, bo coś nie wierzę. Ewentualnie na filmie był zwykły youtuber, a nie fizjo to wtedy jestem w stanie zrozumieć takie bajki :)
Nie uwierzę, że jeden duży 4k aż 55 calowy jest bardziej ergonomiczny. To bzdura którą Ci każdy fizjoterapeuta czy okulista od razu zaneguje. Po kilku latach takiej pracy na pewno będzie trzeba sie przejść do fizjo do naprawy :)

Pracuje w gamedevie. Mam 1x34 3440x1440
@CKNorek: jestem gameplay developerem w takiej jednej polskiej firmie. Do tego sam jako indie dev od roku piszę własnego rogue like'a inspirowanego MuOnline :D
Obecnie mam Huawei Mate 34, bo kupiłem go za 1050 nówkę w MediaMarkt. Do tego mam Xiaomi Mi 2k bo kupiłem za 899 nówkę w xkomie. Decydowała po prostu cena :) Co do polecenia i unikania. Ciężko mi powiedzieć. Na pewno jako 34 cale kupiłbym coś zakrzywionego.
Jako drugi monitor w zupełności wystarczy coś typu 24 FHD. Teraz w dobrej cenie masz GIGABYTE G24F2 (699 pln) który może równie dobrze służyć jako monitor do gier. Jako 1 główny postawiłbym na 34 cale. Dla mnie wygoda jest nieporównywalnie większa kiedy mogę cały silnik wyświetlić na 1 monitorze. Drugi monitor ma za zadanie wyświetlanie kodu, gita, dokumentacji. Osobiście na myszce binduje wirtualne pulpity które są przypisane do drugiego monitora. Przełączam jednym
  • 0
@Luqart: a kwestia zwykły vs zakrzywiony monitor? Piszesz, że kupiłbyś zakrzywiony, dlaczego twoim zdaniem będzie to lepszy wybór? Łatwiej ogarnąć cały ekran wzrokiem? : D Pytam poważnie.
@CKNorek: Miałem sporo różnych monitorów, ale najlepszy duet to 16:10/16:9 i ultrawide 21:9. To daje największe mozliwości.
Rozdzielczość proponuje jednak 3440x1440 i 2560x1440.
Jesli dokupujesz do laptopa to sam ultrawide na start starczy + laptop, chociaz oczywiscie najlepiej dwa ultrawidy.
4k rozdzielczosc nie uzywałem, ale wtedy mamy z reguły 60Hz, a nawet teoretycznie 2x 4k 144hz to zwykły komputer może miec problem zeby wysrać tyle pikesli. Byc moze jednym portem tyle
@Mattiopl: Tak, potwierdzam. 34 ultrawide ma wysokość praktycznie taką sama jak 27 cali.
Dla mnie idealnym rozwiązaniem jest 1x34 ultrawide i drugi monitor 27 cali. Ewentualnie 24, ale aby monitory były na tej samej wysokości.

Jak ktoś ma słabszą kartę graficzną, a chce pograć sensownie w gry to polecam 1x34 i 1x24 FHD. Ważne aby mniejszy monitor miał możliwość regulacji. Dla mnie oba muszą być na tej samej wysokości. To, że
@CKNorek: chopie, no działa, pracuje tak zawodowo od kilkunastu lat, ma zarabiać piniondz, wyświetlać i być relatywne jakoś/kasa, cięzko mi było się przestawić na ostrość 4k, ale tak to hajlajf.