Wpis z mikrobloga

✨️ Obserwuj #mirkoanonim
#dentysta #zeby #stomatolog

Bardzo proszę o poradę. Pod koniec zeszłego roku bardzo spuchło mi dziąsło i bolało (pomiędzy górną jedynką i dwójką, oba zęby martwe, leczone kanałowo wiele lat wcześniej). Byłam u stomatologa, zrobił zdjęcie, ale nic tam nie widział. Zapisał antybiotyk. Brałam przez 10 dni ten antybiotyk ale nie przeszło, choć co prawda bolało trochę mniej, opuchlizna trochę mniejsza, ale zrobiła się przetoka, czyli taki jakby pryszcz na dziąśle nad dwójką. Po miesiącu poszłam do stomatologa drugi raz. Znowu zrobił zdjęcie. Powiedział, że albo kolejne leczenie kanałowe dwójki (ale nie daje gwarancji, że to pomoże) albo resekcja korzenia tej dwójki (ale to nie u niego tylko u chirurga). Miałam się zastanowić co wybieram. O dziwo po dwóch tygodniach od tej wizyty u dentysty dziąsło przestało boleć, opuchlizna się zmniejszyła. Minęły trzy miesiące, nic mnie nie boli, został tylko taki mały ostry wzgórek nad dwójką. I teraz nie wiem, czy mam się zapisać do chirurga szczękowego na resekcję tego korzenia czy dać sobie już spokój? Bardzo proszę o odpowiedź.



· Akcje: Odpowiedz anonimowo · Więcej szczegółów
· Zaakceptował: RamtamtamSi
· Autor wpisu pozostał anonimowy dzięki Mirko Anonim

  • 15
@mirko_anonim:

Byłam u stomatologa, zrobił zdjęcie


Jakie, CBCT? Na zwykłym punktowym, a tym bardziej pantomograficznym, nie wszystko może być widoczne.

Zapisał antybiotyk. Brałam przez 10 dni ten antybiotyk


Skoro nic nie widział to po co antybiotyk...

To że zapalenie się wyciszyło, nie oznacza że nie postępuje dalej. Po prostu przeszło ze stanu ostrego w stan przewlekły, kość wokół zęba dalej jest niszczona.

Poszłabym do dentysty, który zrobi zdjęcie microCBCT, a następnie
✨️ Autor wpisu (OP): @SkrytyZolw dziękuję za odpowiedź :) może głupie pytanie ale po czym poznać czy dany stomatolog leczy pod mikroskopem? Jak wygląda taki mikroskop? Czy jak jest monitor nad fotelem to wtedy jest leczenie pod mikroskopem? No i dentysta jest dość drogi bo 300 zł za małą dziurkę bierze. Za kanałowe nie wiem ile bo jeszcze u niego nie robiłam. A zdjęcie mi zrobił zwykły rentgen.

@mirko_anonim: nie przegapisz mikroskopu, bo to wielka kolubryna. Wygląda tak jak na zdjęciu poniżej. Pytaj o to przez telefon umawiając się na wizytę. Z resztą powinna być informacja czy leczą pod mikroskopem na stronie internetowej.

Do oceny zębów po endo zdjęciem z wyboru jest microCBCT. Zanim podjęłabym decyzję odnośnie dalszego leczenia, zrobiłabym takie zdjęcie. Takie zwykłe rtg punktowe to zdjęcie 2D, wielu rzeczy na nim nie widać (np. dodatkowego kanału przez
SkrytyZolw - @mirko_anonim: nie przegapisz mikroskopu, bo to wielka kolubryna. Wygląd...

źródło: Seliga-mikroskop-w-stomatologii-fot1-kopiuj

Pobierz
@mirko_anonim też miałem takie objawy sześć lat temu na górnej szóstce, zlekceważyłem bo ból przeszedł. Dopiero teraz jak zacząłem się interesować zębami to się okazało, że muszę dwa wyrwać, bo są nie do uratowania. W moim przypadku pani stomatolog zauważyła to na zdjęciu pantomograficznym, poszedłem jeszcze na konsultacje do innej kliniki i tam zrobili cbct które tylko potwierdziło diagnozę. Działaj szybo obyś nie musiała się interesować cennikami klinik implantologicznych ( ͡º
✨️ Autor wpisu (OP): @SkrytyZolw dziękuję za odpowiedź. Ten dentysta nie ma strony internetowej, ale dzwoniłam tam i powiedział, że leczy kanałowo pod mikroskopem, więc zapiszę się do niego na powtórne leczenie tego zęba. Miałam go leczonego wiele lat temu u zwykłego dentysty. Trochę się boję, bo znowu wiercenie, a to dwójka. Miałam nadzieję, że już się samo zaleczyło bo nie boli i opuchlizna zeszła, został tylko malutki wzgórek na dziąśle
@mirko_anonim: jestem automatycznie podejrzliwa z powodu braku strony xD Każdy dobry dentysta ma stronę, na której chwali się swoimi certyfikatami, sprzętem itp. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

Dostęp do kanału jest taki sam, więc jeśli nie ma w zębie próchnicy, to nie będzie musiał usuwać więcej tkanek.

To się samo nie leczy.
@spokojny_chlopak: bez zrobienia zdjęcia CBCT niech nikt nie rusza tego zęba. Mikroskop nie wystarczy, trzeba dokładnie sprawdzić jak duża jest zmiana, jakie struktury obejmuje. Na tym zdjęciu tego nie widać. Masz wielką zmianę zapalną, czyli rośnie od bardzo dawna. A w zębie obok próchnicę. Musisz chodzić regularnie na kontrole z RTG i higienizacje.

Odwlekając leczenie możesz jedynie stracić tego zęba (o ile już go nie stracisz), a zmiana rosnąc niszczy okoliczną