Wpis z mikrobloga

Nie chciało mi się czytać całego program PiS, ale na szczęście znaleźli się gotwi na takie poświęcenie. Dzięki nim jedno znamienne zdanie udało się wyłapać:

Pod naszymi rządami oszuści okradający polską wieś nie będą bezkarni. Aparat państwowy, w tym zwłaszcza prokuratura, w naszej wizji państwa podległa rządowi, zapewni skutecznie ściganie oszustów i odbieranie im tego, co rolnikom ukradli i zwrócenie pokrzywdzonym.


To jeszcze jakby ktoś miał wątpliwości, czy prokuratura za czasów PiS była i potencjalnie będzie niezależna.

#neuropa #4konserwy

specjalne podziękowania dla @Vealheim
  • 34
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@kozaqwawa: to znaczy tak literalnie zły trop, bo mimo, że formalnie trójpodział nie zostanie zachwiany, to raczej podskórnie każdy czuje, że prokuratura powinna jednak być niezależna od rządów. Czy raczej, że zdrowszym modelem jest niezależność prokuratury niż jej zależność od rządu.
  • Odpowiedz
@Ustinovitch: ale kto tam jest Prokuratorem Generalnym to mały pryszcz. Ważna jest jego pozycja ustrojowa i to, że obecnie premier nie może go sobie odwołać jednym machnięciem ręki, tylko musi mieć do tego poparcie 2/3 Sejmu, albo decyzję prezydenta w przypadku naruszenia przez PG prawa, niezdolności do sprawowania urzędu itp. Obecnie ta pozycja jest stosunkowo silna i daje jednak pewną niezależność od rządu, co mi się osobiście podoba.
  • Odpowiedz
@EmmetBrown: obecnie jest całkiem niezależna moim zdaniem. Pokazała to sprawa Trynkiewicza, żeby nie szukać daleko. Kto by nie mówił, że chciałby prokuraturę od rządu uzależnić, to spotka się z moim wyrazem dezaprobaty. Na konto PO należy na pewno zapisać rozdzielenie funkcji PG i MS.
  • Odpowiedz
@Mehgods: no nie wiem, patrzę na sprawę Nowaka np. i też jakoś się okazuje, że polityk może mieć zarzuty. Pewnie, że to dowody anegdotyczne, ale przeciwdowody też mogłyby być konkretniejsze. Pewnie, że w wielu sprawach prokuratorzy poddają się naciskom, ale wszystkiego ustawowo nie uregulujesz, a dziś przynajmniej na poziomie ustawowym mamy nie najgorsze rozwiązanie.
  • Odpowiedz