Wpis z mikrobloga

Czyli musisz być zarejestrowany w gminie, ale nie koniecznie zameldowany


@wojciech_s: A to są dwie różne rzeczy? Ja myślałem, że ta rejestracja, to właśnie meldunek.

EDIT
Wszędzie w internecie w kontekście meldunku w Holandii piszą właśnie o tej rejestracji w BRP.

W przypadku pobytu dłuższego niż 4 miesiące, należy się zarejestrować w Basisregistratie Personen (BRP), czyli dokonać meldunku.

https://www.gov.pl/web/holandia/praca-i-pobyt

Jeżeli przyjeżdżasz do Holandii na dłużej niż 4 miesiące, musisz zameldować się
@stivenus: kurczę nie umiem tego wytłumaczyć prawnie. Ale generalnie zarejestrować się możesz bez wiedzy i zgody właściciela mieszkania, a do zameldowania już potrzebujesz umowy najmu. Będąc w bazie BRP możesz np. założyć konto w banku bez problemu (podczas gdy wiele ludzi myśli ze właśnie trzeba mieć meldunek)
Ale generalnie zarejestrować się możesz bez wiedzy i zgody właściciela mieszkania, a do zameldowania już potrzebujesz umowy najmu.


@wojciech_s: Ja do rejestracji musiałem pokazać umowę najmu.
czyli się meldowałeś. Do zwykłego zarejestrowania podajesz po prostu adres korespondencyjny, pod którym jesteś w stanie odbierać pocztę.


@wojciech_s: Nie, rejestrowałem się do BRP.

Jak wejdziesz na polską wikipedię, wpiszesz meldunek, potem przełączysz na język holenderski, to masz hasło Bevolkingsregister i tam jest napisane, że w Holandii jest to wpis do BRP.

Zarejestrować się można do BRP na adres zamieszkania, lub adres korespondencyjny (ale to chyba możliwe jest tylko w wybranych
@stivenus: @wojciech_s kupie po prostu pojazd z holendrem zeby wszystko cacy bylo wszystkie dokumenty podpisze z nim, odrazu tax i insursnce wykupie i niech sie dzieje wola nieba, co mi zrobia w najgorszym przypadku? przyślą list ze musze oddac im pojazd?
@PurpleKush: Nie wiem jak jest, jak kupuje się od prywatnej osoby. Ja kupowałem z komisu i to wygląda tak, że płacisz, dostajesz papiery, jedziesz załatwić sprawy w RDW i dopiero jak wrócisz z RDW z papierami, możesz dostać zakupiony pojazd.
Od osoby prywatnej może być podobnie, może jest tak, że dopóki nie załatwisz tego w RDW, to pojazd dalej będzie zarejestrowany na tamtą osobę.
@PurpleKush: Nie, musisz być w tym rejestrze BRP poza posiadaniem numeru BSN.

* UWAGA! Gdy nie posiadasz holenderskiego ID (czyli holenderskiego prawa jazdy, paszportu lub kart identyfikacyjnej) - przerejestrowania pojazdu możesz dokonać tylko w stacji RWD (adresy w linkach poniżej), musisz także przedłożyć w RWD wyciąg (afschrift lub uittreksel) zameldowania z gminnej bazy administracyjnej GBA na którym musi stać twój numer BSN (posiadacz DiGiD może wyciąg załatwić online).


Tutaj piszą GBA,
@PurpleKush: Rozmawiałem ze znajomym wczoraj. Przy kupowaniu od osoby prywatnej jest tak samo. Nikt tak Ci nie odda pojazdu, wiedząc, że w RDW pozostanie jako jego własność. Tu mają inaczej niż w Polsce, że obie strony indywidualnie zgłaszają nabycie i zbycie pojazdu i sprzedającego nie obchodzi, czy kupujący dopełni resztę formalności.
@PurpleKush musisz byc zameldowanym i wyciagnac zaswieczenie o zameldowaniu ( uitreksel ) wtedy musisz udac sie do rdw ze sprzedajacym zeby przepisac samochod na ciebie. Bez zameldowania nie kupisz samochodu nie na export.