Wpis z mikrobloga

@Zoyav co do autyzmu to nie jest moda tylko kryteria diagnostyczne łapią więcej osob (ICD-10 oraz ICD-11). Tez mocno spopularyzowało sie dbanie o zdrowie psychiczne przez co ludzie trafiają często do psychiatry lub psychoterapeuty a stamtąd na diagnoze ADHD lub autyzmu. Sporo osob dorosłych dopiero teraz łapie sie w kryteria diagnostyczne a w ich dzieciństwie nie łapali sie w kryteria bo sie komunikowali z otoczeniem albo byli dziewczynka nie chłopcem, albo ich
miałam kiedyś znajomą z autyzmem w papierach i była mocno niezrównoważona, reagowała jak dziecko będąc dorosłą osobą, zupełnie nie panowała nad emocjami, a nie jakieś wykopki "omg interesuję się pociągami, na pewno mam autyzm"


@Zoyav: Tyle że objawów autyzmu jest mnóstwo i występują w różnym natężeniu, można powiedzieć, że nie ma dwóch takich samych osób w spektrum. Są autyści, którzy sobie nie radzą w życiu, a są i tacy, którzy odnoszą
@Kitku_Karola @choochoomotherfucker te kryteria są tak ułożone, że mogłabym dopasować pod nie jakieś 90% osób, które znam/znałam. poza tym skoro ktoś odnosi sukcesy jako "autysta", to po uj się diagnozować u jakiegoś typa 250 zł/h, żeby nie tylko mieć to na papierku? brzmi jak walenie gruchy do swojego ego i pragnienie bycia płatkiem śniegu oraz jak dobry pomysł na biznes polecający na zbijaniu kasy na osobach, które KONIECZNIE muszą mieć coś w
@Zoyav jeśli dana osoba nie czuje ze osiąga te sukcesy o których mówisz to szuka powodu dlaczego xD tak po prostu. Poza tym nie wiem do końca o jakich sukcesach mówisz. Sama mam dobrze płatna prace ale zawsze choć jedna osoba w pracy mnie mobbinguje i to właśnie przez to ze jestem autystyczna i nie zachowuje się standardowo jak na kobiete. Poza tym słabo czytam komunikacje niewerbalna wiec często miałam nieporozumienia z
@Zoyav co do kryteriów diagnostycznych to owszem jakaś cechę lub kilka może mieć każdy w społeczeństwie ale trzeba mieć tych cech dużo lub z odpowiednim nasileniem by faktycznie mówić o autyzmie. Dużo osób neurotypowych z introwertycznym usposobieniem ma cechy autystyczne ale często tych cech jest za mało lub są za mało nasilone by faktycznie mówić o autyzmie u danej osoby.