Wpis z mikrobloga

#leasing #jdg
Cześć Mirki. W listopadzie kończy mi się (krótki) leasing z wysokim wykupem. Jestem obecnie na ryczałcie, więc odliczę sobie tylko połowę VAT-u, bez kosztów. W przyszłości - w ciągu dwóch, trzech lat - chciałbym sprzedać auto i uniknąć dodatkowych kosztów z tym związanych (zwiększony dochód, VAT). Czy znacie jakieś sprawdzone sposoby, żeby tego uniknąć, albo jesteście w stanie polecić jakiegoś doradcę finansowego, który będzie w stanie mnie odpowiednio pokierować? Oczywiście słyszałem o darowiźnie, ale nie wiem na ile jest to aktualne przy co roku zmieniających się przepisach. Dzięki!
  • 4
  • Odpowiedz
  • Otrzymuj powiadomienia
    o nowych komentarzach

@MIODNIK_KOWAL A może przedłuż sobie leasing? Tzn możesz wykup rozbić normalnie na raty na rok lub dwa tak by końcowa kwota wykupu była poniżej 10k i wtedy tego wykupu nie bierzesz na firmę
  • Odpowiedz
@niegwynebleid: bedac na ryczalcie, wystarczy ze nie zaksiegujesz faktury wykupowej i sprzedasz auto prywatnie. Zaplacisz 3% pit bez VAT (bo tutaj nie doszlo do nabycia przedmiotu). Ale ja doradcą nie jestem. Możesz zadzwonic na infolinie KISu i dopytać
  • Odpowiedz
@MIODNIK_KOWAL: Będę miał ten sam problem w przyszłym roku. Z tego co czytałem, to tego wykupu nie powinno się księgować w firmie i wtedy można auto sprzedać, nie pamiętam czy od razu, czy przynajmniej po pół roku płacąc od tego tylko 3%. W tej perspektywie kombinowanie z darowizną to bezsensowne ryzyko.

Jedyny problem jest taki, że wysoki wykup = brak wysokiego odliczenia VATu. Niby można przedłużyć leasing, ale to przecież
  • Odpowiedz