Wpis z mikrobloga

#informatyka #komputery #hardware #kiciochpyta #ssd

Mireczki.
Szukam w miarę budżetowego dysku SSD do swojej puszki. Tutaj muszę nadmienić, że jest z poprzedniej epoki bo płyta to ASUS P5Q-E z socketem wyciętym nożykiem do tapet żeby zmieściła mi topowego pod ten socket Xeona X5470 (długa historia, ale mało istotna xD).

W czym rzecz... Otóż nie szukam jakiegoś demona prędkości, bo dysk ma być systemowy, działać pod kontrolą W7. W specyfikacji płyty jest napisane że kontroler SATA (w sensie mostek pd) to Intel ICH10R, który obsługuje transfery SATA na poziomie 3.0Gb/s (w sumie to też #!$%@? wie czy to limit kontrolera, czy w tedy się szybciej nie dało to wpisali ile było).

Przede wszystkim zależy mi na trwałości tego dysku. Przerabiałem już różne wynalazki typu ADATA, Patriot, Samsungi itp. Póki co najlepiej się sprawdza samsung z którego obecnie korzystam. System mam aktualnie tak zasrany, że szkoda gadać, a chciałbym sobie na wszelki - ten zostawić, a na nowym dysku postawić sobie świeżynkę W7 i powoli migrować ze starego dane. Możliwe że potem zrobić wipe'a na starym i na niego przenieść ten nowy system z nowego dysku, chociaż nie wiem czy jest sens, bo aktualny ma już trochę nalatane.

Polecacie jakieś konkretne firmy albo modele gdzie stosunek jakości do ceny będzie w miarę sensowny ? Ja może jestem lekko #!$%@?ęty ale przy takich wyborach za główny cel stawiam sobie optymalizację właśnie ceny do wydajności. No, w tym przypadku do żywotności raczej.
  • 14
  • 0
@Pirad Jak napisałem - nad żywotnością. Gdyby ktoś mnie kilka lat temu zapytał o to samo to bym mu wytłumaczył dlaczego Crucial MX200 a nie MX400. Może za dużo oczekuję. Ale wszak to wykop. Nie mniej jednak liczę na to że znajdzie się perła w szambie.
@EnderWiggin: Pewnie rzeczowej odpowiedzi nie uzyskasz, ale życzę powodzenia. Osobiście myślę ze trwałość większości dostępnych budżetowych dysków SSD jest podobna czyli marna, jedyne co można zrobić to używać, obserwować, robić backup.
@EnderWiggin Dyski z interfejsem sata to dziś rebrandy kilku modeli - osiągnięto max możliwości i rozwijany jest standard m2 nvme na złączu pcie. IMO takim czarnym koniem pozostaje crucial mx500. A z żywotnością to nigdy nie wiesz.
@EnderWiggin cholera, jestem po nocce i zaraz idę spać, nie będę teraz rozkręcał laptopa by sprawdzić co tam włożyłem, ale mam tanie SSD z Chin i działa bez zarzutu już 4 lata. Komputer często był włączony prawie całą dobę i sam nie wierzę, że jeszcze to śmiga. Niestety firmy nie pamiętam. Przypomnij się po południu to sprawdzę ;)
  • 0
@kureci_paratko Spoko. Dawaj znać. Nie wiem czy wspomniałem wcześniej ale puszka chodzi jakieś 5/24h od 8 lat xD na jakimś Samsungu pro czy tam evo. #!$%@? drogie wtedy były, ale tego zakupu nie żałuję do dziś. Tak jak wcześniej wspomniany Crucial 200MX, no to akurat było Ferrari z budżetowej półki.
@EnderWiggin no ja kupiłem jakieś tanie chińskie SSD za grosze bo było w promocji. Leżało w szafie, bo nie byłem do tego przekonany a nie miałem kieszeni by wsadzić go jako drugi dysk za napęd. Jak HDD zaczął padać ze starości, a prędkość spadła drastycznie tak wymieniłem HDD na SSD i... szok. Byłem pewien, że przy użytkowaniu po kilka godzin dziennie, plus do spania puszczane dokumenty z YT, tak więc kilkanaście godzin
@EnderWiggin: rozkminianie co jest parę procent szybsze itp jest bez sensu bo w praktyce różnicy nie czujesz a co do awaryjności w obecnych czasach to loteria mam 6-7 letnie Adaty które działają i samsungi wymieniane 2x w ciągu 5 lat.
@sberatel: No i właśnie do tego zmierzam. Bo mi w przeciągu kilku lat padały właśnie ADATy. Niech im papież lekkim będzie. Tak teraz pytałem o żywotność. Tak, wiem, że loteria. bo dysk, model, seria, kraj produkcji itp. Ja obecnie szukam dysku sprzed 4 lat, ale nówki. Bo to że sobie spał w magazynie to mnie w sumie średnio interere... Chociaż może jednak nie do końca.