Wpis z mikrobloga

#jezykjaponski #japonski #naukajezykow
Używa ktoś https://jpdb.io/ do nauki słówek? Używam od tygodnia i nawet fajne.
Dla tych co nie znają: jest to serwis z fiszkami do japońskiego, który ma fajną funkcję tworzenia talii fiszek z tekstów: wklejasz tekst i dostajesz fiszki. Dzięki temu można najpierw nauczyć się dokładnie tylko tych słówek, które są potrzebne to zrozumienia konkretnego tekstu.
Dodatkowo jest też baza już gotowych talii fiszek do różnych filmów/seriali/książek/gier, z dodatkowymi informacjami o ich długości, liczbie słownictwa i trudności: https://jpdb.io/prebuilt_decks
Wszystkie słówka są śledzone globalnie, dzięki czemu nie trzeba powtarzać identycznych fiszek w wielu taliach.

Obecnie używam tego tak, że dodałem kilkanaście dużych gotowych talii z rzeczami, które mnie interesują, ale tworzę też małe talie z krótszych opowiadań z syosetu.com (jakby ktoś chciałby porad, jak szukać rzeczy na syosetu, to pytać). Do nauki używam tych małych talii, duże będą na znacznie później. Po przeczytaniu opowiadań i skończeniu powtórek, te małe talie usuwam, by nie powtarzać słówek, które nie występują w innych taliach, a więc są mało użyteczne. Nie mówię, że to najlepsza metoda, ale przynajmniej coś dzięki temu czytam. Nawet jeśli to coś ma zerowe walory literackie.

Takie parę mniej istotnych detali:
– Można też tworzyć kompletnie własne fiszki, a także edytować te automatyczne, jeśli definicje ze słownika jap-ang oraz przykładowe zdania to za mało.
– Każdą fiszkę ze słówkiem można oznaczyć jako "nigdy nie zapomnę" i wtedy nigdy nie pojawi się w powtórkach.
– Jak już się przerobi jakieś fiszki, to baza gotowych talii będzie pokazywać, ile procent każdego tekstu jest już znane.
– Nowych słówek można uczyć się albo w kolejności występowania w pierwszej talii (kolejność talii można zmieniać), albo wg częstości występowania w pierwszej talii, albo wg częstości we wszystkich taliach, albo wg częstości w całym korpusie, można sobie przełączyć.
– Są też fiszki z kanji, a nawet z komponentami kanji. Jak ktoś nie lubi uczyć się kanji przez mnemoniki, to można je wyłączyć całkowicie.
– Warto też włączyć wyświetlanie czytań na fiszkach z kanji, bo domyślnie nie są pokazywane.
– Po usunięciu talii słówka, których nie ma w innych taliach, można albo wrzucić do osobnej talii, albo nie wrzucać (co powoduje, że są zapauzowane permanentnie dopóki nie dodasz innej talii z tymi słówkami).
  • 2
  • Odpowiedz