Wpis z mikrobloga

Dorzuciłem ostatnio do PCeta złożonego jakieś dwa lata temu dodatkowy dysk SSD. Kilka dni temu zauważyłem że pierwsze uruchomienie komputera w ciągu dnia (po włączeniu listwy) jest lekko opóźnione (około 2 sekund) - wiatraki zaczynają się kręcić od razu ale słychać delikatne "cyk" jakby się wyłączył po czym od razu nastepuje normalnie uruchomienie. Nie ma jakiejś progresji tego opóźnienia, po wyłączeniu komputera, odczekaniu kilku minut (ale bez wyłączenia listwy zasilającej) komputer uruchomia się normalnie (Przy nowej listwie też ten problem występuje więc to raczej jej wina). To jakiś sygnał problemu z którymś podzespołem (płyta? zasilacz?) czy raczej nie ma co się martwić jeśli jest stabilnie (normalnie do ekranu logowania mija jakieś 8 sekund, teraz może 10)?
#komputery #pcmasterrace
  • 9
  • Odpowiedz
@maltir Siada zasilacz. Był już na granicy, a dodatkowy dysk ujawnił problem.
Po nocy wszystkie podzespoły mają rozładowane kondensatory. Przy pierwszym uruchomieniu potrzebny jest duży prąd, zasilacz nie daję rady i się wyłącza.
  • Odpowiedz
  • 0
@epicentrum_chaosu: jest sens reklamować (nie minęły pełne dwa lata, został jakiś tydzień)?
EDIT: z tego co widzę gwarancja na zasilacz to około 5 lat, więc chyba będę reklamował, jest duża szansa że to problem płyta może być problemem?
  • Odpowiedz
@maltir: Ja bym jeszcze jednego dnia podłączał dodatkowe dyski, a drugiego dołożył większe obciążenie. Np. tradycyjny dysk talerzowy i zobaczyłbym jak się zachowuje przy uruchomieniu. Jak się poprawia/pogarsza to zasilacz. Jak bez zmian, może być płyta.
Albo dać komputer do jakiegoś serwisu na sprawdzenie zasilacza testerem.
  • Odpowiedz
  • 0
@L3gion: @Zerp nie wiem jakieś gimbowe przyzwyczajenie xd, @epicentrum_chaosu wczoraj zostawiłem listwę włączoną na noc, dzisiaj komputer odpalił bez tego opóźnienia, po powrocie z pracy również bez problemu więc w sumie się cykam cokolwiek zmieniac - czy odpalenie jakiejś gierki wymagającej pracy gpu możemy podpiąć jako obciążenie?
  • Odpowiedz
wczoraj zostawiłem listwę włączoną na noc, dzisiaj komputer odpalił bez tego opóźnienia,


@maltir: A dzisiaj, jak wyłączysz na noc, to jutro będzie uruchomienie z opóźnieniem.
Zasilacz włączony do sieci, cały czas minimalnie pracuje i nie następuje zjawisko całkowitego rozładowania kondensatorów.
  • Odpowiedz
@maltir: chopie weź olej temat i poprosu trzymaj listwe włączoną, jedyne co mozesz sprawdzic to czy bateria od cmosu jeszcze ma napiecie, bo taki reset po 2sec brzmi jakby ci sie bios resetował za kazdym razem
  • Odpowiedz