Wpis z mikrobloga

Od jakiegoś czasu dostaje randomowe restarty komputera na PC, dzieje się to w różnych momentach, czasem nawet jak komputer jest pozostawiony na pulpicie, wracam do kompa i muszę się logować bo się zresetował. Kompletnie nie wiem czego to jest przyczyna, wykluczam tutaj temperatury na karcie graficznej bo te są w porządku, nawet podczas grania (niedawno wymieniałem pastę i termopady). Gdzie mogę się dostać do jakiś logów co było przyczyną restartu lub jak zdiagonozować gdzie leży problem, żeby nie wymienić połowy podzespołów? Nie jestem do końca pewny ale wydaje mi się, że problem pod obciążeniem tzn. podczas grania nie występuje.

CPU: AMD Ryzen 5 3600
Płyta główna: MSI B450M MORTAR MAX (MS-7B89)
GPU: MSI Radeon RX 480 GAMING X 8GB
RAM: Crucial Ballistix Black DDR4 3200 DRAM 16GB (8GBx2) CL16 (BL2K8G32C16U4B) - podkręcone do 3600
PSU: Corsair RM550X 550W (CP-9020090-EU)
System: Win11

#pcmasterrace #pc
  • 9
via Wykop
  • 0
@Stan_Przedzawalowy będę chyba musiał
@ZaQ_1: dzięki! sprawdze jutro przy świetle dziennym, jest to jakiś trop
@Drmscape2: Sprawdziłem: Kernel-Power 41 w googlach piszą min. Common power-related inconsistency więc to już wiem, że coś jest nie halo. Cofnąłem OC na ramach i utawiłem defaultowe taktowanie i napięcia, wyłączyłem A-XMP w biosie, zobaczymy, czy pomoze
@paczelok rozwiń swoją wypowiedź
@Tomz: z mojego prywatnego doświadczenia wychodzi, że chipsety B450 nie lubią RAMu o wyższych częstotliwościach (niektóre konfiguracje pluły się nawet o 3200MHz). Tak że trop z pamięciami jest bardzo dobry.
@Tomz: Ja na plycie 450 mialem problem z ruszeniem 3200mhz na xmp z ryzenem 5 2600. Spróbuj poczytać w aktualizacjach biosu co pododawali jezeli nie masz najnowszej wersji. Jeżeli będzie coś o stabilnośći to mozesz zaktualizowac i potestować, a jak nie to po prostu obniż taktowanie ramu to np 2933mhz albo 2666mhz.
@Tomz: najpierw zacznij od memtestu z poziomu bootowania. Jak wyskoczy choćby 1 błąd to jeśli maja włączone xmp lub były przez ciebie kręcone wrzuć je do ustawień domyślnych i skanuj jeszcze raz, jeśli nadal wyskoczy choćby jeden błąd to ramy na reklamacje albo do #!$%@? jak już po. Najlepiej zostaw test na cała noc, pierwsza runda może nic nie wykazać, a dopiero trzecia czy piąta.
A jeśli ci się nie chce