Wpis z mikrobloga

@luczjanoitaliano: po pierwsze - pamiętaj, że gdy zamontujesz obiektyw zrobiony pod pełną klatkę do APS-C, to będziesz miał cropa z pełnej latki, i tak na przykład obiektyw 35 mm pod pełną klatkę zamocowany do APS-C da Ci ok. 50 mm, a 200 mm da ok. 320 mm. Więc polecam się zainteresować na początku tym, czy nie ma fajnego obiektywu pod pełną klatkę. Generalnie 4k to mały budżet (Sony ma drogie szkła,
@mustafas00: @iErdo jeśli chodzi o stałkę z jasnym światłem to oczywiście, że kupi, chociażby fenomenalny Samyang AF 135 mm f1.8 (pełnoklatkowy), co w cropie da już całkiem przyzwoite (i jasne) 200 mm.

Ale jeśli chodzi o natywnego zooma pod APS-C to moim zdaniem wybór jest prosty - Sony 70-350 G. Świetny stosunek cena/jakość, bardzo lekkie i kompaktowe (jak na zakres ogniskowych) szkło, bardzo dobrze pasuje do małego korpusu, AF działa naprawdę
@markuzz: no to właśnie tego Sony'ego 70-350 wyżej proponowałem. I faktycznie, Samyanga da radę kupić, na plus oczywiście bardzo jasny obiektyw, ale w terenie już nie raz sprawdziłem, że wolę robić zdjęcia na bardziej zamkniętej przysłonie. Małe obiekty potrafią się rozostrzać na krawędziach przez dużą ogniskową, to niskie światło to potęguje, i na duży minus brak praktyczności. Czasami jakiś zwierzak pojawi się 5 metrów od Ciebie, a czasami 30 i dobrze
@iErdo: @markuzz Dzięki panowie. Mocno myślę nad tym Soniakiem 70-350. Ma on jakieś problemy z ostrzeniem? A jeszcze mam pytanko. Jak się zachowują obiektywy pod apsc na pełnej klatce? Myślałem ogólnie jakiś czas temu zmienić body na pełną klatkę, ale mocno mi szkoda sigmy 18-35 bo jest naprawdę fajnym obiektywem, a nie chciał bym się z nim rozstawać. No chyba że mógłbym go używać na pełnej klatce bez jakiegoś zjazdu jakości.
@luczjanoitaliano: AF działa naprawdę bardzo dobrze i sprawnie w tym obiektywie, zero problemów. Generalnie systemowe obiektywy najlepiej współpracują z body pod tym względem.

Jeśli chodzi o obiektywy APSC na pełnej klatce to niestety w większości wypadków musisz liczyć się ze stratą jakości. Taki obiektyw nie pokrywa całej powierzchni sensora, więc żeby otrzymać normalne zdjęcie musisz je przyciąć (albo użyć trybu APS-C w body, który po prostu też przycina zdjęcie). Przycinając zdjęcie
@markuzz: Dzięki za tak konkretny komentarz. No to chyba rozwiałeś mi wątpliwości. Jednak zostanę przy starym poczciwym a6000 przynajmniej na razie bo i tak można nim fajne fotki nadal ustrzelic. Wezmę chyba tego sonego 70-350 bo widzę na testach że jest dosyć lekki jak na zakres ogniskowych, a tego szukam, bo nie chce mi się chodzić z klockiem.
Jeszcze szukam statywu, czy idzie coś sensownego kupić tak do 500zł? Nie zarabiam
@luczjanoitaliano: nie ma problemu :) Tak, 70-350 jest mega kompaktowy jak na jego zakres ogniskowych, zapomnij o tego typu mobilności na pełnej klatce :D Przy okazji, jeśli zdecydujesz się na zakup 70-350 to polecam (i mam na sprzedaż) uchwyt statywowy do tego obiektywu. To taka specjalna obejma którą montujesz na obiektywie i wtedy zestaw aparat+obiektyw przytwierdzasz do statywu właśnie za pomocą tej obejmy. Dzięki temu cały zestaw jest o wiele bardziej
markuzz - @luczjanoitaliano: nie ma problemu :) Tak, 70-350 jest mega kompaktowy jak ...

źródło: Screenshot 2023-06-14 at 11.19.11

Pobierz